Len pre vyvolených! Najkrajšie trofeje z domova a zo sveta

Píše Jakub Glajza

Radosť, smútok, napätie, boj, sklamanie, úspech. Fanúšikovia, športovci, víťazi, porazení. Silné a nezabudnuteľné momenty. Všetci ho milujeme, no mnohí ho preklíname. Jedným slovom šport. Každý by chcel zvíťaziť, no šampión, ktorý si získa srdcia, obdiv, zožne ovácie a zdvihne nad hlavu trofej pre toho najlepšieho, môže byť len jeden. Pozrime sa spoločne na menej známe, no o to krajšie poháre pre vyvolených.

Trofej Sida Waddella

Určite si už tento šport viacerí z vás vyskúšali na vlastnej koži. Trafiť sa do čierneho resp. trafiť sa do „červeného“ nie je vždy najľahšie. Na vlastnej koži sa o tom presviedčajú hráči šípok. Táto obľúbená „krčmová hra“ sa teší veľkej priazni na celom svete. Od roku 1994 sa v nej dokonca konajú aj majstrovstvá sveta. Účastníci turnaja nesúťažia len o titul majstra sveta, ale aj o úchvatný pohár Sida Waddella, muža, ktorý sa veľkou mierou podieľal na spopulárnení tohto športu. Najväčšou postavou histórie šípok je však bezpochyby Angličan Phil Taylor. Phil alebo aj „The Power“ je držiteľom najväčšieho počtu titulov majstra sveta. V svojej dlhej kariére si ich na svoje konto pripísal rekordných šestnásť a spoločne s Holanďanom Michaelom van Gerwenom je jedným z dvoch hráčov, ktorí zavreli súťaž na 9 šípok. Čo je najmenší možný počet šípok potrebných na víťazstvo.

Uverejnil používateľ Michael van Gerwen Utorok 15. januára 2019

 

Krištáľové krídlo

Krištáľové krídlo je ocenenie, ktoré sa udeľuje na slovenskej športovej scéne od roku 1997. Určené je pre osobnosti, ktoré dosiahli vo svojom športovom odvetví tie najväčšie úspechy a triumfy. Návrhárom krásnej sošky, ktorá je vytvorená zo skla a zlatého zlata, je slovensko-grécky sklár, 34-ročný sochár a dizajnér Achilleas Sdoukos. Medzi osobnosti, ktoré získali toto významné športové ocenenie, patria napríklad tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Ján Filc, slovenská plavkyňa, držiteľka dvoch strieborných olympijských medailí Martina Moravcová, legendárny tenista Dominik Hrbatý, reprezentantka v streleckej disciplíne skeet, držiteľka bronzovej medaily z letných olympijských hier Danka Barteková, v súčasnosti azda najpopulárnejší športovec Slovenska Peter Sagan, ale aj bežec Matej Tóth či sympatická bývalá biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Trojnásobná medailistka ZOH🥇, laureátka Krištáľového krídla💎 za rok 2014, Športovec mesiaca marec 2019 ~ @…

Uverejnil používateľ Krištáľové krídlo Piatok 5. apríla 2019

Webb Ellis Cup 

Rugby je na Slovensku menej známy a menej populárny šport, no obľúbený je v mnohých krajinách po celom svete, najviac však na južnej pologuli. Rugby je drsná a kontaktná hra, v ktorej slabosť nemá miesto. Krásna Trofej Webba Ellisa, objaviteľa tohto netradičného športu, ktorý vznikol začiatkom 19. storočia v Anglicku, je určená pre víťazov majstrovstiev sveta, ktoré sa konajú od roku 1987 so štvorročnou periodicitou. Pohár Webba Ellisa meria 38 centimetrov a váži 4,5 kilogramu. Veľmi špecifickými znakmi sú dve rukoväte, na ktorých sa nachádzajú z jednej strany hlava Satyra a na strane druhej hlava Nymfy, bytostí z gréckej mytológie. Najúspešnejšou krajinou v Rugby je národný výber Nového Zélandu, ktorý dokázal vyhrať majstrovstvá sveta v rokoch 1987, 2011 a 2015. Známy je aj ich rituálny tanec s názvom Haka. Všetci hráči ho spoločne predvádzajú pred začiatkom stretnutia a jeho cieľom je dodať odvahu, silu a jednotu.

