Štartuje hokejová kvalifikácia na olympiádu

4 minúty čítania
Píše Gabo Vass z prvého neobjektívneho športového portálu Takurčitee.sk

Vo štvrtok 26. augusta 2021 začne slovenská hokejová reprezentáciu svoju púť za v poradí už 8. zimnou olympiádou v ére samostatnosti.

Kým do Turína, Vancouvru, Soči a Pchjongčangu sme postúpili priamo do hlavnej fázy, účasť v Lillehameri, Nagane a Salt Lake City sme si museli vybojovať v kvalifikácii.

Fandite Slovensku naživo! Autobusový zájazd na dvojzápas s Rakúskom a Poľskom iba za 99 €
Nástupné miesta: Košice, Prešov, Poprad, Ružomberok, Žilina, Trenčín, Trnava

Žiaľ, vinou udalostí na ľade ale aj mimo ľadu sme cez kvalifikáciu úspešne prešli len pred turnajom v Lillehameri 1994. A teraz nás po dlhom čase znova čakajú boje o hlavný fázu.

Program zápasov kvalifikácie:

Štvrtok 26.8.2021:

Piatok 27.8.2021:

Nedeľa 29.8.2021:

Cesta na Olympiádu

Priamo na ZOH v Pekingu (4.-20. februára 2022) sa prebojovali reprezentácie Kanady, USA, Ruska, Švédska, Fínska, Česka, Nemecka, Švajčiarska a voľnú kartu dostala domáca Čína. Ostatné krajiny sa musia pobiť o zvyšné tri miestenky v kvalifikácii, ktorá má štyri predkolá.

Každé predkolo pozostáva z dvoch alebo troch nezávislých skupín a len víťaz postupuje do ďalšej fázy. Prvé predkolo začalo už na jeseň v roku 2019, keď sa odohrali turnaje v Číne (Tajwan, Hongkong, Kuvajt, Thajsko) a Luxembursku (Kyrgyztan, Luxembursko, UAE a Bosna a Hercegovina).

O pár dní na to odštartovalo druhé predkolo. Hostiteľmi troch turnajov boli Chorvátsko (Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Turecko), Španielsko (Holandsko, Španielsko, Mexiko, Tajwan) a Rumunsko (Rumunsko, Island, Izrael, Kyrgyztan).

V treťom predkole (Február 2020) sa už predstavili tímy, ktoré hrajú zväčša v A alebo B kategórii MS. Opäť sa odohrali tri turnaje v troch krajinách. Nottingham, Veľká Británia (Maďarsko, VB, Estónsko, Rumunsko). Nur-Sultan, Kazachstan (Poľsko, Kazachstan, Ukrajina, Holandsko) a Jesenice, Slovinsko (Slovinsko, Japonsko, Litva, Chorvátsko).

A už sa dostávame do finálnej, štvrtej fázy kvalifikácie aj s účasťou Slovenska. Traja víťazi nasledujúcich troch turnajov si vybojujú miestenku do hlavnej fázy hokejového turnaja na ZOH v Pekingu. Hrať sa bude v Bratislave za účasti Slovenska, Poľska, Rakúska a Bieloruska.

Ďalší turnaj privíta lotyšská Riga s účasťou domáceho výberu, Maďarska, Francúzska a Talianska. A posledným do trojice bude nórske Oslo kde sa predstavia domáci Nóri, Dáni, Slovinci a Južná Kórea.

Nominácia Slovenskej reprezentácie

Brankári:

Logická nominácia troch gólmanov. Hudáček ukončil reprezentačnú kariéru, Húska ukázal potenciál na MS a pri troche šťastia by mohol túto sezónu debutovať aj v NHL. Nebyť zranenia, Konrád by určite odchytal na šampionáte viac zápasov. S Rybárom sa počíta skôr na tribúnu a tréningy. Nenapadá mi nikto, kto by mohol zobrať miesto niekomu z tejto trojice.

Obrana:

Citeľne bude chýbať Čajkovský. Už MS vynechal kvôli pruhu a aj teraz jeho účasť znemožnilo zranenie. Obrana vyzerá vyvážene, sú tam skúsení Ďaloga, Čerešňák, Marinčin a Jaroš, doplnení o budúcich hráčov NHL, Feherváryho a Nemca. Spokojnosť je na našej strane.

Útok:

Mne osobne tam chýba Martin Bakoš. Je to kreatívny útočník z KHL a v tej súťaži zas až tak veľa hráčov nemáme. Mnohí môžu namietať vynechanie Krištofa, ale jeho výkony na májových MS boli miernym sklamaním. Otázna bude forma Daňa a Jurča, večných talentov. Až príliš dlho sa pretĺkajú v AHL a chýba im zápasová prax. Ruky majú šikovné, ale bude to stačiť na postup na ZOH? Potešila nominácia mladíkov Slafkovského a Ružičku. Máme tam aj Hrivíka s Cehlárikom a uzdraveným Liborom Hudáčkom. Celkovo útok vyzerá solídne. Nechýba tam rýchlosť, šikovnosť ale aj robustnost v podaní Ružičku a Pospíšila.

Kauza „hráči z NHL“

Mnoho sa toho popísalo a ešte aj popíše. Pravdou však je, že NHL vydala odporúčanie, aby hráči NHL neštartovali na olympijskej kvalifikácii. Je za tým aj fakt, že ak sa hráči nakazia Covidom, ich poistka to nepokryje a okrem toho prídu aj o časť platu ak by nemohli byť včas k dispozícii v klube. Otázne však je, či zväz nemohol zacvakať aspoň Tatarovu a Černákovu poistku.

Pravdou tiež je, že okrem Černáka a Tatara nemáme v NHL hráčov so stabilnou pozíciou v tíme. Sekera musí byť pri jeho veku a zmluve opatrný, či niečo nevyvedie. Okrem toho, pre repre spravil veľmi veľa. Chára ten má momentálne iné starosti a nevie, či má jednať s nejakým klubom alebo sociálnou poisťovňou ohľadom dôchodku. Pánik je od incidentu, keď ho chytili opitého v Arizone akýsi odmeraný k reprezentačnému dresu a celkovo jeho forma je na bode mrazu. A Halák si už hľadá byt vo Vancouvri.

Keby máme v tíme Hossu, Gáboríka, Šatana, Višňovského alebo podobné hviezdy, zaprvé, s určitosťou by sme nehrali kvalifikáciu, a zadruhé, zaplatili by si poistku sami. Ale takých hráčov momentálne nemáme.

Buďme radi, že NHL vôbec plánuje olympijskú prestávku vo svojom kalendári, takže vo februári by chlapci z NHL mali priletieť do Pekingu.

SLOVENSKO DO TOHO!