Králi Európy. Keď Slovan zdolal Barcelonu

Píše Pavol Hyravý

17-krát získal majstrovský titul v domácej súťaži, 8-krát sa stal majstrom Československa, získal posledný Federálny titul, mnohonásobný víťaz domácich pohárových súťaží na Slovensku aj Československu. ŠK Slovan Bratislava – najúspešnejší futbalový klub na Slovensku, s bohatou a úspešnou históriou.

10 rokov po: Keď Slováci vyhrali nad majstrami sveta

Aké bolo jeho pôsobenie na európskej scéne? Slovan spomedzi tímov Česka i Slovenska získal ako jediný trofej v európskych pohárových súťažiach – Pohár víťazov pohárov. V roku 1969 vo finále v Bazileji porazil slávnu Barcelonu.

Meranie síl s tými najlepšími

ŠK Slovan oslavoval 100 rokov od svojho vzniku. Víťazil, získaval trofeje, vychovával hráčov pre reprezentáciu, bavil svojou hrou fanúšikov. Za ten čas dokázal naozaj veľa. FC Barcelona, Inter Miláno, AS Rím, Borusia Dortmund boli a stále sú kluby svetovej úrovne. Zároveň patria medzi tímy, ktoré Slovan zdolal v zápasoch európskych súťaží.

Za svoju bohatú históriu si zmeral sily s tými najlepšími. Napríklad s Realom Madrid, Ajaxom Amsterdam, SSC Neapol, PSG, AC Miláno, Celticom či Chelsea.

sk slovan bratislava pvp 1969FOTO: skslovan.com

Aká bola cesta do Bazileja?

Cesta do finále bola náročná. Už v druhom kole sa Slovanu do cesty postavilo FC Porto. Rozhodlo domáce víťazstvo, v ktorom súpera deklasoval 4:0 a postúpil ďalej.

Vo štvrťfinále ho čakala talianska prekážka v podobe AC Turín. Slovanisti, rozohratí po turnaji v Južnej Amerike, v prvom zápase v Turíne gólom Karola Jokla zvíťazili najtesnejším rozdielom 1:0.

5 pamätných zápasov slovenských klubov v Európe

V dramatickej odvete vylúčil už po polhodine hry rozhodca domáceho Hrdličku a Slovan dohrával s desiatimi. Aj napriek tejto nepriaznivej situácii pred kulisou 22-tisíc divákov ktorá hnala belasých dopredu, zvíťazil 2:1 a postúpil do semifinále.

Poslednou prekážkou pred vysnívaným finále bol škótsky klub Dunfermline. Hrdinom tohto dvojzápasu sa stal Ján Čapkovič, ktorý strelil dva góly. Slovan vonku remizoval 1:1 a doma zvíťazil 1:0.

Sen sa stal skutočnosťou

21. mája 1969, štadión sv. Jakuba v Bazileji. Veľké finále PVP: Slovan proti FC Barcelona. Slovan nastúpil v bielych dresoch a do súpera sa pustil bez rešpektu.

Už v prvej minúte skóroval Cvetler – 1:0. Odpoveď Barcelony však na seba nenechala dlho čakať a po štvrťhodine hry vyrovnal Rexach na 1:1. Belasých to nezaskočilo a do polčasu pridali ešte dva góly. Úspešnými strelcami boli Hrivnák a opäť Ján Čapkovič.

V druhom polčase Barcelona znížila, ale Slovan v bráne so skvelým Alexandrom Vencelom už víťazstvo 3:2 nepustil.

Keď Artmedia valcovala pohárovú Európu

Zápas skončil, sen sa stal skutočnosťou, Slovan zvíťazil nad slávnou Barcelonou a získal trofej PVP.

Futbalový veľkoklub bol porazený. Bazilejské finále prevýšilo očakávania: skvelá hra, päť gólov a výborná divácka kulisa.

„V našich podmienkach sme dosiahli naozaj významný úspech, umocnený tým, že Barcelona už v tom čase mala veľký cveng. Silu tohto víťazstva sme si uvedomili až po príchode do Bratislavy, keď sme videli dav tisícok ľudí na uliciach, ktorí oslavovali zisk PVP,“ spomínal pre klubový web ŠK Slovan Bratislava Alexander Vencel.

sk slovan bratislava troferj 1969FOTO: skslovan.com