Peter Pekarík: V Herthe Berlín pokračujem aj ďalší rok

4 minúty čítania
Autor: Milan Valko

Únia ligových klubov pri príležitosti 30. výročia samostatnej slovenskej futbalovej ligy predstavila nový dokumentárny film 30: Príbeh ligy.  Zároveň pred jeho premiérou vyhlásila Najlepšiu jedenástku histórie, ktorú vybrali fanúšikovia. Sú v nej ešte aj traja aktívni hráči, jedným z nich je 36-ročný obranca Peter Pekarík, ktorý proti Bosne a Hercegovine si pripísal už 117. štart za národný tím. S hráčom Herthy Berlín sme sa porozprávali na viaceré témy!

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach FacebookInstagram Tik-Tok

Carvalho, Pauleta, Deco na Tehelnom poli neuspeli

Keď ste videli tento dokument,  tak sa vám vybavili spomienky na to, ako ste v roku 2004 vstúpili na ligovú scénu v drese MŠK Žilina?

Áno, vrátili sa mi spomienky na moje začiatky v lige. Hlavne na pôsobenie v MŠK Žilina, kde som odohral niekoľko prvých profesionálnych sezón. Aj na určitú etapu mojej kariéry v ZŤS Dubnica rád spomínam, lebo s týmto klubom som v ročníku 2004/2005 skončil štvrtý, čo je jeho najlepšie umiestnenie medzi elitou. Bolo to pre mňa pekné a úspešné obdobie, po návrate z hosťovania do Žiliny sme ako prvý slovenský klub postúpili v sezóne 2008/2009 do skupiny niekdajšieho Pohára UEFA. Dobré výkony ma dostali nielen do slovenskej reprezentácie, ale aj do nemeckej bundesligy, keď  som v roku 2009  prestúpil do Wolfsburgu.

V júni sa môžete dostať na métu 119 reprezentačných zápasov. Na zraz do Šamorína však neprídete ako hráč najvyššej nemeckej súťaže. Ako hodnotíte sezónu v Herthe Berlín?

Samozrejme, zostup Herthy stále rezonuje v nemeckých médiách a všetkých nás veľmi mrzí. Žiaľ, vonku sme zo 17 stretnutí získali iba osem bodov, nezvládli sme tiež finiš a to sa nám stalo osudným. Berlín ako hlavné mesto Nemecka si zaslúži, aby Hertha pôsobila medzi elitou. Je to totiž jeden z najstarších a najtradičnejších klubov bundesligy. Som tu už jedenásť rokov a napriek tomu, že máme za sebou zlú sezónu, naši fantastickí diváci nás skvele podporovali. Doma na naše zápasy ich v priemere prišlo okolo 54 tisíc, čo je nový rekord klubu. Stoja pri nás v dobrom i v zlom.

V čom vidíte príčinu, že ste v uplynulom ročníku odohrali iba päť zápasov?

Predchádzajúcu sezónu 2021/2022 som odohral prakticky celú, v tejto klub pred jej začiatkom pristúpil k veľkým zmenám v kádri. Chcel mužstvo omladiť, žiaľ, neprinieslo to očakávaný efekt, v tabuľke sme spadli na úplné dno.

Aká je momentálne nálada v klube, predpokladáte, že príde v mužstve k výraznejším zmenám?

Naše vypadnutie je stále veľmi čerstvé, emócie v každom z nás nejako pretrvávajú, ale už treba myslieť na budúcnosť. Hertha sa vynasnaží čo najskôr vrátiť späť do bundesligy, aj keď v druhej najvyššej nemeckej súťaži je šesť-sedem mužstiev, ktoré majú podobné vysoké ambície. Nebude to teda prechádzka ružovým sadom, živým príkladom je Hamburg, ktorý sa o návrat medzi elitu snaží už päť rokov. Takže musíme vyskladať také mužstvo, ktoré bude každému konkurencieschopné.

Hertha vám za vyše jedenásť rokov prirástla k srdcu, budete pokračovať v jej drese?

O mojej budúcnosti som sa s našim športovým riaditeľom rozprával už mesiac pred skončením bundesligy.  Chce, aby som ešte ďalší rok pokračoval vo svojej kariére v drese Herthy. Keďže zrejme budeme mať mladé mužstvo, mal by som mu pomáhať svojimi skúsenosťami v náročnej druhej bundeslige.

Obráťme list, slovenskú reprezentáciu čakajú v druhej polovici júna kvalifikačné zápasy ME 2024 na Islande a v Lichtenštajnsku. Čo si od nich sľubujete?

Budú veľmi dôležité pre vývoj v našej skupine, kde  Portugalsko je top favoritom. Ďalšie tímy však budú zrejme bojovať o postupové druhé miesto až do konca kvalifikácie. Z tohto pohľadu teda musíme zvládnuť obidva zápasy a upevniť si tak druhé postupové miesto. Verím, že to dokážeme.

👉 prečítajte si: Slovensko – Portugalsko o postup na MS 2006: Rozhodovali detaily

 

Vrcholom pre Slovensko budú zápasy s Portugalskom v Bratislave a v Porte, v ktorých sa zrejme predstaví päťnásobný držiteľ Zlatej lopty Cristiano Ronaldo.  Do Porta sa chystá dosť slovenských fanúšikov, aká atmosféra vládne na štadióne  Estádio do Dragão, kde hráva slávne FC?

Je to zaujímavé, že pri toľkých stretnutiach v reprezentácii, som v Portugalsku ešte nikdy nehral. V Porte bude istotne vládnuť neopakovateľná atmosféra, na ktorú sa môžu slovenskí fanúšikovia len tešiť a určite si odtiaľ donesú krásne zážitky.

🇵🇹 Letecký charter: Portugalsko – Slovensko od 550 EUR 🇸🇰
13. október 2023