Informácie o štadióne

História

Myšlienka výstavby Allianz Arény sa zrodila v spojitosti s organizovaním Majstrovstiev sveta 2006 v Nemecku. Prvotný plán sa zakladal na rekonštrukcii Olympiastadion, ktorý bol v tej dobe domácim stánkom klubu FC Bayern Mníchov. Modernizácia štadióna sa však podľa nových požiadaviek UEFA neukázala ako najvhodnejšie riešenie a preto sa v roku 2002 začalo s výstavbou nového štadióna.

Celková investícia sa vyšplhala na sumu 340 miliónov €. Spočiatku náklady zdieľali spoločne FC Bayern a Mníchov 1860, ktorý hráva prevažne v nižších nemeckých súťažiach. Po krátkom čase však menej slávny bavorský klub zasiahli finančné problémy a svoj podiel predali Bayernu. Aj napriek tomu tu svoje domáce zápasy hrávajú oba kluby.

V súčasnosti patrí Allianz Aréna medzi najmodernejšie stánky nie len v Európe s kapacitou 75 000 miest. Výnimočnosť štadióna je možné zbadať už na prvý pohľad. Vonkajší plášť je pokrytí 2 670 svietiacimi vankúšikmi, ktoré dokážu meniť farbu podľa toho, ktorý z bavorských tímoch práve hrá svoj domáci zápas. Počas zápasov Bayernu sa štadión rozsvieti na červeno. Farbou Mníchova 1860 je modrá. V prípade medzištátneho zápasu Nemecka sa štadión navlečie do národných farieb.

TOP zápasy

Zatiaľ čo si futbalový klub Mníchov 1860 sťažuje na slabú divácku kulisu a s tým spojenými vysokými nájomnými nákladmi, Allianz Arena sa pre FC Bayern ukázala byť až príliš malá. Všetky zápasy Bavorov sú beznádejne vypredané. Okrem Bundesligových zápasov sa v Aréne odohrali zaujímavé stretnutia aj počas MS 2006 a Mníchov hostil aj finále Ligy majstrov.

Otvárací zápas
Mníchov 1860- 1. FC Nürnberg 3:2 (2005)
FC Bayern Mníchov- reprezentácia Nemecka 4:2 (2005)

Skupinová fáza MS 2006
Nemecko- Kostarika 4:2
Tunisko- Saudská Arábia 2:2
Brazília- Austrália 2:0
Pobrežie Slonoviny- Srbsko 3:2

Osemfinále MS 2006
Nemecko- Švédsko 2:0

Semifinále MS 2006
Portugalsko- Francúzsko 0:1

Finále LM 2012
FC Bayern Mníchov- Chelsea FC 1:1, 3:4 na pen.

Prehliadka štadióna

Zistite, čo robí Allianz Aréna jednou z najlepších futbalových arén sveta. V rámci prehliadky štadióna môžete zažiť atmosféru Allianz Arény z pohľadu profesionálneho futbalistu a detailne spoznať útroby štadióna. Počas hodinovej prehliadky prejdete priestormi ako sú útroby štadióna, šatne, mix zóna a tlačová miestnosť cez tunel až na hraciu plochu. Skupinové prehliadky sú k dispozícii od 09:00 do 16:30 a je potrebná včasná rezervácia. Ak máte záujem o prehliadku bez skupinovej rezervácie resp. uprednostňujete individuálnu prehliadku alebo v menšej skupine, nie je to žiaden problém. Súčasťou je aj najväčšie klubové múzeum v Nemecku, ktoré prináša návštevníkom historické fakty o klube od roku 1900. Nájdete tu množstvo trofejí, vynikajúce exponáty a inovatívne mediálne technológie, ktoré poskytujú impozantnú kombináciu informácií, emócií a interakcií. Múzeum je otvorené od 10:00 do 18:00 a prehliadka trvá viac ako dve hodiny.

Ako sa dostať k štadiónu

Rozsiahlu dopravnú sieť v hlavnom meste Bavorska tvorí integrovaný systém 20 električkových liniek, viac než 80 autobusových liniek, 8 liniek metra a 8 liniek vlakových spojov. (http://www.mvv-muenchen.de/). Allianz Aréna sa nachádza na severnom okraji mesta Mníchov, vedľa diaľnice A9 a A99, asi 10 km od centra mesta. Pokiaľ prichádzate autom z A9, prejdite na výjazd 73 München-Fröttmaning-Süd. Ak prichádzate zo západnej časti A99, pôjdete výjazdom 12b na München-Fröttmaning-Nord.

V rámci mesta odporúčame využívať dobre zorganizovanú verejnú dopravu, prioritne metro. Najbližšia zastávka k štadiónu je Fröttmaning. Modrou linkou U6 zo zastávky starého mestského centra Marienplatz choďte v smere Garching-Hochbrück a vystúpite práve na zastávke Fröttmaning. Cesta trvá asi 15 minút. Mníchov sa rozkladá v 4 tarifných zónach rozdelených podľa vzdialenosti od centra. Pre pohyb po meste a na štadión vám postačí prvá a druhá zóna. Cena lístka je 5,60€ (bez spiatočnej cesty). Pre lacnejšie a efektívnejšie cestovanie odporúčame zakúpiť celodenný lístok Munich XXL, s ktorým cestujete neobmedzene v prvých dvoch zónach od štiknutia si lístka do 6:00. Cena celodenného lístka je 8,80€.

Bary a reštaurácie

Areál Allianz Arény sa nachádza na okraji mesta. Občerstviť sa môžete priamo v priestoroch štadióna. Stánky ponúkajú občerstvenie ako pizza, cestoviny alebo sendviče. Hostia si tiež môžu pochutnať na sladkých jedlách, ako sú koláče a pečivo pri popíjaní kávy, čaju, horúcej čokolády alebo iného nápoja. S efektívnou samoobsluhou čakáte na svoje jedlo veľmi krátko. Bistro je otvorené od 10:00 do 18:00.
Ďalšou možnosťou je „The Paulaner indoor beer garden“. Vyskúšajte autentické bavorské občerstvenie vo vnútornej pivnej záhrade Paulaner. Pochutnáte si na leberkäse (pečené mäso) a samozrejme na pivku Paulaner, ktoré k dobrému futbalu právom patrí. Pivná záhrada Paulaner sa nachádza vedľa sektora označeného písmenom „M“ a je otvorená každý deň od 10:00 do 18:00.

Ak chcete zažiť atmosféru nočného života v Mníchove, najlepšiu zábavu sľubuje mestský obvod Schwabing. Štvrť je známa ako univerzitná oblasť, kde sa nachádzajú početné bary, kaviarne, reštaurácie, tanečné kluby a nočné podniky s džezovou hudbou. Najobľúbenejšie miesta sa nachádzajú pozdĺž ulíc Hohenzollernstraße, Leopoldstraße a Feilitzschstraße a jednoducho sa sem prepravíte metrom. Najbližšie zastávky metrá sú Universitat a Giselstrasse.

Náš TIP

FC Bayern Megastore je oficiálny fanshop Bavorov, ktorý sa nachádza v Allianz Aréne a ktorý ponúka návštevníkom všetko, čo môže futbalový fanúšik potrebovať. Na ploche 1000 m2 nájdete obrovský sortiment tovaru v červeno- bielych farbách. V ponuke je aj množstvo suvenírov pre deti, ako napríklad maskot klubu Berni a ďalšie. Obchod je otvorený od 10:00 do 18:30 a v deň zápasu len hodinu a zatvára sa hodinu pred zápasom.