Má 30 rokov, miluje hru Football Manager a trénuje v Ligue 1: Kto je Will Still?

4 minúty čítania
Autor: Jakub Vaverka
Zdroj: The DailyMail

30-ročný Angličan, ktorý vyrástol v Belgicku sa väčšinu toho, čo ako tréner vie, naučil prostredníctvom známej futbalovej videohry Football Manager. „Je to šialené, ale je to tak,“ hovorí Still, ktorý je najmladším koučom v rámci TOP 5 európskych líg a získava si čoraz väčšiu pozornosť.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram.

„Bol som obyčajný chalan, ktorý túto hru hral. O desiatej večer som si hovoril, že si dám ešte jeden zápas, zrazu boli 4 hodiny ráno. Stále ma to baví, pričom si uvedomujem šialenú vec – je to až desivo realistické.“

Pokuta, ktorá sa oplatí

Will Still stále študuje, aby získal UEFA pro licenciu, čo znamená, že francúzsky klub Reims, ktorého je hlavným koučom, musí platiť pokutu vo výške 25 tisíc eur. Každý zápas! Vedenie Ligue 1 má totiž striktné pravidlá a požiadavky na ľudí, ktorí chcú v najvyššej francúzskej súťaži viesť kluby. SdR sa to ale oplatí, William prevzal trápiaci sa klub v októbri a odvtedy ťahá sériu bez prehry, ktorá už stihla presiahnuť desať zápasov.

Belgický rodák sa netají tým, že väčšinu svojich trénerských skúseností získal v populárnom futbalovom simulátore Football Manager. „Klub mi povedal, že bude do mňa investovať, kým sa nám bude dariť vyhrávať,“ hovorí 30-ročný Brit s úsmevom na tvári.

Zdroj: levelwinner.com

Trénerské skúsenosti získal v troch krajinách“

Odmalička fandí londýnskemu West Hamu United, prvé trénerské skúsenosti (v reálnom živote) získaval v Prestone, konkrétne na Myerscough College. V rámci štúdia koučoval kategóriu U14 v tradičnom klube Preston North End. V roku 2017 pôsobil v Belgicku, mal rôzne pozície v Standarde Liége a v druholigovom klube Lierse. Keď mal 24 rokov, bol členom realizačného tímu mužstva v malom belgickom klube Beerschot. Stillovi nemožno uprieť talent a schopnosť viesť ľudí, predsa len, hra a realita sú rozdielne.

„V hre si hráča len kúpite a hráte s ním. V realite musíte dbať na ľudský aspekt. S kým bude daný hráč v klube komunikovať? Do akého prostredia ho prinášam? Bude sa cítiť dobre?“
William vie, že simuláciu od skutočnosti musí oddeľovať a evidentne sa mu to darí.

Stade de Reims pobláznil dokonalým spôsobom. Trápiaci sa klub začal svojim fanúšikom prinášať radosť. „Nesnažím sa hovoriť hráčom iba slová, snažím sa pochopiť, čo cítia. Chcem, aby všetci boli sami sebou a ja som prvý, kto to bude napĺňať.“ Výhodou 30-ročného trénera je jazykové vybavenie. Vie po anglicky, vie po francúzsky a vie aj po flámsky. Ako kormidelník v Ligue 1 z toho môže ťažiť. S väčšinou hráčov sa totiž vie dorozumieť v ich rodnej reči, čo je pri často náročných konverzáciach veľké plus.

Zdroj: flashscore.fr

Will Still to má vynikajúco rozbehnuté. Aj keď ešte nemá dokončenú profesionálnu trénerskú licenciu a je vedený ako dočasný tréner Reims, všetko nasvedčuje tomu, že klub z neho urobí riadneho kormidelníka. A vzhľadom na to, že má stále iba 30 rokov, môže sa v trénerskom remesle zdokonaľovať doslova niekoľko desaťročí. V neposlednom rade, je motiváciou pre ľudí po celom svete, ktorým možnom hlavou počas hrania Football Manager prebehla v hlave myšlienka, že by skúsili svoje virtuálne skills preniesť aj do skutočného sveta.

VSTUPENKY a ZÁJAZDY na FRANCÚZSKU LIGUE 1