Čo sa ukrýva za názvami Newcastlu, Manchestru a Sheffieldu?

Autor: Braňo Hujo
7 minút čítania
zdroj: TheAthletic.com

Anglické kluby sú v porovnaní s celkami z iných ligových súťaží špecifické svojimi názvami. Azda najviac tímov na Ostrovoch nesie prívlastok United. Prečo je to tak?

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach FacebookInstagram Tik-Tok.

V jednote je sila

United znamená v preklade zjednotený, resp. spojený. A to je vlastne celý význam tohto, na pohľad trochu fádneho, názvu. Lenže samotný proces spájania niektorých klubov veru nudný nebol.

Newcastle United vznikol fúziou dvoch klubov z opačných strán mesta – Newcastle West End a Newcastle East End. West End, ktorý hrával svoje domáce zápasy v St. James Parku, kde United sídlia dodnes, mal na konci sezóny 1891-92 veľké finančné problémy. Kvôli výsledkom a niektorým chybným rozhodnutiam West End prudko strácal divákov a kvôli tomu balansoval na pokraji platobnej neschopnosti. Kluby vtedy žili predovšetkým zo vstupného (prípadne vďaka podpore zamestnávateľov hráčov).

Newcastle East End, foto: nufc.co.uk

NEWCASTLE – v búrlivej debate vyhral futbal

Keď už Newcastlu West End hrozil reálny zánik, vedenie klubu sa rozhodlo konať, a oslovilo nenávidených rivalov z East Endu. Ponuka znela, že East End sa presťahuje na St. James Park, prevezme na seba prenájom pozemku a zaplatí 100 libier, čo vtedy to neboli úplne drobné. Chlapci z East Endu asi po týždni vyjednávania súhlasili a klub presťahovali na druhý koniec mesta. West End tak mohol riadene zaniknúť a jeho zamestnanci a hráči mohli prejsť do nového klubu. Tak sa napokon aj stalo a East End, teraz hrajúci na západe mesta, pokračoval vo fungovaní.

Ibaže, problémy neskončili. Fanúšikovia East Endu to zrazu mali na štadión ďaleko, a ich miláčikovia sa síce volali East End, ale medzi nimi bolo kopec hráčov ich bývaleho rivala. Fanúšikovia West Endu na tom boli ešte horšie. Síce to mali na štadión relatívne bližšie, no museli sa pozerať, ako ich hráči hrajú v dresoch s logom nepriateľského klubu, navyše na ich vlastnom štadióne.

Zdroj: newcastleworld.com

Našťastie si vedenie klubu rýchlo uvedomilo, čo sa deje a zvolalo veľkú schôdzu vedenia, futbalistov aj fanúšikov. Prišlo asi 300 ľudí a hoci atmosféra bola poriadne búrlivá, nakoniec sa zhodli, že cestou z krízy môže byť nový názov, ktorý by oba rozdelené tábory definitívne spojil.

Bolo navrhnutých niekoľko možností, ale „veľká väčšina“ sa napokon rozhodla pre Newcastle United, pričom symbolicky uznala, že odteraz ide o ich spoločný klub. No a ako to dopadlo? Sami vidíte, Newcastle United existujú doteraz a fandia mu ľudia zo všetkých kútov mesta.

MANCHESTER – na začiatku boli železničiari

Nech už sú vaše futbalové preferencie akékoľvek, snáď sa zhodneme, že najslávnejšími United sú tí z Manchesteru. Tu však bola história mena trochu komplikovanejšia. Dnešný Manchester United začínal kedysi pod názvom Newton Heath LYR. Klub vznikol v roku 1878 a založili ho železničiari z Lancashire and Yorkshire Railway Company (LYR). Meno Newton Heath dostal klub vďaka tomu, že depo pre vagóny, kde zakladatelia pracovali, sa nachádzalo na predmestí s týmto názvom, asi 5 kilometrov od centra Manchestru.

Lancashire & Yorkshire Railway sa však ocitli vo finančných problémoch a podpora klubu sa stala príťažou. S odchodom firmy v názve klubu skončilo LYR. Začali sa starosti. Peniaze neboli, a tak sa Newton stal vôbec prvým tímom, ktorý zostúpil z Prvej divízie. Mimochodom po prehre s istým klubom z Liverpoolu.

Newton Heath a jeho nástupca Manchester United

Experiment s kozou nevyšiel

Horšie bolo, že sa nedarilo postúpiť naspäť do prvej ligy a klub strácal fanúšikov. Vedenie sa síce snažilo robiť čo sa dalo, dokonca prenajalo akúsi miestnosť v Miles Platting, kde vzniklo miesto, na stretnutie fanúšikov a hráčov pri obľúbenom biliarde. Lenže stav klubu bol taký žalostný, že ani tam nikto nechodil. Dokonca sa traduje, že na jednom stretnutí vedenia klubu si museli funkcionári svietiť tromi sviečkami vo fľašiach od zázvorového piva.

