Európsky New York či najkrajšia promenáda. Top atrakcie nemeckých miest

7 minút čítania

To, že v Nemecku to v júni a júli bude žiť futbalom, je priam samozrejmosť. Majstrovstvá Európy sú však ideálnou príležitosťou nielen kvôli možnosti vidieť najväčšie svetové hviezdy na ihrisku. Nemecko je skvelou destináciou aj pre vášnivých cestovateľov a mestá ako Mníchov, Düsseldorf či Kolín patria medzi vôbec najkrajšie na kontinente. Kam sa vybrať v jednotlivých mestách pred zápasom či po ňom?

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram Tik-Tok

Frankfurt a jeho Veľké jablko

Začíname mestom na Mohane, v ktorom odohrá slovenská reprezentácia dva zápasy – proti Belgicku a Rumunsku. Po pristátí vo Frankfurte sa cítite skôr ako v USA než v Nemecku. Mestu dominujú moderné presklené mrakodrapy a futuristická Commerzbank Tower má takmer 260 metrov. Absolútnou dominantou je však televízna veža Europaturm podobná tej v Toronte či Seattle – má až 337,5 metra. Z 15 najvyšších budov v Nemecku je Frankfurt domovom 14 z nich, nájdete tu najdôležitejšie letisko krajiny a nie nadarmo sa mestu hovorí „New York Európy“.

Milovníci histórie si však tiež prídu na svoje. Námestie Römerberg je pretkané typickými starými nemeckými domčekmi a dominantnou gotickou Katedrálou sv. Bartolomeja. Skvelou zastávkou je tu aj Palmengarten, jedna z najväčších botanických záhrad v Nemecku či Goetheho dom mapujúci život slávneho spisovateľa, ktorý sa tu narodil. Frankfurt ulahodí aj milovníkom jablčného vína. Vo štvrti Sachsenhausen dodnes sídlia mnohé vinárne servírujúce tento skvelý nápoj.

Düsseldorf s inšpiratívnou zmenou

Düsseldorf má dnes pri Rýne najkrajšiu promenádu Nemecka. Nie vždy to tak bolo. Na mieste, kde ju dnes nájdete, stála rušná a vyťažená cesta. Nemci ju však zmenili na pešiu zónu a dokázali, že sú skrátka iní. Dbanie na ekonomiku, ekológiu a absolútnu precíznosť bolo v nemeckých génoch dlhodobo a o to viac sa môžeme tešiť aj na ME 2024 nielen v Düsseldorfe.

V tomto meste si slovenskí Sokoli zmerajú sily proti Ukrajine a fanúšikovia uvidia nielen najkrajšiu promenádu, ale aj námestie Burgplatz s dominantnou vežou Schlossturm a námorníckym múzeom. Zaujme však aj ďalšie námestie Altstadt hneď vedľa či Ulica kráľov s najväčším množstvom luxusných obchodov či hotelov na meter štvorcový, aké ste kedy videli. Düsseldorf ulahodí každému.

Mníchovské pivo a bavoráky

Najkrajšie mesto Nemecka je najbližšie k slovenským hraniciam a turisti si jeho krásu okamžite zamilujú. Stačí prísť na námestie Marienplatz s dominantnou neogotickou Novou radnicou so slávnou zvonkohrou. Hneď vedľa sa do výšky týči dominantný kostol Frauenkirche. Z vrcholu jeho veží vysokých takmer 99 metrov dokonale uvidíte aj bavorské Alpy. Zaujímavé je, že žiadna budova v Berlíne nemôže prekročiť túto výšku, až na jednu výnimku – Olympijskú vežu (290 m). Nájdete ju v populárnom Olympijskom parku s ikonickým „ulitovým“ štadiónom. Návštevu parku si viete spojiť s Múzeom BMW dokonale opisujúcim históriu a súčasnosť obľúbených Bavorákov.

Najlepším miestom, kde sa najesť v Mníchove, je trh Viktualienmarkt s množstvom pivných stánkov, no kúpite tu aj typický wurst či praclík. Po občerstvení sa odporúčame zamieriť do Anglických záhrad za mestskou pikoškou, ktorou je najväčšia mestská vlna sveta. Počas slnečných dní tu isto stretnete aj surfistov.

Berlínske prechádzky históriou

Hlavné mesto Nemecka, kde sa odohrá finále turnaja, zaujme aj milovníkov nedávnej histórie. Tí si to zamieria k Brandenburskej bráne, ikonickému symbolu búrlivej histórie 20. storočia. To, ako veľmi sa mesto zmenilo, dokonale odzrkadľuje East Side Gallery – 1,3 km dlhá časť Berlínskeho múru zdobená nástennými maľbami umelcov z celého sveta. A presne o tom je dnes Berlín – dobrá nálada, top festivaly, hudba a umenie na každom kroku.

