Slovensko na ME 2020: všetko, čo potrebujete vedieť

Slovenská futbalová reprezentácia to dokázala. Po tuhom boji v Severnom Írsku po druhý raz v histórii postúpila na záverečný európsky šampionát. Pozrite si všetky informácie, ktoré potrebujete vedieť.

Súperi Slovenska

Slovensko sa nachádza v skupine E. Okrem našich sa v nej predstaví výber Španielska, Poľska a Švédska. Prvý zápas odohrajú sokoli proti poľskej reprezentácii, nasleduje duel proti Švédom a skupinovým vyvrcholením bude meranie síl so španielskym tímom.

Okrem kolektívnych výkonov sa slovenskí fanúšikovia môžu tešiť aj na súboje s hráčmi ako Lewandowski, Morata či Ramos, ktorí patria medzi svetovú futbalovú špičku.

Vyraďovacia fáza sa začína 26. júna, finále je na programe 11. júla.

Kde sa bude hrať

Dejiskami zápasov Slovenska budú dve európske metropoly. Dva zápasy – proti Poľsku a Švédsku – odohrajú zverenci Štefana Tarkoviča v írskom Dubline. Štadión Dublin Arena, ktorý má kapacitu 51 000 divákov, je domovským stánkom írskej reprezentácie, ktorú sa Slovákom podarilo vyradiť v semifinálovom zápase baráže, a národného ragbyového tímu Írska.

Mesto Dublin je hlavným a najväčším mestom krajiny. Zároveň je domovom známeho tmavého piva Guinness či whiskey Jameson. V oboch prípadoch odporúčame prehliadky, prostredníctvom ktorých nazriete do výroby týchto svetoznámych mokov. Okrem toho je skvelým tipom na návštevu lokalita Temple Bar, kde sa nachádzajú pivárne, reštaurácie aj tradičná írska hudba. Tu nasajete skutočnú írsku atmosféru.

FOTO: By Hoops341 – Own work, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11225203

La Furii Roja bude Slovensko čeliť v jej domácom prostredí, predstaví sa v Bilbau. Futbalový stánok San Mamés je kompletne zrekonštruovaný, jeho aktuálna kapacita je 53 000 divákov. Je domovským stánkom miestneho laligového klubu Athletic.

Španielske Bilbao, metropola Baskicka, je známa predovšetkým kvalitnou gastronómiou a skvelým futbalom. Okrem gurmánov – ktorí si môžu vychutnať miestne mäsové špeciality, tradičné tapas či šunkové lahôdky – si prídu na svoje aj milovníci histórie či architektúry. Mesto ponúka diela Andyho Warhola v Guggenheimovom múzeu, ktorý je svojím tvarom skutočným okulahodiacim monumentom.

Ak chcete mať nezabudnuteľné fotky, odporúčame pozemnú lanovku Artxanda – budete mať výhľad na celé mesto. Čaro Bilbaa umocňuje aj vodný kanál, ktorý tečie popri niektorých svetoznámych atrakciách.

san mames stadion bilbao euro 2021

Slovensko na majstrovstvách Európy

Slovenskí futbalisti po druhýkrát v histórii postúpili na európsky šampionát. Toto je skladba hráčov, ktorí by sa mali predstaviť na medzinárodnom fóre.

Na brankárskom poste bude mať Slovensko k dispozícii spoľahlivých gólmanov. Na súpiske figuruje Martin Dúbravka, Marek Rodák či Dominik Greif. Pre všetkých troch to bude v prípade nominácie premiéra na vrcholnom podujatí.

Obranu tvoria harcovníci Pekarík s Hubočanom, skúsený Škriniar či Šatka. Defenzívu ďalej dopĺňajú Valjent či Gyömbér, spomedzi mladých zadákov je to aj Hancko a Mazáň.

Záloha Slovenska budí rešpekt. V strede úraduje okrem Hamšíka ostrieľaný Kucka a Lobotka. Defenzívnymi štítmi sú najmä Hrošovský s Gregušom. Na krídlach by mali operovať Rusnák, Mak aj Weiss. Nasadenie Dudu môže byť v podhrotovej pozícii alebo priamo na hrote.

K dispozícii v útoku by mali byť útočníci Ďuriš, Šafranko a Boženík. Viacero otáznikov visí nad niektorými hráčmi, ale taktiež trénerom. Zrejme až Liga národov ukáže, či slovenskú reprezentáciu povedie na majstrovstvách Európy Štefan Tarkovič.

Rozhodne to však bude futbalový sviatok pre každého fanúšika, ktorý si treba vychutnať naplno!


FOTO: Facebook/SFZ