Debut Kana a Allianz Arena v šoku – Futbaltour bol pri tom

5 minút čítania
Autor:
Ladislav Harsányi

Výkop novej futbalovej sezóny v Nemecku. Súboj o prestížny Superpohár. Čas: sobota 12. augusta, začiatok o 20.45 h. Dejisko: mníchovská Allianz Arena, ako inak, vypredaná. Aktéri: Bayern Mníchov – RB Lipsko. Môže pri tom chýbať Futbaltour a jeho klienti? Samozrejme, že nie.

Tri naplnené autobusy na ceste za Superpohárom

S dobre naladenými pasažiermi, v drvivej väčšine fanúšikmi Bayernu. Od malých detičiek po seniorov, otcovia so synmi… Pri otázke, kto fandí Lipsku, v našom autobuse vyletí hore iba jedna ruka. Ako sa neskôr ukáže, jediná víťazná… „RB Lipsko držím palce od jeho vzniku, čiže skoro 15 rokov. Prečo? Jednoducho fandím značke Red Bull, vo všetkom,“ vysvetľuje Martin Gašparovič z Trnavy, veľký fanúšik Spartaka, ktorý cestoval na zápas so svojím synom.

V Mníchove je krásny slnečný deň, teplomer ukazuje 29 stupňov Celzia. Srdce mesta, na Marienplatzi a jeho okolie pulzuje ruchom. V reštauráciách a kaviarňach je plno, pivo ide na dračku. Mužov, žien, detí, ktorí si hrdo obliekli na seba klubový dres Bayernu, pribúda.

Grūss Gott, Harry!

Harry Kane, hviezdna posila z Tottenhamu Hotspur za rekordných 120 miliónov eur (s bonusmi), sa má večer tiež dostať k slovu. Do Mníchova priletel iba 24 hodín pred zápasom, aby dotiahol svoj megatransfer. Anglické a nemecké médiá minútu po minúte sledovali jeho presun z Ostrovov. „Kane on plane!“ (Kane v lietadle), znie titulok v Daily Mail. Červené Audi-e-tron je preňho aj so šoférom pristavené. A na druhý deň v titulku na privítanie noviny napíšu: Grūss Gott!

Položím si otázku: Stihli dať do predaja dres nového futbalového boha klubu za taký krátky čas? Odpoveď na ňu dostanem veľmi rýchlo, keď sa davom pretlačím do FC Bayern Store (v strede mesta sme našli hneď dve takéto predajne). Kane a jeho deviatka sú v plnej permanencii. Môžete si kúpiť hotový originál dres s menom a číslom, alebo si ich nechať nažehliť začerstva na „čistý“. Žehličky v obchode sú žeravé, personál nepozná oddych. A tak na večernom zápase sú stovky, ba možno aj tisíce ľudí, oblečených v „koži“ Kanea.

Najstarší účastník zájazdu má 79 rokov!

Volá sa Dionýz Lazar. Hádame mu tak 72-73 rokov. „Pridajte! Pred pár dňami som dovŕšil 79 rokov,“ prizná sa k svojmu veku fanúšik zo Žiliny, ktorý sa vybral s Futbaltourom do Mníchova. Najstarší účastník nášho zájazdu. Keďže prišiel sám a má svoj vek, delegát Marko Lukáč sa mu ponúkne, že ho bude sprevádzať mestom, aby sa náhodou nestratil. Starý pán slušne odmietne, že on radšej sám.

Keď ho pri stanici metra v dohodnutom termíne márne vyzeráme, náš delegát začína byť trocha znepokojený, zvlášť keď nereaguje na telefonáty… Nedá sa nič robiť, do Allianz Areny sa musíme vybrať bez neho vo viere, že tam trafí. Keď vystupujeme na stanici Fröttmaning, kohože to nevidíme? Pán Dionýz si vykračuje rezko k štadiónu! Delegátovi odľahlo…

Na zájazde s FutbalTour bol aj pán Dionýz (79r)

„Som tu prvý raz na futbale. Rád chodím aj na formulu. Chcel som ísť do Monzy na preteky, ale termín 3. september mi nevyhovuje. Manželka má narodeniny,“
prezradí nám sympatický senior.

V Monze už raz bol. „Nedopadlo to dobre. Stratil som sa a asi hodinu ma hľadali,“ pobaví nás historkou. V Mníchove trafil všade. Sám.

