Nový štadión v Rakúsku: Stačilo iba 19 mesiacov

Píše Ján Jasenka, článok publikujeme so súhlasom www.sport.sk

Tak už aj jeden z najznámejších rakúskych futbalových klubov SK Rapid Viedeň má svoj nový domov a „Hütteldorfer“ sa majú aj čím pýšiť.

Zatiaľ čo na Slovensku sa iba plánuje, hovorí, pripravuje, presúva, špekuluje, komplikuje a znovu všetko dookola, samozrejme česť výnimkám, len kúsok za hranicami bol len prednedávnom otvorený novučičký futbalový štadión, na ktorom bude hostiť protivníkov rakúsky klub SK Rapid Viedeň.

„Zeleno-bieli“ sa ale museli najskôr rozlúčiť so svojím predošlým domovom, ktorým bol pre Rapid legendárny Gerhard-Hanappi-Stadion. Ten bol otvorený začiatkom mája 1977 a jeho veľké čaro spočívalo aj v tom, že o jeho realizáciu sa postaral sám Gerhard Hanappi, slávny rakúsky futbalista a veľká ikona Rapidu Viedeň. Hanappi mal totiž slabosť pre architektúru, do ktorej sa naplno pustil po konci aktívnej futbalovej kariéry v roku 1965.

rapid old stadion

Winere Weststadion bol Rapidu domovom až do 4. októbra 2014, kedy naposledy uzavrel svoje brány a miesto futbalistov a fanúšikov zamierili na 17.500 miestny stánok ťažké mechanizmy. Než sa ale do štadióna zahryzli bagre, buldozéry a ďalšie stroje, nasledovala ešte oficiálna rozlúčka. Fanúšikovia okamžite skočili po svojich sedadlách a s ďalšími predmetmi si vzali so sebou domov aj ďalšiu veľkú cennosť, čo pochopí každý správny fanúšik, kúsok posvätného trávnika. Ľudia si dokonca brali aj kusy odpadnutého muriva. Veď prečo nie?

rapid vieden stadion

Gerhard Hanappi, na ktorom sa Rapid tešil zo siedmich titulov a odohral na ňom niekoľko nezabudnuteľných zápasov proti slávnym európskym veľkoklubom, definitívne zavrel brány a začalo sa s jeho demoláciou. „Od rakúskej armády som dostal ponuku, že štadión môžu vyhodiť do vzduchu. Tak som sa usmial a ponuku s poďakovaním odmietol. Vieme, že to síce dokážete, ale urobíme to normálnym spôsobom,“ povedal projektant spoločnosti Strabag Roman Hornischer.

Hanappiho postupne rozobrali a mohli sa na mieste bývalého štadióna Rapidu pustiť do stavby úplne novučičkého ultramoderného stánku. Aby ale aj nový Allianz Stadion niesol v sebe ducha minulosti a svojho legendárneho predchodcu, vedenie klubu vložilo do veľkej drevenej truhlice niekoľko futbalových predmetov z čias minulých i súčasných a slávnostne ju zaliali betónom do základov.

Nový štadión postavili na mieste starého v priebehu dvoch rokov, otočili ho o 90 stupňov, aby slovenskému gólmanovi Jankovi Novotovi nesvietili lúče pri západe slnka do očí a na tribúny sa pomestí až 28.345 divákov. Pričom tribúna nazývaná ľudovo aj „Block West“ má miesta len na státie a pomestí na ňu až 8.500 skalných. Tí meno svojho nového štadióna „Allianz Stadion“ pochopiteľne neprijali a nový domov pomenovali „Weststadion“, teda tak, ako sa volal predchodca.

O „Die grüne Hölle“ (zelená nora), ako znie tiež názov nového štadióna, sa postarala architektonická spoločnosť Guida Pfaffhausena a jeho špecifickým znakom je majestátny kruhovitý vstup ťahajúci sa pozdĺž celej hlavnej tribúny. Na jej začiatku, vstup, je obrovské logo Rapidu Viedeň. „To preto, aby si všetci dobre uvedomovali, ľudia, fanúšikovia a aj okoloidúce autá, že je to štadión Rapidu Viedeň a nie len nejaký hocijaký stánok,“ vysvetlil Pfaffhausen.

rapid weststadion

A teraz k tomu najpodstatnejšiemu. Celý projekt zhltol dokopy 53 miliónov eur, z čoho 20 miliónov poskytlo mesto Viedeň a zvyšnú časť pokryla finančná spoločnosť Allianz. O istú čiastku celého koláča sa postaral aj samotný klub. Nový nádherný štadión, ktorý v súčasnosti nesie aj heslo „Alte Heimat – neues Zuhause“ (voľný preklad: Stará vlasť – nový domov), je špecifický aj príjemnou zelenou farbou, ktorá absolútne pasuje aj do okolitej zelene. A aby tamojšie urbánne prostredie Hüttenlorfu nebolo nijako porušené, vysoké svetelné stožiare nahradil realizátor stavby svetlom umiestneným na streche štadióna. V Rakúsku, pochopiteľne, nič neobvyklého.

Football Soccer - Rapid Vienna v Chelsea - Pre Season Friendly - Allianz Stadion, Vienna, Austria - 16/7/16 General view of the Allianz Stadion before the match Action Images via Reuters / Heinz-Peter Bader Livepic EDITORIAL USE ONLY.

Tento krásny futbalový stánok napokon už aj zažil svoju veľkú premiéru, SK Rapid Viedeň privítal pred plnými tribúnami 16. júla slávny londýnsky veľkoklub Chelsea FC. „Bolck West“ neostal svojej povesti nič dlžný a postaral sa o skutočne fantastické divadlo s úžasnými chorálmi a mrazivú atmosféru doplnil aj obrovským transparentom „Weststadion“ s vlajočkami. „Pyro“, samozrejme, muselo byť tiež. Čerešničkou na torte bol napokon sladký triumf 2:0 a proti „The Blues“ si 46 minút zachytal aj slovenský futbalový reprezentant Ján Novota

Nuž a aby sme si na záver ešte nezabudli tradične zdvihnúť žlč, moderný stánok Allianz Stadion, ktorý sa bezpochyby radí medzi najkrajšie v Európe, bol postavený bez zbytočných ťahaníc za niečo vyše 19 mesiacov. Len 80 kilometrov východne sa pozdĺž ulice Bajkalská rozprestiera veľká jama pripomínajúca mesačnú krajinu. Tam totiž mal už v roku 2006 stáť štadión, ktorý mal byť pýchou nie len Slovana Bratislava, ale aj domovom slovenskej futbalovej reprezentácie. Ako sa hovorilo v televízii za bývalého režimu – nastavujeme zrkadlo…