Niet divu, že Berlín milujú najmä hippies. Ak chcete zažiť pravý ruch mesta, zamierte do rušnej štvrte Hackescher Markt. Tá je známa bujarým nočným životom a prekvitajúcou umeleckou scénou. Tým, ktorí milujú pokoj, zase ulahodí Tiergarten – obrovský centrálny park Berlína ideálny na pokojnú prechádzku alebo piknik. Multikultúrna štvrť Kreuzberg má zase najbohatšiu kulinársku ponuku v meste.

Kolín s najkrajšou katedrálou

Kolínska katedrála je jasnou dominantou mesta a často vyhráva v rebríčkoch najkrajších kostolov sveta. Ide zároveň o tretí najväčší kostol na Zemi vôbec, ktorý stavali dlhých 600 rokov. Aj dodnes stavba vyráža dych a v Kolíne je skrátka „must see“. Skvelou atrakciou je tu aj lanovka Kölner Seilbahn, ktorá vás prevezie z jednej strany Rýna na druhú a zároveň pritom uvidíte panorámu celého mesta.

Mesto ulahodí, a to aj doslova. Tunajšie Múzeum čokolády vám ukáže cestu históriou výroby tohto skvelého pokrmu, samozrejme, aj s ochutnávkou. Milovníci umenia zase ocenia Múzeum Ludwig, domov rozsiahlej zbierky moderného umenia vrátane diel Picassa a Warhola.

Hamburg – severská kráska

Prístavné hlavné mesto Nemecka tak trochu pripomína Benátky. Mnoho vodných kanálov a sýtočervených budov dominuje severu krajiny. Nečudo preto, že jednou z top atrakcií je plavba loďou po rieke Alster a s ňou spojený oddych v sviežom parku Planten un Blomen s krásnymi záhradami. Tiež určite neprehliadnete koncertnú sálu Elbphilharmonie v unikátnom tvare lode.

Čo ešte nevynechať v Hamburgu? Napríklad barokové majstrovské dielo – Kostol sv. Michala či tunajší Rybí trh, kde sa každú nedeľu ráno predávajú čerstvé morské plody. A pre fanúšikov, ktorí neradi spia, je skvelým tipom živá ulica Reeperbahn v St. Pauli známa svojím nočným životom, barmi so živou hudbou a divadlami.

Dortmund – mekka fanúšikov

Treba si priznať otvorene, že Dortmund nie je žiadne krásne mesto plné pamiatok, no futbalových fanúšikov nadchne o to viac. Tunajšie moderné a interaktívne Nemecké futbalové múzeum patrí vôbec medzi tie najlepšie, aké kedy navštívite. V Dortmunde to žije futbalom najviac a aj tu sa o tom pevne presvedčíte. V samotnom meste sa ešte oplatí vybehnúť na Floriánsku vežu s panoramatickým výhľadom či navštíviť U-Tower, teda bývalý pivovar, ktorý sa zmenil na kultúrno-umelecké centrum.

Gelsenkirchen a vôňa uhlia

Dortmund vs. Schalke, Dortmund vs. Gelsenkirchen. Ani v tomto prípade nejde o najkrajšie nemecké mesto, veď mu dominuje uhoľný priemysel. Opäť je to však niečo iné, unikátne a tu odporúčame vidieť Nordsternpark – bývalú lokalitu ťažby uhlia, dnes zmenenú na zelené plochy plné umeleckých inštalácií. Vaše deti tu zase poteší zoologická záhrada ZOOM Erlebniswelt ako tá najlepšia v Nemecku.

Stuttgart – autá a víno

Stuttgart je známy ako mesto inovácií a tradícií. Milovníci automobilov, určite ho neobíďte, veď práve tu prezentuje Múzeum Mercedesu-Benz históriu automobilov a pôsobivú zbierku vozidiel. Popri tom je unikátom aj Múzeum Porsche venované značke preslávených šporťákov. Mimo áut sa tu vyníma stuttgartská Fernsehturm – prvá televízna veža na svete. Mesto obklopujú rozsiahle vinice, a tak tu je aj ochutnávka vín absolútnou samozrejmosťou.

Lipsko – hudba a zoo

Mestu, v ktorom vzkriesil futbal Red Bull, dominuje história a stopy Johanna Sebastiana Bacha, ktorý pôsobil v nádhernom Kostole svätého Tomáša. Od roku 1878 v Lipsku stojí aj veľká zoo, ktorá sa pýši titulom tej najstaršej na svete. Na ulici Karl-Heine-Strasse zase nájdete najväčšiu zmes rôznych obchodov a kaviarní, no najlepšie miestne pochúťky ochutnáte na trhu Naschmarkt.

Nemecko žiadneho futbalového fanúšika ani turistu nesklame. Dobré pivo a jedlo nájdete na každom rohu presne ako nádherné kostoly a každé usporiadateľské mesto má svoje naj. Unikáty, ktoré sa oplatí vidieť.