„Hráči boli vyplácaní priamo po zápasoch z peňazí za vstupné. Čo bolo dosť zlé, keďže diváci na tragický futbal chodiť nechceli.“

Zdroj: wsc.co.uk – Harry Stafford, prvý kapitán Manchesteru

Zúfalý klub dokonca vyberal peniaze tak, že vyhlásil stávky na to, koľko piva vypije koza, ktorú vlastnil jeden z futbalistov, kým nepadne na mol opitá. Samozrejme to nestačilo. V roku 1902 bol klub na pokraji bankrotu. Prišiel príkaz na likvidáciu klubu. Aby prežil, musel sa stať zázrak.

Ten sa odohral v New Islington Hall v Ancoats 24. apríla 1902. Vtedy sa vedenie stretlo s hráčmi a fanúšikmi, aby rozhodli, ako klub zanikne. Na stretnutí si však vzal slovo pravý obranca a kapitán klubu Harry Stafford a povedal, že pozná miestnych podnikateľov, ktorí sú ochotní vyplatiť dlžoby, no na oplátku im bude umožnené klub viesť. Napokon sa tak aj stalo.

City skôr ako United

Avšak podnikatelia neboli priamo z Newtonu a rozhodli sa nájsť nové meno. Možno poučení inými príbehmi, chceli, aby klub nebol iba pre ľudí z predmestia Newton Heath. Ďalší klub z predmestia, Ardwick FC, si nedávno zmenil meno na Manchester City (1894) a noví majitelia Heath chceli, aby aj ich tím pôsobil dojmom veľkomestského klubu.

Začal sa teda hľadať názov. Prvý bol Manchester Central, lenže časti prívržencov to znelo ako železničná stanica. Druhý variant, Manchester Celtics bol tiež rýchlo odmietnutý. Stará časť vedenia bola za názov Manchester Newton Heath, no potom prišiel niekto s návrhom Manchester United (1902), a bolo rozhodnuté. Nový názov klubu vdýchol nový impulz a pod šikovným vedením sa z klubu stal celosvetový gigant.

Zdroj: www.premierleague.com – Billy Sharp, ikona Sheffieldu United

SHEFFIELD – najstarší United na svete

Sheffield United si mnohí fanúšikovia zvyknú mýliť s mužstvom Sheffield FC. Oba tieto kluby však majú za sebou zaujímavú históriu. Kým FC je vôbec najstarším futbalovým klubom na svete (nikdy nebol profesionálny), tak United sú zase najstarším profesionálnym mužstvom s prívlastkom United. Prevzali si ho už v roku 1889 od miestneho kriketového klubu Sheffield United Cricket Club.

Mimochodom Sheffield United majú prezývku „The Blades“ podľa najslávnejšieho remesla v meste, výroby ocele. „Blades“ alebo „Cutlers“ boli predtým názvy pre všetky staršie futbalové kluby v Sheffielde. Populárny titulok v novinách v tých časoch, keď United a Wednesday hrali proti sebe, bol „Clash of Blades.“ Názov „Blades“ používajú priaznivci United oveľa viac ako názov „Cutlers“, čo sa nepáčilo priaznivcom Wednesday. Právo používať tento názov podľa ich slov patrí najmä im, keďže sú starším klubom.

Bonus

LEEDS –  ponížení fanúšikovia sa spojili pre vznik nového klubu

Posledný United, ktorého vznik si priblížime, je z Leedsu. Klub sa pôvodne volal Leeds City. Fungoval síce pomerne dobre, no zaplietol sa do neobvyklého škandálu. Počas prvej svetovej vojny panovala dohoda, že kluby budú svojich futbalistov aj naďalej vyplácať, hoci pod amatérskymi zmluvami. Lenže City na to akosi „pozabudlo“ a peniaze na hráčov sa kdesi stratili. Keď na to hráči upozornili, futbalová asociácia Leeds City s okamžitou platnosťou vylúčila z ligy.

Fanúšikovia boli šokovaní, no malo byť ešte horšie. Štyri dni po konci klubu sa priamo v meste, v hoteli Metropole mala uskutočniť dražba futbalistov. Do nej sa prihlásilo viac ako 30 konkurenčných klubov a za hráčov zaniknutého City vyplatili 10 150 libier.

Zdroj: leeds-live.co.uk/foto: Danny Lawson(PA Wire)

Fanúšikovia Leedsu sa však takýmto scenárom cítili ponížení a rozhodli sa, že s tým musia niečo urobiť. Stretli sa s bývalým podpredsedom City Alfom Masserom a rozhodli sa, že vybudujú nový klub. Najprv vznikla sedemčlenná komisia, ktorá následne spolu s Masserom započala novú éru. Museli však nájsť hráčov. To urobili tak, že v miestnych novinách zaplatili inzeráty. Z prihlásených futbalistov napokon poskladali nové mužstvo.

No a názov? Leeds United. Údajne preto, že hnev spojil ľudí k tomu, aby naštartovali celý proces založenia nového klubu.

ZÁJAZDY NA PREMIER LEAGUE