Navštívte Wimbledon. Miesto, kde sa píšu tenisové dejiny.

Píše Martin Ferianec, z prvého neobjektívneho športového portálu TakUrcitee.sk

Skoro každý šport má vo svojom kalendári nejakú udalosť, ktorá sa vymyká zabehnutým štandardom. Udalosť, ktorú športovci nechcú prioritne kvôli nejakým bodom alebo prize money.

Ani športový nadšenci nemajú jediný cieľ vidieť najdokonalejšie športový výkon. Výnimočnosť turnaja najviac láka obe strany. Byť pritom a zažiť všetko šialenstvo na vlastnej koži. V tenise je touto udalosťou turnaj vo Wimbledone.

Tretí grandslam v sezóne sa koná tradične na prelome júna a júla na kurtoch „all england lawn tennis and croquet club“ v juhozápadnej časti Londýna.

wimbledon

Ideálna príležitosť spojiť príjemné ešte s príjemnejším. Pozrieť mesto na Temži a zároveň sa stať súčasťou najtradičnejšej tenisovej udalosti na svete. A ideálne je aj vybrať sa vo dvojici.

Slovne spojenie „kamarát do dažďa“ dokáže, v spojení s ostrovnými vrtochmi počasia, nabrať úplne nové rozmery. Ak náhodou kamaráta do londýnskeho dažďa nezoženiete, nezúfajte.

Ruku na srdce, kto nemá v širšom okruhu známych aspoň jedného pracovného migranta práve v hlavnom meste Anglicka, s ktorým rád dá jedno orosené. Tak či onak správny fanúšik neodolá pretože Wimbledon je naj!

Wimbledon 2015 pred kurtom

Najstarší

Prvý ročník turnaja sa odohral už v roku 1877 na ulici Worple road, kde klub pôvodne sídlil. Prvé finále sa odohralo pred dvesto divákmi, už v tej dobe platiacimi. Až so zvýšeným záujmom bol klub nútený presťahovať sa na súčasné sídlo.

Najstarší turnaj musel logicky prejsť najväčšími zmenami z pomedzi všetkých. Traduje sa, že prvé ročníky úlohu kosačky plnil dobytok , čoho dôsledkom bolo upratávanie prírodného hnojiva vždy ráno pred zápasmi. Dnes už nemysliteľné, napriek tom sa práve Wimbledon snaží od tradícií neupúšťať.

wimbledon 1877

Najtradičnejší

Práve tradície dávajú turnaju arómu výnimočnosti. Briti od nich upúšťajú len veľmi neradi. Wimbledon je jediný. Napríklad dress code neplatí len pre hráčov ale i pre personál. Od voľnej nedele sa upustilo len pri extrémnych sklzoch, za 140 ročnú históriu 4 krát. Divákov možno najviac poteší tradícia tenisu bez reklám.

wimbledon dress code

Najšpecifickejší

Tráva nie je špecialitkou len v Holandsku. V All england clube ju užívajú všetci hráči, samozrejme na tenis. Špecifický povrch na ktorom sa obvykle hráva zhruba 5 týždňov v roku. Dáva možnosť na pár týždňov vystreliť úzkej skupine hráčov, ktorých doménou je podanie.

Špecifikom je i dĺžka zápasov. Wimbledon odoláva ich skracovaniu a žiadna seniorská kategória nepozná tie break v rozhodujúcom sete. Preto aj vy môžete byť svedkom jedného z never-ending zápasov, čo prepisujú dejiny.

wimbledon rekord

Najprestížnejší

Sedieť v na tribúne s hviezdami filmového plátna, športovými hviezdami či politickými elitami sa nepodarí hocikomu. Vám sa pri troche šťastie môže. Každoročne sa medzi divákmi objavujú tí čo si myslia, že sú celebrity a musia sa ukázať. Okrem nich tiež členovia kráľovskej rodiny.

Viem už sa všetci vidíme v hľadisku, ale bol by hriech vidieť z Londýna len hotel a kurty. Stačí pár hodín aby ste naživo videl Big Ben, parlament či Tower Bridge.

londyn mesto 2

Skontrolovať môžete Alžbetu II. V Buckinghamskom paláci alebo zobrať svoju polovičku na nákupy na Oxford street. Viacerí krútite hlavou, ale kabelka z oxford street je silným argumentom, keď má žena nutkanie okomentovať vaše pivo v sume, za ktorú by ste boli v Senci na jazerách mierne v nálade.

Ak idete bez ženy a pamiatky Vám stačia na fotkách, tu je alternatívny program. Z centra smerom do Wimbledonu bežte metrom po zelenej. Vystúpte tri zastávky metrom skôr ako je Vaša cieľová stanica. Fulham broadway station. Už tušíte?

stamford bridge chelsea

Presne, futbal. Liga sa síce v našom termíne nehrá, z tejto stanice máte asi 5-10 minút krokom Stamford Bridge štadión čerstvého majstra Anglicka. Necelá polhodina pešo na stranu opačnú zasa jeden z najstarších futbalových stánkov fulhamský Craven Cottage.

Vráťme sa do metra presunieme sa v smere jazdy pokračujeme na stanicu Southfiels. A po Wimbledon park road sa dostaneme k nášmu cieľu.

wimbledon-2015-203_3309

Neostáva už nič iné len vychutnať, že ste súčasťou niečoho výnimočného. Atmosféru umocniť jahodami so šľahačkou. Kúpiť magnetky, prípadne pozrieť múzeum a vybrať si čo najatraktívnejší zápas z ponuky či vyskúšať Henman hill, premenovaný na Murray mound.

Zažiť Wimbledon naživo je zážitok na ktorý sa nezabúda. Ponuku leteckého a autobusového zájazdu nájdete TU.

wimbledon 2