Feyenoord chce doma „upiecť“ milánske AC: Bude hrdinom Dávid Hancko?

4 minúty čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Feyenoord vs. AC Miláno – súboj, ktorý síce nemá bohatú históriu, ale o to viac sľubuje napätie a atraktívny futbal. Holandský tím predvádza v Lige majstrov divoké zápasy plné prekvapení, v ktorých žiari aj slovenský obranca Dávid Hancko. Ako si poradí proti talianskemu gigantovi? A čo môžeme očakávať od atmosféry v legendárnom De Kuip?

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Hancko do Turína (zatiaľ) nepôjde, v ceste mu stojí Miláno

Nepôjde do Turína, hoci o jeho služby mal v zimnom prestupovom okne eminentný záujem Juventus. Mimochodom, ten pretrváva a „stará dáma“ je v lete ochotná zaplatiť za jeho služby 22-23 miliónov eur plus bonusy. Juventus a hráč už boli predtým dohodnutí na 5-ročnom kontrakte za 2,5 milióna ročne bez bonusov.

Čoskoro však Dávid Hancko, slovenský obranca Feyenoordu Rotterdam, pretože o ňom je reč, do Talianska pocestuje. Nie však do Turína, ale Milána, kde bude čeliť so spoluhráčmi AC v snahe prebiť sa do osemfinále Ligy majstrov. Ešte predtým však (12. februára) bude mať do činenia s červeno-čiernymi v domácom prostredí v Rotterdame. Kým pred pár mesiacmi si proti AC Miláno zahralo v Lige majstrov viacero slovenských futbalistov v drese bratislavského Slovana, teraz to čaká ďalšieho v tíme Feyenoordu.

Na čo sa tešiť?

Zďaleka to nie je súboj tradičných súperov v európskych pohároch. Jediný raz si totiž skrížili zbrane v roku 1969, v 2. kole Pohára európskych majstrov (predchodca Ligy majstrov). Vtedy Rossoneri svojho súpera nezastavili, v prvom zápase v Rotterdame podľahli 0:2 a domáce víťazstvo 1:0 im nestačilo na postup. Feyenoord však v tom ročníku nezastavil nik, vo finále zdolal glasgowský Celtic 2:1 po predĺžení a zdvihol nad hlavu cennú trofej.

Mužstvo viedol slávny rakúsky tréner Ernst Happel, najznámejším hráčom bol stredopoliar Willem van Hanegem, neskorší vicemajster sveta z roku 1974. Je možné sa tešiť aj na súčasný Feyenoord, ktorý v tejto sezóne predvádza v Lige majstrov „psie kusy“. Remizoval s Manchestrom City na jeho trávniku, keď už prehrával 0:3, ale po zápase na ukazovateli skóre svietilo 3:3. Autorom vyrovnávajúceho gólu bol Hancko.

Zdolal Bayern Mníchov, keď trikrát trafil do priestoru troch žrdí a strelil tri góly (3:0). Na pôde Lille dostal poltucet gólov (prehra 1:6). Ako vidno, Feyenoord sa nikoho nebojí, je schopný všetkého, v jeho zápasoch padá množstvo gólov, a tak sa tešme, čo „vyvedie“ proti AC. Ten zatiaľ v tejto sezóne nežiari, koncom roka sa zbavil portugalského trénera Paula Fonsecu, ktorého vystriedal krajan Sergio Conceicao,  ten však toho zatiaľ veľa nestihol zmeniť.

BLOG: Liga majstrov pozná žreb play-off: Poďte s nami na megašláger gigantov, San Siro a Dávida Hancka

Na koho sa tešiť?

Samozrejme, že z pohľadu slovenských, ale aj českých fanúšikov (veď pražskej Sparte robil svojho času skvelé služby), v prvom rade na Dávida Hancka. Ten je lídrom holandského mužstva, oporou, bráni, podporuje útok, centruje, hlavičkuje,  strieľa… Odohral plný porciu 720 minút v 8 zápasoch aktuálnej sezóny Ligy majstrov, prihrával s úspešnosťou 88,75 percenta, v zápasoch nabehal priemerne 9,5 kilometra.

Tešiť sa môžeme aj na mexického kanoniera Santiaga Giméneza, ktorý je stále najlepším strelcom Feyenoordu v tejto sezóne, ale už v jeho drese ďalšie nepridá. Pikantériou je, že góly už bude strieľať v drese AC Miláno a ktovie, možno nejaký (é) strelí aj do siete svojho bývalého klubu. Hoci AC nemá v kádri v porovnaní s minulosťou obrovské hviezdy – na zákroky brankára Mika Maignana či rýchlosť a nebojácnosť Christiana Pulisica je tiež možné sa tešiť.

BLOG: Liga majstrov prináša pútavý príbeh: Hancko na San Sire, Argentínčan v mexických farbách proti svojim

O štadióne: De Kuip je legendou

Domovským stánkom Feyenoordu je štadión De Kuip, ktorý postavili ešte v roku 1937 v tvare holandskej vane či misy, v čase hospodárskej krízy – staviteľ Van Eesteren v rámci výstavby ponúkol prácu nezamestaným stavbárom. Domovom Feyenoordu je od roku 1908, keď klub vznikol ako Wilhelmina. Súčasná kapacita je 51 177 miest.

V roku 2002 sa tam hralo finále Pohára UEFA, v ktorom domáci Feyenoord zdolal Borussiu Dortmund 3:2. Finále Pohára UEFA sa hralo prvýkrát na štadióne domáceho klubu od čias, čo sa o víťazovi rozhoduje v jednom zápase.

PONUKA: Poďte s nami na play-off Ligy majstrov

Štadión dlhé roky pravidelne hostí holandskú reprezentáciu, prvý medzištátny sa odohral 2. mája 1937, súperom holandskej reprezentácie bolo Belgicko. Odohralo sa na ňom viac ako 150 medzinárodných zápasov. Štadión hostil rekordných 10 finále európskych futbalových súťaží. Hralo sa na ňom aj finále ME 2000, v ktorom vyhralo Francúzsko nad Talianskom 2:1.