Uverejnil používateľ Rugby World Cup Sobota 2. novembra 2019

Soška Beduína Rely Dakar

Šialenstvo! Honba za nádhernou trofejou Beduína je jednou z najnebezpečnejších športových trás na svete za vytúženým titulom šampióna. Bláznivé dobrodružstvo na kamiónoch, off-road vozidlách, štvorkolkách a motocykloch sa koná od roku 1979. Svoju púť začalo na africkom kontinente, no v posledných rokoch sa z dôvodu bezpečnosti presunulo do Južnej Ameriky. Najznámejšími slovenskými účastníkmi na slávnych vytrvalostných pretekoch sú Jaroslav Katriňák, Ivan Jakeš a Štefan Svitko. Práve poslednému menovanému sa v roku 2016 podaril nevídaný a pre Slovensko historický úspech. Na v poradí 38. ročníku, ktorý štartoval  v Buenos Aires a končil v meste Rosario, obsadil v kategórii motocyklov neuveriteľné 2. miesto. Z pretekov, ktoré išli cez Argentínu a Bolíviu a merali viac ako 9300 kilometrov, si domov na Oravu priniesol nádhernú a cennú sošku Beduína.

Uverejnil používateľ Mathieu Baumel Piatok 18. januára 2019

America’s Cup

America’s Cup je trofej, ktorá je udeľovaná víťazom pretekov na jachtách, známa aj pod názvom „Auld Mug“, čo môžeme voľne preložiť ako hrnček. Historický prvýkrát bol tento nádherný strieborný pohár udelený najrýchlejšej jachte a posádke v roku 1851. Posledným držiteľom tejto prestížnej ceny je klub z Nového Zélandu s názvom Royal New Zealand Yacht Squadron. Najviac titulov v doterajšej histórii však získal jachtársky tím z USA New York Yacht Club.

Who held it best? Can you name them all? #americascup #auldmug #whosnext

Uverejnil používateľ America's Cup Štvrtok 21. marca 2019

Borg-Warner Trophy

Ohromujúca trofej čaká aj na víťaza pretekov na známom okruhu Indianapolis Motor Speedway, kde sa konajú najstaršie automobilové preteky na svete s názvom Indianapolis 500. Legendárny pretekár Louis Meyer, ktorý vyhral ako prvý trikrát Indianapolis 500, povedal: „Získať trofej Borg-Warnera je ako vyhrať olympijskú medailu!“. Pohár zdobí pomyselná šachovnica, na ktorej sú zobrazené mená doterajších víťazov, rok kedy získali titul šampióna a priemerná rýchlosť pretekárskeho vozidla. Zaujímavosťou je, že na trofeji sa nachádza aj podobizeň Tonyho Hulmana, majiteľa rýchlostnej cesty Indianapolis Motor Speedway. Pohár je vysoký viac ako 160 centimetrov a váži cez 65 kilogramov. Skutočná a hlavná trofej však nie je odovzdávaná víťazovi, ale ostáva v múzeu motorových vozidiel v Indianapolise. Držiteľovi triumfálneho víťazstva na týchto pretekoch sa od roku 1988 udeľuje trofej Indianapolis 500 Champion Driver’s Trophy, ktorá mu ostáva. Aktuálnym víťazom je francúzsky pretekár Simon Pagenaud.

Woke up today – and my face was still on it! 🇺🇸 // Je le suis réveillé ce matin et mon visage était toujours là! 🇫🇷 // 📸: L'EQUIPE BorgWarner Inc.

Uverejnil používateľ Simon Pagenaud official Utorok 6. augusta 2019

Commissioner’s Trophy

Veľkolepý pohár Commissioner’s Trophy je udeľovaný najlepšiemu bejzbalovému tímu Major League, ktorý dokáže vyhrať prestížnu svetovú sériu. Strieborný pohár, ktorý meria 61 centimetrov a váži približne 14 kilogramov, obsahuje pozlátené vlajky všetkých tridsiatich tímov Major League. Súčasným víťazom MLB je mužstvo Boston Red Sox. V historickom meradle má najviac titulov tím New York Yankees, no ten posledný získal ešte v roku 2009. Pôvodnú trofej navrhla spoločnosť Balfour Jewelers of Attleboro, ale v rokoch 1999 a 2000 prešla inováciou spoločnosťou Tiffany & Co.

Uverejnil používateľ Washington Nationals Sobota 9. novembra 2019


FOTO: Facebook/Washington Nationals