Príbeh, ktorý potvrdzuje, že Arsène Wenger je prvotriedna legenda

4 minúty čítania

Francúzsky tréner Arsène Wenger sedel na lavičke londýnskeho Arsenalu nepretržite medzi rokmi 1996 až 2018. S The Gunners zaznamenal veľké množstvo úspechov a dostal ich medzi svetovú špičku. Ľudia si ho však pamätajú aj vďaka jeho zmyslu pre fair-play.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Tréner neporaziteľných Kanonierov

Wenger vyhral s Arsenalom trikrát Premier League, sedemkrát FA Cup a dostal sa s tímom aj do finále Ligy majstrov v roku 2006. Pamätný je predovšetkým ročník 2003/2004, kedy londýnski Kanonieri získali anglický titul bez jedinej prehry. Vznikla legenda The Invincibles a dodnes sa to nikomu nepodarilo napodobniť. Rodák zo Štrasbourgu vyryl v červenej časti severného Londýna hlbokú brázdu a nie je prekvapením, že má pred Emirates Stadium sochu.

Bol to on, kto bol na lavičke The Gunners aj v čase, keď sa zo starého Higbury sťahovali do nového stánku a klub si prechádzal náročným obdobím predovšetkým po ekonomickej stránke. Odkaz, ktorý tréner s prezývkou „Profesor“ (získal ju predovšetkým vďaka inteligentnému vystupovaniu a svojmu prístupu) na Britských ostrovoch zanechal, však nepozostáva iba zo získaných titulov a pohárov.

Arsène Wenger
Arsène Wenger (zdroj: Gunners Town)

Repríza vyhratého zápasu FA Cupu

Nie každý mal Wengera v láske, pričom najmä Sir Alex Ferguson či José Mourinho by vedeli hovoriť svoje. Arsèneovi ale málokto mohol uprieť jeho zmysel pre kombinačný futbal a fair-play. Práve férové poňatie hry v podaní tohto Francúza má svoj večný odkaz v zápase anglického pohára FA Cupu, ku ktorému prišlo v sezóne 1998/1999.

Na programe bolo piate kolo najstaršej pohárovej súťaže vo svete futbalu, v ktorom proti sebe nastúpili Wengerov Arsenal a Sheffield United. The Gunners na Highbury vyhrali 2:1 po góloch legiend Patricka Vieiru a Marca Overmarsa. Avšak, rozhodujúci presný zásah so sebou priniesol niekoľko kontroverzií a veľkú vlnu nevôle.

Arsène Wenger
Arsène Wenger (zdroj: Eurosport)

Pred Overmarsovým presným zásahom hráč The Blades odkopol loptu do autu, aby mohol byť jeden z hráčov Sheffieldu ošetrený. Nwankwo Kanu po následnom vhadzovaní odmietol vrátiť súperovi loptu, našiel Holanďana a ten poslal Arsenal do ďalšieho kola. Nigérijský futbalista v službách Kanonierov neprečítal danú situáciu správnym spôsobom, pretože v tomto prípade ide o nepísané pravidlo.

Zasiahol však Arsène Wenger. Aj napriek tomu, že jeho mužstvo právoplatne postúpilo ďalej, ponúkol trénerovi Sheffieldu, ktorým v bol tom čase Steve Bruce, aby bol zápas opakovaný. United súhlasili, rovnako tak futbalová asociácia FA. O desať dní neskôr sa naozaj hrala repríza. Zhodou okolností sa v nej zrodil rovnaký výsledok, The Gunners opäť vyhrali 2:1, pričom tentokrát sa o ich o presné zásahy postarali Dennis Bergkamp a opäť Overmars. Treba dodať, že už bez kontroverzií.

ZÁJAZDY NA ZÁPASY ARSENALU S FUTBALTOUR

Spríjemnite sebe alebo svojim blízkym čakanie na Vianoce s originálnym adventným kalendárom pre fanúšikov Arsenal FC