Portugalsko už dávno nie je iba o Ronaldovi: Slovenský súper má úžasnú generáciu hráčov

4 minúty čítania
Autor: Jakub Vaverka

Slovenskí reprezentanti v boji o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku nastúpia aj proti súperovi z Portugalska. Najprv doma, 8. septembra 2023, následne 13. októbra 2023 na ihrisku protivníka. Posvietili sme si na káder „európskych Brazílčanov“, ktorí už dávno nie sú iba o jedinom a jedinečnom Cristianovi Ronaldovi.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach FacebookInstagram Tik-Tok

Leão, Félix a ďalší

Reč bude predovšetkým o hráčoch do 25 rokov, pretože portugalský futbal síce ťaží z futbalistov ako CR7, Bernardo Silva, Bruno Fernandes či Ruben Neves alebo Ruben Dias, ale nastupujúca generácia sa čoraz viac ťaží do popredia. A dá sa očakávať, že aj v dvojzápase proti Slovensku bude mať miesto v tíme španielskeho trénera Roberta Martineza široké spektrum futbalistov, ktorí majú 25 rokov alebo menej.

Jednou z najväčších superhviezd je 23-ročný útočník Rafael Leão, ktorý má za sebou fantastický ročník v talianskom AC Miláno, kde podpísal novú zmluvu, i keď o jeho služby bojovalo viacero európskych gigantov. Góly dáva s úsmevom na tvári, čo je v príhode platí doslova.

Potom je tu Joao Felix, ktorý má taktiež 23 rokov. Z Atlética Madrid si odskočil do Chelsea, aby dokázal, že jeho kvality sa nestratia nielen v La Lige či v Lige majstrov, ale ani v Premier League. Keď sme už v anglickej najvyššej súťaži, zapíšte si mená Matheus Nunes (24 rokov, Wolverhampton Wanderers) a Diogo Dalot (24 rokov, Manchester United). Obaja majú potenciál na to, aby boli stavebnými kameňmi portugalskej reprezentácie na mnoho rokov dopredu.

Hviezdy mimo Premier League

Rovnako je na tom aj záložník Vitinha z PSG, ten má tiež iba 23 rokov, no už teraz sa o ňom hovorí v superlatívoch.  Jedným z hráčov, ktorý ešte nie je tak známy, ako jeho kolegovia z národného tímu, ale čoskoro bude, je iba 19-ročný stopér z kádra úradujúceho portugalského majstra Benficy Lisabon António Silva. Iba o rok viac má Nuno Mendes, krajný bek francúzskeho Paríža Saint-Germain, ktorý, ak bude zdravý, bude na svojom poste patriť k svetovej špičke. Otázne je, či je jeho miesto vo francúzskej Ligue 1.

Má svojho nástupcu aj Cristiano Ronaldo? Predsa len, Rafael Leao je skôr krídlo, ako hrotový zakončovateľ. Má, čo sme mohli vidieť už na majstrovstvách sveta v Katare, kde Portugalsko stroskotalo vo štvrťfinále na čiernom koňovi turnaja z Maroka. Góly by mali byť v nasledujúcom období v tíme Portugalcov zodpovednosťou Goncala Ramosa, ktorý má iba 21 rokov, ale už aj v Lige majstrov zaznamenal viacero úžasných výkonov. V čase vznikania tohto textu je hráčom Benficy, ale to už dlho platiť nemusí, pretože okolo neho krúžia viaceré anglické veľkokluby. Ramos je typom zakončovateľa, ktorý sa nestratí nikde. Keď mu dáte dobrú loptu, pravdepodobne ju zužitkuje v presný zásah.

Zdroj: Goal.com/foto: Getty – Goncalo Ramos

Obrovská konkurencia na brankárskom poste

Do brány sú zaujímavymi možnosťami Diogo Costa (23 rokov, FC Porto) a Celton Biai (22 rokov, Vitória Guimaraes), do obrany nesmieme zabudnúť Dioga Leiteho (24 rokov, Union Berlín). Každopádne, portugalská futbalová reprezentácia núdzu o „mladé pušky“ rozhodne nemá a všetko sú to hráči, ktorí sú technicky na fantastickej úrovni už v mladom veku. Bude prinajmenšom zaujímavé ich sledovať v ostrej kvalifikačnej akcii proti slovenským zverencom talianskeho trénera Francesca Calzonu.

Zoznam najzaujímavejších Portugalčanov do 25 rokov:

  • Rafael Leão (AC Miláno)
  • Goncalo Ramos (Benfica)
  • Vitinha (PSG)
  • Matheus Nunes (Wolverhampton)
  • Diogo Dalot (Man Utd)
  • António Silva (Benfica)
  • Nuno Mendes (PSG)
  • Diogo Leite (Union Berlín)
  • Celton Biai (Vitória Guimaraes)
  • Diogo Costa (FC Porto)

Letecký charter: Portugalsko – Slovensko od 550 EUR