História európskych šampionátov – EURO 2004 v Portugalsku: Gréci šokovali celý svet

6 minút čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Futbalové EURO bude jedným z hlavných športových sviatkov kalendárneho roka 2024. Pri príležitosti majstrovstiev Európy v Nemecku sme si pripravili historický seriál o európskych šampionátoch. Toto je dvanásty diel, ktorého hlavnou témou bude EURO 2004 v Portugalsku.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Najneočakávanejší víťaz v histórii

O 15 postupových miest na Euro 2004, ktoré hostilo Portugalsko, sa bilo 50 členských krajín UEFA. Istotu účasti malo len desať víťazov skupín, o zvyšných 5 miesteniek sa pobili tímy z druhých miest.

Silní súperi pre Slovensko

Pri reprezentačnom kormidle Slovenska nahradil Jozefa Adamca Ladislav Jurkemik. Do skupiny sme dostali dvoch veľmi ťažkých súperov – Anglicko a bronzového z MS 2002 Turecko. A Slováci práve s top favoritmi skupiny odštartovali kvalifikáciu. Po hladkej prehre v Turecku (0:3) sme doma na vypredanom Tehelnom poli (27-tisíc divákov) na dažďom ťažko podmočenom teréne vyhrávali nad Albiónom 1:0 zásluhou gólu Szilárda Németha. Hostia však vďaka priameho kopu Davida Beckama (65. min) a hlavičky Michaela Owena (83. min) výsledok otočili.

Nasledovali víťazstvo (2:0) v Macedónsku a domáce (4:0) nad Lichtenštajnskom. Tento zápas sa hral v Trnave bez divákov – takýto trest nám naparila UEFA za „húkanie“ divákov na hráčov tmavej pleti proti Anglicku. Po tesnej domácej prehre s Tureckom (0:1) už bolo nad slnko jasné, že postupový vlak nám odchádza.

Napriek tomu sa v anglickom Middlesbroughu Slováci vytiahli, podobne ako doma viedli – tentoraz po perfektne kopnutom priamom kope Vladimíra Janočka – ale rovnako ako v Bratislave, Angličania dokázali dvakrát odpovedať. O zásahy sa postaral Michael Owen, prvý z jedenástky. Kvalifikáciu sme dokončili remízou v Macedónsku (1:1) a výhrou v Lichtenštajnsku (2:0). Bodovo sme na 3. mieste za Anglickom (10 bodov) a Tureckom (9 bodov) jasne zaostali.

Najsuverénnejším mužstvom kvalifikácie bolo Francúzsko s plným bodovým ziskom (24 bodov). Ďalšími postupujúcimi z prvých miest boli Dánsko, Česko (predstihlo Holandsko, ktoré muselo do baráže), Švédsko, Nemecko, Grécko (nečakane pred Španielskom), Bulharsko, Taliansko a Švajčiarsko. Barážovú šancu využili Rusko, Španielsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Holandsko.

16 účastníkov záverečného turnaja si zmeralo sily o najväčšie pocty v termíne 12. jún – 4. júl 2004. Zápasy sa odohrali na 10 štadiónoch 8 miest. V Lisabone to bolo na Estádio da Luz a Estádio Jose Alvalade, v Porte Estádio Dragao a Estadio do Bessá, v Aveire Estádio Municipal Aveiro, vo Fare/Loulé Estadio Algerve, v Brage Estádio Municipal Braga, v Guimaraes Estádio D. Alfonso Henriques, v Coimbre Estádio Cidade de Coimbra a v Leirii Estádio Dr. Magalhaes Pessoa.

Prekvapenie na úvod turnaja

Hneď v otváracom zápase sa zrodilo prekvapenie, keď Portugalsko podľahlo Grécku 1:2. Nakoniec oba tímy z tejto skupiny šli do štvrťfinále. Gréci, podobne ako v kvalifikácii, odsunuli Španielov – tentoraz na nepostupové tretie miesto. Z B-skupiny šli ďalej favoriti Francúzsko a Anglicko. C-skupina priniesla drámu, keď pri konečnom účtovaní mali tri krajiny po 5 bodov v tomto poradí: Švédsko, Dánsko, Taliansko.

Vicemajstri Európy Taliani sa tak so súťažou lúčili, takisto ako Bulhari – tí však nezískali ani bod. V D-skupine dal zlomyseľný žreb dokopy súperov z kvalifikácie – Čechov a Holanďanov. K nim papierovo silné Nemecko. A Česi boli opäť úspešnejší ako oranjes – vyhrali všetky tri svoje zápasy – nad Lotyšskom, Holandskom, Nemeckom, a tým aj celú skupinu. Nemci, podobne ako pred štyrmi rokmi, sa lúčili predčasne – získali len dva body.

