Spoznajte Kyjev – dejisko finále Ligy majstrov 2018

Píše Richard Hanzlík, z prvého neobjektívneho športového portálu TakUrcitee.sk

Nikdy nie je neskoro na to, aby ste si splnili svoje sny. A dostať sa medzi 70 000 ľudí z celého sveta, ktorí si naživo pozrú finále Ligy majstrov 2018 v Kyjeve je snom mnohých z nás, ktorí si v utorok a v stredu o 20.45 zas a znovu vychutnávajú zápasy najkrajšej futbalovej súťaže na svete.

Je jedno kto proti komu

Do finálového zápasu tejto súťaže sa nemôže dostať slabé mužstvo. Vždy môže niekto vyskočiť a prekvapiť, ale ak sa tam už dostanete, musíte cestou skoliť aspoň jedného z velikánov. Favoriti sú jasní ako vždy. K Realu, Barcelone, Juventusu a Bayernu sa viac ako kedykoľvek hlási PSG. Ale silná je aj Chelsea, Atlético Madrid, alebo Manchester City. Čo ak to ale bude United, alebo nebodaj Neapol? Vidíte, je úplne jedno kto proti komu.

Finále Ligy majstrov nie je najlacnejšia záležitosť. Veď ani nemôže byť. Vrchol futbalovej sezóny, ktorý chcú vidieť státisíce divákov. Ani do milánskej La Scaly nekúpite lístok za 4 €. Výhodou však je, že cenami v Kyjeve si náklady na tento výlet skompenzujete a okrem futbalového zážitku si môžete užiť atmosféru a zákutia hlavného mesta Ukrajiny.

Bohatá história a súčasnosť

Kyjev je jedným z najstarších miest východnej Európy a táto, takmer trojmiliónová metropola je centrom umenia, vedy, priemyslu a kultúry celej oblasti. Kombinácia bohatej histórie a modernej súčasnosti z neho robí atraktívne mesto aj pre turistov. Viac ako 70% budov bolo postavených medzi rokmi 1907 a 1914, takže predstavy o komunizmom prepanelákovanom meste sú myľné.


Kyjevsko-pečerská lavra

Medzi dominanty mesta patrí jednoznačne Kyjevsko-pečerská lavra, zapísaná aj do zoznamu svetového dedičstva Unesco. Pôvodne komplex jaskýň na vysokom brehu rieky Dneper sa postupom času stal pravoslávnym monastierskym komplexom, v ktorom sídli metropolita cirkvi Volodymyr.

Ďalšou stavbou, ktorá je zapísaná v zozname svetového dedičstva a zároveň patrí medzi sedem divov Ukrajiny je Chrám svätej Sofie. V roku 1240 bol síce zničený Tatármi, ale v roku 1707 bol nanovo prestavaný a dnes slúži ako múzeum.


Chrám svätej Sofie

Ak máte málo histórie, určite vás očarí aj Golden Gate. Hlavná brána opevnenia Kyjeva z 11. storočia. Námestie nezávislosti, známejšie ako Maidan je hlavným námestím v meste a okrem finále Eurovízie bolo vždy centrom politických protestných kampaní. Určite stojí za návštevu aj dnes. Rovnako ako jedno z mnohých múzeí, ktoré sa v meste nachádzajú. Či už veľkolepé Múzeum veľkej vlasteneckej vojny, alebo Ukrajinské národné múzemu Černobyľ.


Námestie nezávislosti

O Kyjeve sa hovorí, že ho človek prejde celý bez toho, aby musel vyjsť z tieňa stromov. V meste je naozaj veľa zelene a ak by ste jej mali málo, navštívte jeden z parkov. Jedným z najkrajších je Mariinsky park, futbaloví fanúšikovia budú určite chcieť po ktorom Ševčenkovi je pomenovaný Ševčenkov Park. Andrij to ale nie je.

Kyjev bude žiť futbalom

Putovanie po pamiatkach mesta dá telu zabrať a vtedy nastáva čas na zoznámenie sa s miestnou kuchyňou. Boršč všetci poznáme, ale okrem neho Ukrajinci obľubujú varenky, cestovinové taštičky plnené takmer všetkým možným. V podnikoch po celom meste nájdete aj pirožky, alebo vyprážané závitky plnené jahňacím mestom, čebureky. V čase finále Ligy majstrov 2018 bude obľúbeným drinkom samozrejme pivo. A je úplne jedno, či si ním budete pripíjať so Španielmi, Talianmi, Angličanmi, Nemcami, alebo Slovákmi. Budete mať spoločný cieľ – skvelý futbal.


Národný športový komplex Olimpijskyj

Ponuku zájazdu na finále Ligy majstrov 2018 nájdete TU.

 

0 visitors have seen this post