Boli sme na viedenskom derby: Atmosféru treba zažiť, mestu vládne Rapid

Na druhý februárový víkend sme pre našich klientov pripravili opäť niečo nové a atraktívne. Najvyššia ligová súťaž u susedov v Rakúsku totiž po zimnej prestávke odštartovala vo veľkom štýle, najslávnejším derby v krajine. Nezmieriteľní rivali Rapid a Austria si to rozdali o „vládcu“ Viedne. CK FutbalTour.sk a skupina zákazníkov nechýbali na Gerhard Hanappi Stadium.

Oba tímy sa síce aktuálne iba zdiaľky prizerajú na suverénneho lídra ligy zo Salzburgu a tak im ostáva úloha bojovať o druhé miesto. Veľký viedenský šláger však má poriadny náboj za každých okolností. Už pár kilometrov od útulného futbalového stánku bolo cítiť, že sa nehrá obyčajný zápas. V uliciach bolo množstvo policajtov, ktorí riadili dopravu a sprevádzali fanúšikov Austrie počas ich pochodu cez mesto na štadión. Miestami sme prechádzali fialovou dymovou clonou, ale všetko prebehlo bez väčších komplikácií.

Po príchode na štadión bol čas na návštevu fanshopu alebo klubového múzea – Rapideum. Tak ako to vo vyspelom futbalovom svete chodí, v obchode so suvenírmi sa dá kúpiť čokoľvek od ceruzky, cez rohožku, poháre, šály, dresy až po zimné oblečenie – samozrejme, všetko v bielo-zelenej farbe. Hneď vedľa fanshopu je typická krčma, kde sa môžu fanúšikovia posilniť predzápasovým pivkom a zopakovať si najznámejšie chorály.

S dostatočnými predstihom vchádzame do útrob štadióna, po krátkej prehliadke pri turniketoch mierime do bufetov. Ochutnať typický Bratwurst alebo Käsegriller či praclík, to jednoducho k futbalu v Rakúsku patrí. Ceny sú síce na slovenské pomery vyššie, ale v rámci rakúskeho štandardu. Zaujímavosťou je zálohovanie obyčajných jednorázových plastových pohárov za 1 euro, takže organizátorom následne odpadáva starostlivosť o poriadok, keďže každý „poslušne“ príde pohár vrátiť. A ak nie, tak mladí fanúšikovia majú skvelú a bleskovú brigádu. Na tribúne nezostal pod sedadlom ani jediný.

Po vstupenkách na derby sa len tak „zaprášilo“, hlásateľ oznámil návštevu 17 500 divákov ešte pred úvodným hvizdom. K dispozícii sme mali najlepšie miesta na Južnej tribúne, takže sme mali celý štadión ako na dlani. Už počas rozcvičky tímov boli oba tábory najskalnejších na svojich miestach a vymenili si niekoľko „pozdravov“. Po odchode hráčov do kabín sa prvýkrát predviedli domáci a predviedli vlajkovú choreografiu doplnenú logom Rapidu, za čo si vyslúžili aplauz.

Bol to vlastne predkrm. Tribúny sa čoraz viac plnili, čo bol neklamný znak toho, že 308. viedenské derby sa môže začať. Špeciálny zápas si vyžaduje špeciálnu prípravu, takže do chorea pri nástupe tímov sa zapojil celý štadión. Zeleno-biele kartóny v rukách fanúšikov na hlavných tribúnach vytvorili nádhernú mozaiku, ktorú dokreslil nápis „Rapid, to je klub pre ktorý žijeme. Zeleno-biele farby, za ktoré dáme všetko“.

Zápas začal v perfektnom tempe, dôkazom bola žltá karta pre obrancu Austrie už v dvanástej sekunde. Loptu mali viac na kopačkách domáci hráči, hnaní skvelými fanúšikmi od prvej sekundy. Jeden chorál striedal druhý a nič na tom nezmenil ani inkasovaný gól v sieti Slováka Jána Novotu. Rapid naďalej búšil do súpera, ale využil až svoju tretiu veľkú šancu, keď mu paradoxne pomohol vlastný gól po perfektnom priamom kope mimoriadne populárneho kapitána Hofmanna. Druhé dejstvo už jednoznačne ovládli domáci hráči a odmenou boli dva pekné góly, po ktorých sa na štadióne rozpútala skutočná eufória.

Atmosféra počas celého duelu bola famózna, oba „kotle“ fanúšikov sa predbiehali v zaujímavých prekáračkách, spievali chorále, ponúkli viacero odkazov na transparentoch pre súpera, políciu aj médiá, hostia z Austrie zaujali štýlovými fialovými a bielymi čiapkami a samozrejme nechýbala ani pyrotechnika, ktorá dodala zápasu ešte väčšie kúzlo. Neopakovateľná je aj ukážková spolupráca hlásateľa s fanúšikmi po každom góle, zimomriavkové momenty.

Po zaslúženom víťazstve 3:1 je aktuálnym „vládcom“ mesta Rapid, čo si všetci patrične užívali – Číslo 1 vo Viedni, hlási oficiálny klubový web aj facebook. Posmešné celoštadiónové „Auf Wiedersehen“ smerom k táboru hostí bolo skvelou bodkou za výborným zápasom. Záverečná ďakovačka je neodmysliteľnou súčasťou a tentokrát si ju hráči s fanúšikmi poriadne vychutnali.

Už teraz sa tešíme na ďalšie derby alebo zápas proti milionárskemu Salzburgu a návštevu Gerhard Hanappi Stadion. Pôjdete s nami?

Opísať atmosféru do detailov je náročné, treba zažiť. Ako ochutnávku ponúkame aspoň video:

Kompletná fotogaléria zo zápasu

foto: CK FutbalTour.sk / Lukáš Grinaj