Najväčšie derby maďarského futbalu: Rivalita medzi Ferencvárosom a Újpestom siaha do histórie

4 minúty čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Proti sebe broja už 118 rokov. Najpopulárnejší a najúspešnejší klub v Maďarsku Ferencváros (34 titulov), proti druhému najstaršiemu a zároveň tretiemu najúspešnejšiemu Újpestu (20 titulov). Žiadna iná dvojica v maďarskej lige nehrala častejšie medzi sebou. 

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram – Tik-Tok

Rivalita, ktorá má vyše 100 rokov

Újpest síce vznikol o 14 rokov skôr ako Ferencváros (1885, resp. 1899), ten však bol na začiatku oveľa úspešnejší. Počas prvých dvanástich rokov vzájomných súbojov (1905 – 1917) vyhral Ferencváros všetkých 15 oficiálnych majstrovských zápasov nad týmto súperom so skóre 63:12.

Prvá výhra Újpestu prišla až 24. júna 1917, vyhral 4:1 a prvý raz skončil v lige vyššie ako Ferencváros (Újpest bol prvý raz na „debne“, na bronzovej priečke, Fradi obsadilo 4. miesto – dovtedy najhoršie umiestnenie v lige). Oveľa väčším rivalom Fradi bolo MTK, s ktorým si viac-menej striedali tituly. MTK bol navyše budapeštiansky klub, kým Újpest samostatným sídlom, malým mestečkom – pre Fradi vidieckym klubom.

Súčasťou Budapešti (IV. obvod) sa Újpest stal až v roku 1950. Až odvtedy možno hovoriť o pravom derby medzi zeleno-bielymi a fialovo-bielymi. Zmeny v rámci vtedajšieho režimu nahrali Újpestu, ktorý sa dostal pod krídla ministerstva vnútra – do názvu mu pribudla Dózsa, a tak sa stal protežovaným klubom.Naopak, Ferencváros bol nežiaducou „opozíciou“ – dostal sa do nemilosti režimu.

Tak ako väčšina klubov v krajine musel zmeniť nielen názov (najprv to bol ÉDOSZ SE, vzápätí Kinizsi), ale aj klubové farby ( červeno-biele). Svoje pôvodné meno FTC i klubové farby mu vrátili na jeseň 1956. A tak až v päťdesiatych rokoch vznikla medzi klubmi ozajstná rivalita.

Odlišné bolo aj sociálne zloženie fanúšikov: priaznivci Fradi sa skladali zväčša zo strednej triedy, tvorenej prevažne Katolíkmi, Dózse drukovala vo veľkom robotnícka trieda, náboženská skladba bola rôznorodejšia. V posledných desaťročiach vzájomné konfrontácie často sprevádzali tvrdé kontroverzie medzi tvrdými jadrami oboch klubov: zrážky a bitky chuligánov, mimo štadiónov i na nich, ničenie sedadiel, konfrontácie s políciou, zadržaní a zatknutí. Policajti majú v deň derby zvyčajne plné ruky práce.

Historka z histórie: Keď chceli opiť Töröcsika

Jeden z najpamätnejších duelov odohrali 15. mája 1976. Na Népstadióne videlo 50-tisíc divákov výhru Újpestu 8:3. Bol to dôležitý duel, pretože šesť kôl pred koncom ligy sa Fradi delil o prvé miesto, Újpest na 3. mieste zaostával o tri body. Hráči Ferencvárosu chceli večer pred zápasom v obľúbenej krčme hviezdy rivala nastražiť na najlepšieho útočníka súpera Andrása Töröcsika pascu.

Za pomoci kamarátov pripravili pôdu pre to, a aby odtiaľ odchádzal „pod parou“. Töröcsik, ktorý v tom čase nepohrdol pohárikmi, si však pred dôležitým duelom dal pozor, aby to neprehnal s alkoholom. Na druhý deň hral dobre, dal siedmy gól svojho tímu. Zažiaril jeho spoluhráč László Fazekas, autor piatich gólov. Majstrom sa však aj tak stal Ferencváros, Újpest sa musel uspokojiť s bronzom. O tri roky sa Fradi revanšoval, súpera zdolal 7:1.

Zaujímavosti a fakty z histórie derby

Prvý zápas medzi sebou odohrali 19. februára 1905, skončil sa výhrou Ferencvárosu 2:0, hralo sa na pôde Fradi na Soroksári út. Najviac gólov v derby v jednom zápase dal Imre Schlosser (Ferencváros), ktorý proti rivalovi strelil 30. apríla 1911 poltucet gólov. Schlosser strelil celkovo najviac gólov v derby, 26. Za Újpest 24-krát trafil Ferenc Szusza.

Kým v lige dosiahol Fradi najvyššiu výhru nad týmto protivníkom 8:1 (21. mája 1950), absolútny rekord drží finále Maďarského pohára z roku 1933, ktoré vyhrali zeleno-bieli 11:1. Brankára Újpestu Achta (po nemecky osem) „premenovali“ fanúšikovia na Elf (jedenásť). Najvyššie víťazstvo Újpestu zďaleka nemá taký starý letopočet, 20. septembra 2010 zdolal rivala 6:0.

V roku 1970 sa jediný raz o titul v Maďarsku rozhodovalo priamo vo finálovom zápase, respektíve dvojzápase. Stretli sa víťazi dvoch skupín, na ktoré bola liga rozdelená – Újpest a Ferencváros. V prvom dueli na Megyeri úte vyhrali domáci 3:2, v odvete na Népstadióne sa zrodila remíza 1:1. Takže oslavoval Újpest. Prvý zápas po zmene režimu viedol prvýkrát v trénerskej kariére Tibor Nyilasi, bývalý skvelý hráč Ferencvárosu. Svoje mužstvo doviedol k víťazstvu 5:0 nad Újpestom.

V rokoch 1954 až 1987 sa vzájomné ligové duely týchto mužstiev odohrávali na Népstadióne v rámci dvojzápasov. V hľadisku bolo často 50-60-tisíc divákov. Dňa 16. apríla 1967 sa ich zišlo až 76-tisíc! V roku 1987, teda po 33 rokoch, sa derby vrátilo na štadióny Újpestu a Fradi.

Bilancia doterajších 238 ligových duelov: 115 výhier Ferencvárosu, 62 remíz, 61 víťazstiev Újpestu. Celkove sa stretli 294-krát (147-70-77). Po tom, ako Ferencváros vyhral 30. novembra 2000 na Megyeri úte 1:0, u súpera nedokázal zvíťaziť v 12 zápasoch po sebe. Negatívnu sériu prerušil 14. apríla 2014.

KOMPLETNÁ PONUKA ZÁJAZDOV NA FUTBAL