FC Barcelona

Vznik: 22. 10. 1899
Štadión: Camp Nou
Kapacita: 99 354
La Liga: 26 titulov
Copa del Rey: 29 titulov
Španielsky superpohár: 12 titulov
Liga majstrov: 5 titulov

O Barcelone:

Jednu vec si musia priznať aj tí najzarytejší odporcovia Blaugranas. Umenie a futbal vznikli preto, aby raz mohla vyniknúť Barcelona. Jej genius loci a aj futbal, ktorý predvádza miestny FC, sú neopakovateľné a neprenosné.

Nikde inde na svete nič podobné nezažijete. Poďte s nami do Barcelony aj vy. Nechajte sa očariť pestrofarebným mestom Gaudího a futbalu. Naši miestni sprievodcovia vám zamotajú hlavu dominantami ako sú Sagrada FamiliaPark Güell alebo preslávená promenáda La Rambla s jej magickými uličkami. A večer zavŕšite v typickej katalánskej reštaurácii.

Fotoblog z Barcelony

Príďte a presvedčte sa, že motto “Viac ako klub” nie je iba symbolickým, ale skutočným životným krédom Kataláncov. FC Barcelona je dušou a neoddeliteľnou súčasťou mesta. Symbol silnejší, ako hocičo iné. Dôkazom vám bude každá sekunda strávená na najväčšom štadióne v Európe – Camp Nou kam na každý zápas zavíta 99 tisíc fanatických fanúšikov.

Históriu klubu plnú triumfov si pripomeniete v klubovom múzeu alebo na prehliadke štadióna, ktorý prejdete od VIP lóže až na trávnik. A pokiaľ vám srdce skutočne bije pre šport a hlavne pre modro-červené farby, ste na správnom mieste, Barcelona totiž nie je iba futbalový, ale aj futsalový, hádzanársky či basketbalový gigant.

Modra a šarlátová (červená) farba sú oficiálnymi farbami tímu a klub sa nimi reprezentuje už viac ako sto rokov. Aj preto je Barca všeobecne známa ako “Blaugrana”, čo odkazuje na mená týchto farieb v katalánskom jazyku. Aj keď košeľa zostala relatívne konštantná v dizajne, v priebehu rokov  boli biele šortky (počs prvých desatich rokov histórie klubu) nahradené čiernou, a od roku 1920 známou modrou.

Veľmi obľúbenou tradíciou je, že pred každým zápasom na Camp Nou sa hrá klubová hymna, tzv. “El Cant del Barça” aby si týmto spôsobom mohli všetci fanúšikovia  spoločne zaspievať a nabudiť tím k nádhernému futbalovému predstaveniu.

Blog o štadióne Camp Nou

https://www.youtube.com/watch?v=u4GxlU1jnYY

Iné športy:

V Barcelone si svoj futbalový zážitok môžete doplniť aj o skúsenosti z niektorých podujatí v Palau Blaugrana. Zájdite si na svetový futsal, hádzanú basketball či in-line hokej – toto všetko totiž zastrešuje značka FC Barcelona. Stačí sa pri objednávke spýtať na túto možnosť a radi Vám balíček rozšírime aj o lístok na jedno z týchto podujatí.

Bary a reštaurácie:

Barcelona je skutočným rajom pre osobu, ktorá si rada pochutná na dobrom jedle a vyhľadáva vyberané, čerstvé a kvalitné suroviny. Na svoje si prídu milovníci tapas barov, no tiež reštaurácií s morskými či inými rybími špecialitami. Postrážte si ale otváracie hodiny miestnych reštaurácií. Južania sú zvyknutí otvárať podniky iba v poludnajších hodinách (zvyčajne 11 – 13 hod) a následne až vo večerných hodinách (zvyčajne 19 – 23 hod) Ak si ako čerešničku na záver chcete osladiť svoj život luxusným dezertom, tak ste rovnako na správnom mieste.

Odporúčame:

Los Caracoles

Keď budete kráčať po promenáde La Rambla, nevkročte do prvej reštaurácie, ktorá sa na vás usmeje 🙂 Ako všade na svete, aj tu sú na promenáde reštaurácie mierne drahšie a nastavené na čo najväčší denný obrat. Vyberte si napríklad uličku Carrer dels Escudellers a nájdete autentickú reštauráciu s perfektnou paellou Los Caracoles. Hneď oproti je o čosi menšia a cenovo výhodnejšia reštaurácia s podobnou ponukou Colom.

Adresa: Carrer dels Escudellers 14, 08002, Barcelona

Mercado de La Boqueteria

Od pondelka do soboty nájdete to najčerstvejšie ovocie, zeleninu, ryby a ďalšie chuťovky v najznámejšej tržnici v Barcelone. La Boqueteria sa nachádza približne v strede promenády La Rambla, takže ju určite neprehliadnete. Malý tip: ak chcete ušetriť, odložte si návštevu tržnice na podvečerné hodiny. Každodenne meniaci sa tovar vtedy ponúkajú predajcovia často aj za polovičné ceny.

La Rambla, 91, 08001 Barcelona

Bilbao Berria

Baskická reštaurácia v centre mesta, kde si nájdete azda ten najväčší výber tradičnej pochúťky – pinchos (niečo ako naše jednohubky, ibaže väčšie a rozmanitejšie). Pochutnáte si ale aj na dobrom stejku, či paelle. Nevynechajte rozhodne ani pohár dobrého lokálneho vína.

Adresa: Plaça Nova 3, 08002, Barcelona

Bitte! Wurst

Bar či reštaurácia s nemeckým názvom, no nenechajte sa zmiasť. Pevnou súčasťou katalánskej gastronómie sú aj rôzne klobásky, práve na ktorých si v tomto lokále pochutnáte hoc aj o jedenástej večer. Na výber tu majú aj viacero druhov pív, medzi ktorými nechýbajú ani lokálne značky. Podnik má viacero prevádzok, napríklad na Plaza Espanya, alebo v centre pri Plaza Catalunya.

Adresa: C/ Llançà 15-21, 08015, Barcelona, alebo  Carrer de Pau Claris, 73, 08010, Barcelona

chök

Pre tých, ktorí si svoj život radi osladia. Koláče, torty, čokoládičky a iné cukrovinky od výmyslu sveta – aj toto je chök, ktorý sa nachádza priamo v centre meste. Počuli ste už o „Cronut-och„? Je to kombinácia croissantu a doughnutu. Rozhodne odporúčame!

 

Adresa: Av. Diagonal 205, 08018, Barcelona

Chcete všetko toto zažiť na vlastnej koži? Žiaden problém! Celý zájazd a všetky aktivity zabezpečíme tak, aby ste sa nemuseli starať o nič a naplno si vychutnali (nielen) futbalový víkend v Barcelone.