Brighton na vlastné oči je futbalová romantika: V čom Ajax zhmotňuje vernosť?

5 minút čítania

Počas posledného októbrového týždňa roku 2023 na seba v Európskej lige narazili Brighton & Hove Albion a Ajax Amsterdam. Nováčik v európskych pohároch verzus jeden z najslávnejších klubov celej histórie. Teda, tak to bolo na papieri, ale realita na juhu Anglicka bola diametrálne odlišná.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Brighton je destinácia, ktorá láka každého

Zažiť futbal v Brightone je veľkým zážitkom. Je to iná skúsenosť ako ísť na Arsenal, Chelsea, Manchester United alebo Liverpool. Fanúšikovia na juhu Anglicka sú energickí, nekompromisní a neraz aj poriadne ostrí. Aj nám sa na Amex Stadium párkrát stalo, že keď sme nefandili rovnako oduševnene ako ostatní, dostávali sme otázky, či fandíme súperovi. Brighton je, nadnesene povedané, iné Anglicko ako Londýn či Manchester.

Každopádne, lordstvo Sussex láka nielen futbalom, ale aj búrlivým nočným životom, kultúrou, plážami či priam dokonalou prírodou. Každý turista si tam príde na svoje. Výhodou je, že z londýnskeho letiska Gatwick sa do Brightonu dostanete vlakom za približne 30 minút.

Brighton vs Ajax

Brighton & Hove Albion zažíva najlepšie obdobie vo svojej histórii. Klub premiérovo štartuje v Európskej lige a v Premier League skončil počas minulého ročníka na skvelej šiestej priečke. Svedomitá práca majiteľov a trénera Roberta de Zerbiho prináša zaslúžené ovocie. Hráči ako Mitoma, Enciso, Ferguson, Adingra, March či aktuálne hosťujúci Ansu Fati z FC Barcelona, dvíhajú fanúšikov zo sedačiek.

👉 Minulého roku sme zažili Potterov (bývalý tréner Brightonu a Chelsea) návrat do Brightonu, tentokrát The Seagulls privítali slávny Ajax Amsterdam.

Americká šou na anglickom futbale 

Brighton pred vypredaným štadiónom a viac ako 30-tisíc divákmi na svojom Amex Stadium európskeho giganta, i keď v prebiehajúcom ročníku poriadne trápiaceho sa, zdolal po góloch Joaa Pedra a Ansu Fatiho 2:0. Čajky mali enormnú územnú prevahu a mohli vyhrať aj výraznejším rozdielom. Zaujímavosťou je, že pre Brighton to bol vôbec prvý triumf v histórii klubu na európskej scéne.

Aby ste lepšie chápali kontext, futbal je na juhu Anglicka náboženstvom, ale aj veľkou párty. Už keď prídete k štadiónu, zaujmú vás početné stánky s jedlom a nápojmi. Otvorený je fan shop, môžete si kúpiť zápasové šály či bulletin ako za starých čias. Všetkému atmosféru dodáva DJ, ktorý priaznivcov pred štadiónom dostáva do varu.

Amex Stadium

Na samotnom Amex Stadium to nie je iné. Ešte pred samotným výkopom prichádza svetelná šou na americký spôsob (majitelia z USA sa zrejme inšpirovali vo svojej rodnej krajine), počas ktorej hrajú rôzne „vypaľovačky“ ako napríklad skladba „Freed From Desire“. Štadión pulzuje, žije a fandí, pričom prítomné sú aj plamene a ohňové efekty, ktoré na vlastnej koži cítite, aj keď sedíte na opačnej strane. Keď skončí svetelné predstavenie, prichádza hymna brightonského klubu, po ktorej musíte mať zimomriavky.

V čase, kedy začína samotný zápas, to na Amex Stadium poriadne vrie a nejedného protivníka The Seagulls takáto atmosféra zaskočí. Faktorov, prečo to na juhu Anglicka takto žije, je viacero, jedným z nich je fakt, že na Brighton chodí stále značne menej turistov ako na Stamford Bridge, Anfield Road či na Old Trafford. Prítomnosť lokálnych srdciarov je silná a málokedy sa stane, že by ostalo ticho dlhší čas. Patrí sa však napísať, že globálny vplyv BAHFC sa zvyšuje, pričom predovšetkým fanúšikov z Ázie s dresom Kaorua Mitomu sme v dejisku zápasu videli doslova desiatky.

Lojalita sa ukazuje v náročnom období

Bolo by hriechom sa počas tohto zápasu Európskej ligy nepristaviť aj pri Ajaxe Amsterdam. Semifinalista Ligy majstrov z roku 2019 prichádzal do Anglicka v pozícii posledného tímu holandskej Eredivisie, s dočasným trénerom Madurom a v poriadnej výsledkovej a hernej kríze. Nie je dôvod to „cukrovať“, na jedného z najväčších gigantov európskeho futbalu padla enormná psychická deka. Bolo to vidieť aj v Brightone, kde sa Ajax sústredil predovšetkým na defenzívu a bodový zisk. Jemné záblesky kapitána Bergwijna či kreatívneho reprezentanta Berghuisa veľa rozruchu nepriniesli.

Fanúšikovia Ajaxu Amsterdam
Fanúšikovia Ajaxu Amsterdam

Amsterdamský celok prehral o dva góly a ako píšeme vyššie, mohol aj o viac. Aj tí najväčší si prejdú krízami, ale práve vtedy sa ukazuje skutočná lojalita. Tú potvrdili priaznivci Ajaxu, ktorí naplnili sektor hostí a do Anglicka ich prišlo približne 3000. Fandili už počas rozcvičky, fandili počas zápasu a fandili aj po jeho skončení. Ultras z Holandska boli naozaj fantastickí a nepovedali by ste, že ich miláčikovia zažívajú najťažší ročník od svojho založenia. Práve o tomto je futbal, o súdržnosti a podpore aj v negatívnom období.

V tejto chvíli sa už Ajax odlepil od dna Eredivisie a nateraz opustil aj zónu zostupu. Stále je iba november a nebuďte prekvapení, keď tento veľkoklub z hlavného mesta Holandska ešte sezónu zvráti vo svoj prospech. Fanúšikovia, ktorí vycestovali do Brightonu s vedomím, že ich obľúbenci zrejme prehrajú, si každý ďalší úspech užijú ešte viac ako doteraz. Vedia totiž, že to nie je samozrejmosť. Európske noci v pohárových súťažiach prinášajú rôzne príbehy, ktoré vo vás rezonujú do konca života. Už teraz je isté, že na prvý triumf BAHFC na tejto úrovni sa minimálne v lordstve Sussex nikdy nezabudne.

ZÁJAZDY NA PREMIER LEAGUE S FUTBALTOUR