Francúzska Le Classique aj s Milanom Škriniarom: Paríž a Marseille? To sú dva rozdielne svety

4 minúty čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Le Classique. Francúzska klasika, ktorá však zďaleka nezaujíma iba Francúzov. Duel medzi Parížom St. Germain a Olympique Marseille patrí k najväčším derby aj vo svetovom meradle. Niečo na spôsob španielskeho El Clásica.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Stret dvoch odlišných svetov

Je to zrážka nielen dvoch klubov, ale aj odlišných až protichodných miest a kultúr. Paríža, tradične spájaného so žiarou, slávou, bohatstvom, a prístavného Marseille, najstaršieho mesta Francúzska, s veľkým podielom chudoby, kde bol futbal doménou najmä robotníckej triedy. Metropola proti provincii, centralizmus proti „mafiánom“, poriadok proti rebélii. Aj takto zvyknú charakterizovať parížsko-marseillskú konfrontáciu tí, ktorých sa týka, no aj široká verejnosť.

Aj vek oboch klubov je výrazne odlišný – Olympique vznikol ešte v 19. storočí (1899), Paríž St. Germain má ako rok narodenia uvedený 1970. Intenzita derby, nech už sa hrá na Stade Velodrome v Marseille alebo v Parku Princov v Paríži, je vždy tá najvyššia. Pravda, spočiatku sa o rivalite týchto tímov vôbec nedalo hovoriť. Parížania boli v roku 1971 nováčikom na najvyššej scéne (prvý duel s Marseille prehrali 2:4) a hoci 16. miesto zaručovalo ligovú príslušnosť, pre dlhy ich preradili do 3. divízie. Medzi elitu sa vrátili v roku 1974 a hoci už nikdy nevypadli, na úspechy si museli počkať. Pre Olympique Marseille neznamenali konkurenciu.

Prvý titul uchmatli až v ročníku 1985/86. Tam sa rivalita začala. V novembri 1987 ju dali najavo aj fanúšikovia PSG, keď rozprestreli transparent OM=AIDS. Kontroverzie vyvolal aj nový majiteľ OM Bernard Tapie. V ročníku 1988/89 oba tímy bojovali o titul plece pri pleci, nakoniec triumfoval OM s trojbodovým náskokom pred Parížanmi. Prezident PSG Francis Borelli obvinil Tapieho z kupovania zápasov. Olej do ohňa rivality prilial aj fakt, že PSG v roku 1991 kúpil francúzsky športový kanál Canal+, čím „usekol“ dominanciu OM v mediálnej sfére.

Zásadný obrat nielen vo vzájomnej bilancii týchto tímov, ale aj v počte majstrovských trofejí nastal po tom, ako v roku 2011 kúpil PSG Quatar Sports Investments. Za desať rokov investovali Katarčania do nákupu hráčov vyše miliardy eur (najviac do príchodu Neymara za 222 miliónov eur – dodnes svetový rekord). Klub síce získal 9 titulov, ale pohár v Lige majstrov mu stále uniká. „Ušatú“ trofej im nezabezpečilo ani hviezdne trio Neymar, Mbappé, Messi. Z nich je už v tíme iba Mbappé, ktorý mal tiež zajačie úmysly.

Prečítajte si 👉: Vášeň bola cítiť z každej strany! Fanúšikovia nič nedarovali hviezdam PSG

Najvyššie víťazstvo PSG prišlo v 70. rokoch

Bolo zároveň aj najprekvapujúcejšie. Keď 8. januára 1978 hostil svojho rivala, bol uprostred krízy a Marseille viedol tabuľku. Poslal ho však domov s prehrou 1:5, pričom domáci ešte trikrát trafili konštrukciu bránky a nepremenili pokutový kop!

Víťazstvo týmto skóre si Parížania zopakovali aj v roku 2017, ale na trávniku súpera, raz vyhrali aj 4:0. OM zvíťazil nad PSG najväčším rozdielom (4:0 ) v roku 1986. V posledných piatich vzájomných ligových zápasoch získal Marseille iba bod (v októbri 2021). Vo februári tohto roka však vyradil svojho rivala z Francúzskeho pohára (1/16 finále) po výsledku 2:1.

Porovnanie trofejí: PSG – Olympique Marseille

Ligue 1: 11-9
Francúzsky pohár: 14-10
Ligový pohár: 9-3
EPM/Liga majstrov: 0-1
PVP: 1-0
Intertoto Cup: 1-1

Le Classique: Zaujímavosti 

Zlatan Ibrahimovič

Je najlepším strelcom v histórii derby s 11 presnými zásahmi za PSG. Pomaly ho však dobieha Kylian Mbappé – v čase vznikania tohto textu má na konte 9 gólov. Je reálne, že ho v dohľadnej dobe prekoná. 

Fanúšikovské kontroverzie

Hádzanie kameňov na autobus súpera, konfrontácie fanúšikov medzi sebou i s policajtmi, stovky zadržaných, zranených, zákaz vstupu fanúšikov na zápasy z tábora hostí. To všetko priniesla história vzájomných zápasov a pokračovanie tohto trendu sa očakáva aj v budúcnosti. 

KOMPLETNÁ PONUKA NA ZÁJAZDY LIGUE 1