Šlágrom štvrťfinále bol duel Portugalsko – Anglicko. Po 90 minútach bolo 1:1, po 120 minútach 2:2. Penaltový rozstrel začal David Beckham strelou do oblakov. V tretej sérii sa pomýlil domáci Rui Costa. Rozhodla siedma séria: portugalský brankár Ricardo najprv chytil strelu Vassella a sám rozhodujúcu penaltu premenil.

Pokračovala nečakaná grécka jazda, gól Charisteasa znamenal stopku pre úradujúcich majstrov Európy Francúzov. V dueli Švédska s Holandskom sa diváci gólu ani za 120 minút nedočkali, z bieleho bodu mali lepšie nervy oranjes – vyhrali 5:4. Tento zápas (v poradí tretí na turnaji) rozhodovala slovenská rozhodcovská trojica Ľuboš Micheľ (hlavný), Martin Balko, Igor Šramka (asistenti). Česi preskočili hladko dánsku prekážku (3:0).

Strieborný gól ako český osud

Do semifinále proti Grécku nastupovali Česi ako favoriti. Jeho hradby však nevedeli prekonať. Hendikepom bolo aj to, že v 40. minúte sa zranil Pavel Nedvěd. Po bezgólovom rezultáte sa šlo do predĺženia. Česi, podobne ako vo finále ME 1996, zažili nočnú moru. Tentoraz ich osud nespečatil Zlatý, ale Strieborný gól.

Tento výmysel UEFA bol taký, že ak padne gól v prvej časti predĺženia a na jej konci nebude stav nerozhodný, druhá pätnásťminútovka sa už hrať nebude. I stalo sa. Bežala prvá nadstavená minúta k prvým 15 minútam predĺženia, keď Gréci kopali roh, na center si nabehol Dellas a zblízka hlavou prekonal Petra Čecha. Stal sa tak hrobárom Čechov, ktorým už nezostal žiaden čas na prípadné vyrovnanie. Finálovým súperom Grékov boli Portugalci, ktorí vyhrali nad Holandskom 2:1, zásah oranjes bol vlastencom Andrada.

Grécki futbaloví bohovia

Na finále nastupovali tímy, ktoré otvárali turnaj. Gréci zostali verní svojmu „betónu“ a ani C.  Ronaldo, Figo a spol. ho nerozbili. Naopak, v 57. minúte po rohu skóroval hlavou Charisteas. Ten rozhodol o tom, že grécki futbaloví bohovia vystúpili až na Olymp. Gréci sa stali najneočakávanejšími majstrami Európy v histórii.

Kľúčom k úspechu bol nemecký tréner Otto Rehhagel, jeho defenzívna taktika (hral na libera za troj, niekedy až štvorčlenným obranným valom, čo bol zastaralý spôsob) a zavedenie hernej disciplíny v tíme. Brankár Antonios Nikopolidis, stopér Traianos Dellas, kapitán Theodoros Zagorakis na poste defenzívneho záložníka, vpredu nebezpečný Angelos Charisteas – to boli kľúčoví hráči mužstva.

„Gréci vynašli demokraciu. Ja som zaviedol demokratickú diktatúru.“

Otto Rehhagel, tréner gréckych majstrov Európy

Finále: Portugalsko – Grécko 0:1 (0:0)

Gól:  57. Charisteas.

Rozhodoval: Merk (Nemecko) – 62 865 divákov. Hralo sa 4. júla 2004 na štadióne Estádio da Luz v Lisabone.

Zostava majstrov Európy:  Nikopolidis – Dellas – Seitaridis, Kapsis, Fyssas – Zagorakis, Katsouranis, Basinas – Charisteas, Vryzas (81. Papadopoulos), Giannakopoulos (77. Venetidis).

Zaujímavosti EURO 2004

• Gréci vyhrali všetky k. o. zápasy v rámci turnaja výsledkom 1:0. Aj v kvalifikácii rozhodli o svojom postupe na šampionát výhrou 1:0 nad Španielskom.
  • Počas turnaja sa dvakrát zmenil zápis pre najmladšieho strelca v jeho histórii. Najprv sa ním stal Angličan Wayne Rooney vo veku 18 rokov a 237 dní, no už o štyri dni ho prekonal Švajčiar Johan Vonlanthen vo veku 18 rokov 141 dní.
  • Gól Rusa Dmitrija Kiričenka do siete Grécka po 68 sekundách od úvodného hvizdu sa stal najrýchlejším gólom záverečných turnajov ME.
  • Gréci triafali vo vyraďovacej fáze v rovnakom štýle: roh, hlavička, gól. Vo štvrťfinále proti Francúzom hlavičkoval po rohu Charisteas, proti Čechom v semifinále Dellas, vo finále proti Portugalcom opäť Charisteas.
  • Grécko sa stalo deviatym majstrom Európy počas 12 ročníkov ME.
  • Za kráľa strelcov turnaja korunovali Čecha Milana Baroša s piatimi gólmi.