Fortuna Arena – Eden ako futbalový raj

3 minúty čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Kto si chce vychutnať finálový zápas Konferenčnej ligy UEFA (bude sa hrať 7. júna 2023), bude merať cestu do neďalekej Prahy. UEFA totiž rozhodla, že vyvrcholenie európskej klubovej pohárovej súťaže číslo tri sa uskutoční na štadióne, ktorý najnovšie nesie názov Fortuna Arena. Futbalový fanúšik určite ovláda, že ide o štadión pražskej Slavie, najväčší a najmodernejší u našich západných susedov.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram.

Názov sa mení, štadión ostáva

Starý Eden v Prahe  ̶  Vršoviciach slúžil na futbal od 17. novembra 1953 do 13. mája 2000. Vtedy už bol v takom zlom stave, že ho futbalisti Slavie Praha museli opustiť a uchýliť sa do dočasných domovov (Ďolíček, Štadión Evžena Rošického). Eden zbúrali až v roku 2004, o dva roky na to poklepali základný kameň novej arény.

Tú pokrstili 7. mája 2008 v zápase Slavie proti tímu Oxfordu, ktorý bol prvým medzinárodným súperom „zošívaných“ v ich klubovej histórii v marci 1899. Exhibičný zápas pri otváraní štadióna sa skončil víťazstvom Slavie nad univerzitným tímom 5:0. O úvodný výkop sa postaral František Veselý, dnes už nežijúca legenda klubu.

O desať dní na to oslavovala Slavia prvý český titul v novej aréne po remíze 2:2 s Jabloncom. Medzi jasajúcimi hráčmi červeno-bielych boli aj traja Slováci – Dušan Švento, Milan Ivana a Matej Krajčík. Mužstvo titul v nasledujúcom roku obhájilo. Na ďalší titul musel klub čakať osem rokov (2017), prvenstvá potom pridal v rokoch 2019, 2020 a 2021.

Štadión spočiatku poňal 20 232 divákov, kapacita bola neskôr znížená na 19 370, a taká je aj v súčasnosti. Komerčné názvy arény sa počas rokov menili. Od 1. apríla 2009 (nebol to prvoaprílový žart) sa volal stánok Synot Tip Aréna, od roku 2015 mal názov Eden aréna a od novembra 2018 niesol meno čínskeho klubového vlastníka Sinobo Stadium.

Táto spoločnosť ho mala odkúpiť do vlastníctva, ale o dva roky neskôr vysvitlo, že stále ho vlastní pôvodný majiteľ CITIC Group. Len pred pár mesiacmi, keď sa generálnym partnerom Slavie stala stávková spoločnosť Fortuna, dostal pomenovanie po nej.

Zdroj: www.sport.cz / foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Momentálne je to nielen najväčší štadión v Českej republike, ale naň chodí aj najviac divákov v rámci domácej najvyššej súťaže. Štadión má šesť poschodí, po obvode štadióna je rozmiestnených 41 VIP boxov so 460 miestami. Súčasťou štadióna je aj štvorhviezdičkový hotel.

👉 vstupenky a zájazdy na európske poháre nájdete TU.

5 zaujímavostí o FORTUNA ARENE

  • hracia plocha je situovaná rovnako ako v starom Edene, takisto aj striedačky zostali na rovnakom mieste
  • ihrisko je umiestnené päť metrov pod úrovňou okolitých komunikácií
  • strecha je upevnená na ťahadlách mimo hľadiska, a tak divákom vo výhľade nebráni ani jeden stĺp
  • podhľady strechy sú vyrobené z kanadského cedru vo veku cca od tridsať do sto rokov
  • pri štadióne zriadili slavistický chodník slávy, prvé tri hviezdy na nej patrili trojici legiend František Plánička, Vlastimil Kopecký, František Veselý. Svoju hviezdu tam má aj Edvard Beneš, bývalý prezident Československa, ktorý v mladosti za klub hrával a bol jeho celoživotným fanúšikom. Medzi 11 menami je aj rodák zo Šiah Ferdinand Daučík, ktorý ako kapitán doviedol Slaviu k trofeji v Stredoeurópskom pohári

Pozoruhodné a pamätné zápasy

Je domovským štadiónom SK Slavia Praha, ale často ho využíva aj česká futbalová reprezentácia (doposiaľ 16 zápasov). Raz sa tam predstavila aj slovenská reprezentácia, keď v Lige národov podľahla v roku 2018 domácim 0:1. V roku 2015 sa na štadióne odohrali tri zápasy ME do 21 rokov.

Sezóna 10/11 až 11/12 bola špecifická pre fanúšikov Bohemiansu 1905, ktorí tento štadión využívali ako svoj domáci. Pamätný bol rok 2013, kedy sa na štadióne konal zápas o Európsky superpohár medzi Bayernom Mníchov a FC Chelsea (2:2 po predĺžení, na jedenástky 5:4). Slavia v rámci Ligy majstrov hostila na štadióne súperov zvučných mien ako FC Barcelona, Inter Miláno, Arsenal, Borussia Dortmund.

Zdroj: www.uefa.com / ©AFP

Pikantéria

V roku 2014 vo finále Českomoravského pohára (vtedy pod názvom Pohár Českej pošty) medzi AC Sparta Praha a Viktoriu Plzeň pre obavy z výtržností divákov bol obmedzený predaj vstupeniek, fanúšikovia klubov mohli byť len v sektoroch za bránkami. Na protest počas prvých 30 minút zápasu nefandili… Po výsledku 1:1 museli rozhodnúť penalty, v nich bola úspešnejšia Sparta (8:7).

Doprajte si FINÁLE Konferenčnej ligy UEFA v Prahe! Vstupenky a zájazd na finále 2023.