Cristiano Ronaldo preverí Slovensko: Dal viac gólov ako všetci Calzonovi muži dokopy

3 minúty čítania

Za Portugalsko hrá už 20 rokov, 19 liet zaň dáva góly – od roku 2004 každý rok nepretržite. Momentálne je na kóte 123 a je celosvetovým lídrom v počte nastrieľaných gólov za národný tím vo futbalovej histórii.

Autor: Ladislav Harsányi

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram Tik-Tok

Legenda prichádza na Slovensko

Áno, tento muž, samozrejme, ide o Cristiana Ronalda, v piatok večer vkročí na trávnik Národného futbalového štadióna v Bratislave na Tehelnom poli a Slováci sa mu budú snažiť v kvalifikačnom dueli o postup na EURO 2024 zabrániť v tom, aby svoju rekordnú gólovú úrodu nerozšíril. Sám dal výrazne viac gólov ako všetci hráči kádra trénera Francesca Calzonu pripravení na duel proti Portugalsku dokopy.

Tí majú na konte 69 presných zásahov v drese s dvojkrížom, Ronaldovo skóre (dosiahol ho v 200 medzištátnych zápasoch – rekordér v počte reprezentačných štartov na svete) sme už spomenuli. Pozrime sa spoločne aspoň na niektoré gólové míľniky v národnom tíme tohto nielen reprezentačného rekordéra histórie, ale najúspešnejšieho strelca vôbec (ako prvý dosiahol oficiálne 850 gólov –  kluby plus reprezentácia).

Prvý gól

Bolo to v 3. minúte nadstaveného času zápasu skupinovej fázy EURO 2004 (12. 6.) proti neskorším majstrom Európy Grékom, keď hlavou znižoval na konečných 1:2, asistencia bola pripísaná Luisovi Figovi.

Stý gól

Strelil ho 8. septembra 2020 pri víťazstve 2:0 nad Švédskom v Lige národov – dosiahol ho v 45. minúte z priameho kopu.

Gól číslo 110

Dal ho do siete Írskej republiky 1. septembra 2021 v kvalifikačnom zápase MS 2022 hlavou v 89. minúte, čím prekonal dovtedajší svetový rekord Iránčana Aliho Daeiho. V nadstavení pridal ďalší gól.

Gól do siete Slovákov

Slovensko patrí medzi tých 47  krajín, ktoré od Cristiana Ronalda inkasovali gól. Kedy a za akých okolností? Bol to zápas o postup na MS 2006, hral sa v Lisabone na štadióne Da Luz 4. júna 2005. Slováci v ňom prehrávali od 21. minúty po góle Fernanda Meiru 0:1. V 41. minúte kopali domáci priamy kop: k lopte sa postavil Cristiano Ronaldo, ktorý ju zakrútil perfektne ponad múr k bližšej žrdi po pravej ruke brankára Kamila Čontofalského. Bol to 8. gól CR7 v reprezentácii a stanovil ním konečný výsledok na 2:0.

Ronaldových 123 reprezentačných gólov

Rozmenené „na drobné“:

Druh zápasu – počet gólov:  MS (8), ME (14 – rekord šampionátov), kvalifikácia MS (36), kvalifikácia ME (36), Liga národov (7), Pohár konfederácií FIFA (2), prípravné zápasy (20)

Akým spôsobom ich dal: pravačkou (67), ľavačkou (28), hlavou (28): 94 z hry, 11 z priamych kopov, 18 z penált

Počet hetrikov: 10, najviac gólov v 1 zápase – 4 (proti Andorre a Litve)

Najviac gólov proti: Luxembursku (11), nikdy neskóroval napríklad proti Anglicku či Taliansku

Najviac gólov v kalendárnom roku: 2019 – 14 gólov

Góly v jednotlivých polčasoch: prvý polčas (51), druhý polčas (72)

Góly v jednotlivých úsekoch hry: 1. – 10. minúta (12), 11. – 20. (4),  21. – 30. (14), 31. – 40. (14), 41. – do konca prvého polčasu (7), druhý polčas: 46. – 55. (10), 56. – 65. (17), 66. – 75. (9), 76.- 85. (18), 86. – do konca zápasu (17).