EURO 2024: Slovenský súper Ukrajina môže byť čiernym koňom turnaja

4 minúty čítania

Po finále baráže o postup na EURO 2024 spoznali slovenskí reprezentanti svojho posledného súpera na kontinenálnom turnaji. Po tesnom triumfe nad Islandom (2:1) ním bude Ukrajina. Naši východní susedia sa tešia skvelej generácii futbalistov. Môžu na ME v Nemecku pozitívne šokovať svojich protivníkov?

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Ukrajina zvládla náročnú baráž

Ukrajinskí reprezentanti vedeli, že ak budú chcieť postúpiť na EURO 2024, budú musieť zvládnuť náročné barážové semifinále a finále. Podarilo sa im to. V Bosne a Hercegovine vyhrali 2:1, keď sa o ich presné zásahy postarali v 85. minúte Yaremchuk a v 88. minúte Dovbyk. Bič plieskal v podaní modro-žltých v samom závere aj vo finále baráže. V zápase s Islandom ešte šesť minút pred koncom svietil nerozhodný stav 1:1. Potom ale prišla hviezdna chvíľa krídelníka Chelsea FC Mykhayla Mudryka, ktorý zúžitkoval prihrávku Sudakova a poslal Ukrajincov na majstrovstvá Európy do Nemecka. Počas rokov 2024 a 2023 naši východní susedia prehrali iba dvakrát – s Talianskom (1:2) a Anglickom (0:2).

Ukrajina
Ukrajina (zdroj: GOAL)

Vynikajúca generácia futbalistov

Súčasná ukrajinská reprezentácia môže počítať s výbornými hráčmi hneď na viacerých postoch. Mudryka z Chelsea spomíname vyššie, jeho rýchlosť je bezkonkurenčná a potenciál, ktorý tento hráč má, je naozaj výrazný. Potom je tu kanonier Artem Dovbyk, ktorý zažíva fantastický ročník v španielskej Girone a bojuje o titul v La Lige. K tomu treba pripočítať 21-ročného Georgiya Sudakova zo Šachťaru Donetsk, pričom vo veľkom sa špekuluje o tom, že by mohol v lete zmeniť dres za trojcifernú čiastku v miliónoch eur.

Netreba zabúdať na brankára Lunina z Realu Madrid, ktorý je medzi troma žrďami doslova múrom či na ostrieľané opory z anglickej Premier League Mykolenka a Zinchenka. Mužstvo Ukrajiny je naozaj vyvážené, mladá generácia je skombinovaná so strednou, dravosť so skúsenosťami. Jedným z lídrov môže byť na EURO 2024 Roman Yaremchuk, ktorý aktuálne oblieka dres španielskej Valencie.

Mudryk
Mudryk (SB Nation)

Čierny kôň nemeckého turnaja?

Ukrajina má všetky predpoklady na to, aby bola na majstrovstvách Európy v Nemecku jedným z pozitívnych prekvapení turnaja. Európske futbalové portály pasujú modro-žltých spolu s Belgickom do pozície favoritov na postup z našej základnej skupiny. Mudryk, Dovbyk, Zinchenko a spol. majú podľa viacerých webov a novinárov väčšiu kvalitu ako Rumunsko či Slovensko.

Či to tak skutočne bude, ukáže samotný turnaj. Zdolať Ukrajincov je nesmierne náročné, čo potvrdzuje fakt, že sa to v uplynulom období podarilo iba spomínaným Talianom a Angličanom. Modro-žltí hrajú srdcom, oduševnene a v zápasoch nechávajú na ihrisko úplne všetko. V čase, kedy sa ich krajina naďalej nachádza v problematickej situácii je futbal jedným zo symbolov národnej hrdosti. To sa následne premieta do výkonov tohto slovenského súpera.

Zájazdy na MAJSTROVSTVÁ EURÓPY 2024 🇩🇪