Prečo je Premier League výkladnou skriňou športových zážitkov

6 minút čítania

Futbal je v Anglicku náboženstvom a tamojšia Premier League je najlepšou ligou na svete. Veľká Británia, rovnako ako iné krajiny, prináša svoje jedinečné kultúrne špecifiká. Na čo si na anglickej pôde dať počas návštevy štadiónov pozor, čo vás poteší a z čoho by ste rozhodne nemali byť prekvapení?

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

  • svetelná show, DJ a známe hity
  • „North London Forever“, „Bubbles“ a iné klubové hymny
  • pozor na to, aký dres beriete na zápas alebo do krčmy
  • juh je iný ako sever

Premier League je zmesou rôznorodosti

Keď sa rozhodnete vycestovať na anglickú Premier League, v rôznych kútoch Veľkej Británie si síce pozriete tú istú súťaž, ale dostanete diametrálne odlišný zážitok. Stretnete sa totiž s inými zvyklosťami na juhu v slnečnom Brightone, trošku vyššie v metropolitnom Londýne, v strede krajiny v Manchestri či v Birminghame, ale aj na severe v chladnom a upršanom Newcastli. Trendom uplynulých rokov sú na britských štadiónoch svetelné šou, ktoré sa odohrávajú niekoľko minút pred zápasom a čoraz viac ich sprevádzajú aj ohňové efekty.

Anfield Road, Liverpool

Hymny klubov umocňujú zážitok

Takýmto spôsobom sa zabavíte napríklad na Tottenham Hotspur Stadium v hlavnom meste, na Amex Stadium v Brightone, ale aj v St James’s Parku, kde sú doma Straky z Newcastlu. V pozadí hrajú známe skladby, typické „odrhovačky“, klubové hymny a chorály, ktoré majú neraz niekoľko desiatok rokov. V Premier League a celkovo v anglickom futbale neexistuje klub, ktorý by nemal svoju vlastnú hymnu, ktorú majú tamojší fanúšikovia osvojenú. Areál pred štadiónmi je čoraz viac doplnený DJ-om, ktorý dostáva do varu priaznivcov, ktorí ešte len prichádzajú.

Jednou z najznámejších skladieb, ktoré sa dajú na futbale počuť je liverpoolska hymna „You’ll Never Walk Alone“. Keď viac ako 50-tisíc priaznivcov na Anfield Road začne spievať túto skladbu, súperi vedia, že je zle. Chelsea zas na Stamford Bridge nastupuje na skladbu „The Liquidator“, na West Hame sa spieva „I’m Forever Blowing Bubbles“ a nechýbajú ani reálne bublinky. Každý jeden klub v Anglicku, či už hrá Premier League alebo League Two či nižšie súťaže, má niečo svoje vlastné. Pre fanúšikov je potom jednoduchšie sa s daným celkom stotožniť a zžiť.

Nepísané pravidlá anglického futbalu 

Môžeme vám garantovať, že na zápasoch vo Veľkej Británii sa budete cítiť ako doma. Prvotriedny futbal, sprievodná šou a hviezdy najlepšej ligy sveta na vlastné oči. Avšak, aj na štadiónoch Premier League existuje viacero nepísaných pravidiel, ktoré, ak sa nechcete dostať do komplikácií, skrátka musíte rešpektovať.

Napríklad je nemysliteľné, aby ste do sektorov domácich prišli v drese hosťujúceho mužstva. V Anglicku sa to považuje za neúctivé a usporiadateľ vám slušne príde povedať, aby ste odišli. Na niektorých menších kluboch ako Brentford, Brighton či Crystal Palace vás dokonca domáci priaznivci môžu konfrontovať, ak sa im bude zdať, že málo fandíte.

👉 Prečítajte si: Brighton na vlastné oči je futbalová romantika: V čom Ajax zhmotňuje vernosť?

Je možné, sa vás budú upodozrievať, že ste fanúšikovia hostí v prestrojení. Na štadiónoch, kde nechodí veľa turistov, je prirodzene autentickejšia britská atmosféra, ale keď sa k nej nezapojíte, budete vyčnievať. Podobný scenár platí v krčmách a reštauráciách v okolí štadiónov. Či už ste v Londýne, Manchestri, Liverpoole alebo Birminghame, puby v okolí dejiska sú výhradne pre fans domáceho mužstva. Do niektorých vás vpustia, iba ak máte na sebe klubové farby alebo platnú vstupenku.

Emirates Stadium, Arsenal

Môže sa to zdať prehnané, ale v prvom rade ide o to, aby provokáteri, ktorí fandia súperovi nekazili zážitok a pohodu priaznivcom domácich. Taktiež je dôležité si uvedomiť, že ide o jedno z riešení problému s chuligánmi, ktorý Anglicko sužoval najmä v 70. a 80. rokoch uplynulého storočia. Takýmto spôsobom je takmer nemožné, aby na miestach, kde je veľká koncentrácia podporovateľov domáceho mužstva, bol niekto, kto bude fandiť hosťom.

Športová šou najvyššej úrovne

Vidieť na vlastné oči zápas Premier League je športovou šou svetovej úrovne. Už dávno to nie je iba o futbale, práve vyššie spomínané ťahy jednotlivých klubov, ktoré nasledujú moderné trendy, v kombinácii s tradíciami, na ktoré Angličania nedajú dopustiť, vytvárajú produkt, čo láka do Veľkej Británii ľudí z celej planéty. Vždy je ideálne ísť do daného mesta aspoň na tri dni, aby ste si mohli pozrieť kultúrne pamiatky, pokojne si užiť zápas a v ideálnom prípade stihnúť aj prehliadku štadióna.

Tie sú samé o sebe veľkými zážitkami, pretože nahliadnete do šatní, na striedačky, na samotný trávnik a do múzea s trofejami. Nezabudnuteľným momentom je aj atmosféra pred, respektíve po samotnom zápase. Ulice plné fanúšikov, zaplnené stanice metra a skandovanie chorálov aj niekoľko desiatok minút po skončení stretnutia. Anglicko je iné ako Nemecko, Taliansko a Španielsko a tak by to malo byť.

Tottenham Hotspur Stadium

Futbal na ostrovoch nezabúda na svoje korene a dnes už bradaté prapočiatky. V tom istom čase čelní predstavitelia tohto športu v Anglicku presne vedia ako držať krok s konkurenčnými súťažami či športami. Angličania vedia ako majú robiť futbal. To však nie je prekvapenie, vždy to vedeli. Aj preto je to destinácia vhodná nielen pre zarytých fans, ale aj pre ich ratolesti či polovičky. Každý si príde na svoje a presne tak by to malo byť.