Šokujúci priebeh zápasu

Pred nami sa vynára v plnej kráse Allianz Arena, z diaľky pripomínajúca UFO. Už dve hodiny pred zápasom ju vo veľkom obliehajú fanúšikovia. Nájdu sa aj takí, čo zúfalo zháňajú na poslednú chvíľu lístok, stretneme aj priekupníka s „vejárom“ vstupeniek v ruke. Tri štvrte hodiny pred výkopom sú tribúny v supermodernej aréne už na 90 percent zaplnené.

Domáci sektor pred výkopom vytiahne aj nie príliš športovo ladený transparent, ktorým „víta“ hostí: Fuck RB. Hráči Lipska odpovedajú už v 3. minúte: Olmo 0:1! Bayern je nervózny, rozháraný, v obrane robí chyby. Keď si už vpredu vytvorí šancu, zahodí ju. RB má rýchly prechod do útoku a ďalší šok pridá dve minúty pred prestávkou opäť Olmo – 0:2. Piskot sprevádza domácich hráčov do kabín.

„Mali sme super protiútoky, Bayern hral futbal, ale my sme dávali góly,“
reagoval Martin Gašparovič.

V priebehu druhého polčasu sa rozvičuje Harry Kane. Jeho spoluhráči tlačia, pre bránkou Lipska to vrie, ale gól nepadne. V 58. minúte nedočkavé publikum skanduje: Harry, Harry!  V 63. minúte to vypukne: Kane vybieha za veľkého jasotu publika na trávnik. Magical moment! Komentuje po anglicky miestny hlásateľ. Lenže ani Harry nemá so sebou zázračný potterovský plášť (len trikrát sa dotkol lopty). Niektorí fanúšikovia domácich odchádzajú už pár minút pred záverečným hvizdom. Rozradostnení fans Lipska skandujú: Auf Wiedersehen!  O pár minút hráči RB zdvihnú nad hlavu trofej za Superpohár.

„Som tu s kamarátmi od stredy. Fantastické mesto. Zabávame sa, pijeme pivo, dočkali sme sa aj Harryho. Zápas mal byť zlatým klincom a Bayern to takto pobabral,“ rozčuľoval sa mladý Moravan, ktorý mal lístok prostredníctvom Futbaltouru. „Futbaltour? Dobrá cestovka. Párkrát som s nimi šiel. To, čo sľúbia vždy splnia,“ zhodnotil Petr.

Po tri a pol roku bez gólu

  • zaujímavosť: Bayernu sa naposledy stalo, že nedal gól na domácom štadióne v súťažnom zápase vo februári 2020. Hádajte, kto bol vtedy jeho súperom! Predsa RB Lipsko, ktorý tu uhral v bundeslige bezgólový výsledok. Nasledovala 76-zápasová séria Bayernu v Allianz Arene s minimálne jedným streleným gólom v každom stretnutí.
Delegát Marko

Pre delegáta zájazdu Marka Lukáča, ktorý sa celý čas perfektne staral o klientov, to bola premiéra v Allianz Arene:

„Pre mňa ako futbalového fanúšika je veľká vec byť delegovaný na takýchto zápasoch. Čo sa týka infraštruktúry, Allianz Arena je jednoznačne najkrajší štadión, aký som zažil. Často chodím na milánske San Siro, kde je to síce z hľadiska atmosféry silnejšie, ale vizuálne Allianz Arena je pre mňa niečo neskutočné, aj to ako to tu fantasticky zvládajú z organizačnej stránky. Zápas? Môžem povedať, tak trochu aj ako futbalový znalec, keďže robím aj trénera, že tím Lipska bol na takého silného súpera ako Bayern ideálne nastavený: zabezpečená obrana, ukážkové brejky, perfektné!“

Poďakoval sa účastníkom zájazdu za disciplinovanosť, dochvíľnosť: „Bola to skvelá partia fanúšikov.“ Futbaltour pre nich zariadil všetko. Okrem výsledku. Hoci väčšinu z nich rezultát zarmútil, zážitok zo zájazdu, ktorý si pochvaľovali, im akiste dlho zostane v pamäti.

🇩🇪 VSTUPENKY a ZÁJAZDY na NEMECKÚ LIGU