Kaplnka, hokej, ale aj dni v týždni. Čo všetko sa skrýva za názvami klubov?

3 minúty čítania
Autor: Braňo Hujo

Čo je to vlastne tá Aston Villa? Ako do vzniku tradičného anglického klubu zasiahol hokej? A čo majú spoločné Blackburn s Boltonom? Prečítajte si ďalšiu časť našej série o pôvode názvov futbalových klubov.

ASTON VILLA – triedny učiteľ prezidentom klubu

Hoci tomu súčasné výsledky úplne nezodpovedajú, Aston Villa je jedným z najúspešnejších klubov anglickej histórie. Dnes sídli v Birminghame, druhom najväčšom meste Anglicka. Svoje korene má ale v kaplnke Aston Villa Wesleyan na Lozells Road v Astone. Práve Aston bola kedysi samostatná oblasť, ktorú až neskôr pohltil rozrastajúci sa Birmingham. Metodistická kaplnka bola založená okolo roku 1850 a svoje meno získala podľa vily, s názvom Aston Villa, ktorá stála neďaleko odtiaľ v predchádzajúcom storočí.

Aj pri vzniku klubu z Astonu stál na začiatku kriket. Členovia jednej z tried nedeľnej školy, The Young Men’s Bible Class, sa v roku 1872 rozhodli založiť kriketový tím a hrali pod názvom Aston Villa (Wesleyan) Cricket Club. Opäť však vyvstala otázka, čo robiť v zime, kedy sa kriket hrať nedá.

Tu zasiahla náhoda. V jedno februárové ráno si štvorica hráčov kriketu všimla neďaleko kaplnky Aston Villa zaujímavú scénu. Partia chlapcov tam hrala futbal. Energický šport sa im natoľko zapáčil, že navrhli aj ostatným hráčom v klube, aby sa v zime udržovali v kondícii futbalom.

Zdroj: footballfashion.org / wikipedia.org – tímová fotka pred kaplnkou Aston Villa Wesleyan

Ibaže futbal chlapcov z nedeľnej školy strhol natoľko, že netrvalo dlho a založili vlastný futbalový klub, ktorý pomenovali rovnako ako ten kriketový – Aston Villa (Wesleyan). Prvým prezidentom sa mimochodom stal ich triedny učiteľ. Zo zábavky na skrátenie času a udržanie sa fit sa tak stal plnohodnotný športový tím, ktorý navyše onedlho ovládol anglický futbal. A práve jeho úspechy viedli k tomu, že sa meno Villa dostalo aj do názvov ďalších klubov, ktoré sa navyše inšpirovali aj farbami pôvodných Villans.

NOTTINGHAM FOREST – hokej dali bokom, uprednostnili futbal

Mohlo by sa zdať, že názov futbalového klubu z Nottinghamu odkazuje na legendárny príbeh Robina Hooda. Veď práve tento legendárny zbojník, spolu so svojou zbojníckou družinou, prebýval v neďalekých Sherwoodskych lesoch (forest) a bojoval so šerifom z Nottinghamu.

Ibaže to tak nie je. Názov v skutočnosti vychádza z prvého miesta, kde tím z Nottinghamu hrával. Forest, sa nazývalo otvorené priestranstvo severne od centra mesta, ktoré vzniklo práve vyklčovaním spomínaného lesa, aby sa tu mohli konať dostihy a konské trhy.

Zaujímavá je legenda o tom, ako sa v meste začal hrať futbal. Hovorí sa, že počas miestneho zápasu v športe shinney (šport podobný hokeju) sa jeden z hráčov nahneval a hodil do hry futbalovú loptu. Ostatní hráči vraj následne zahodili hokejky a rozhodli sa začať kopať do lopty. Netrvalo dlho a založili vlastný klub.

Zdroj: hockeygods.com – Shinney, hokej na otvorenom klzisku, ktorý stál za vznikom futbalového klubu Nottingham.

Nad názvom zjavne dlho nerozmýšľali, tam kde hrávali shinney, hrávali aj futbal, no a tak vznikol klub s názvom Forest. Z Forest Recreation Ground však pomerne rýchlo odišli do Meadows Cricket Ground. Slovo Forest si však klub už v názve nechal a má ho v ňom dodnes.

WANDERERS, ROVERS, RANGERS a ALBION – kluby s túlavými topánkami

Už sme spomenuli to, že veľmi často sa kluby volajú podľa miesta či priamo štvrte odkiaľ pochádzajú. Zaujímavé však je, že existujú aj kluby, ktoré sa volajú tak ako sa volajú pre presný opak. Jednoducho sa sťahovali tak často, až sa to dostalo aj do ich názvu. Ide o väčšinu tímov s názvami Wanderers (vandráci), Rovers (tuláci), ale aj Rangers. Tieto kluby na začiatku často nemali vlastné štadióny, alebo klubovne a tak sa sťahovali raz tam, raz inam.

Špeciálna kategória klubov sú tie, ktoré majú v názve určitý deň v týždni. Rozmýšľali ste niekedy prečo má Sheffield Wednesday, v názve stredu? Vysvetlenie je jednoduché. Je to preto, pretože v začiatkoch tieto tímy hrávali svoje zápasy v určené dni, no a ten sheffieldský, ktorý sa odmietol stať United, hrával v stredu. A tak mu to už zostalo, asi navždy.

Názov Athletic asi netreba nejako obšírnejšie vysvetľovať. Je to podobný prípad, ako sú na Slovensku kluby hrajúce pod skratkou ŠK, čiže športový klub. Ide zväčša o športové kluby, kde bolo pôvodne združených viacero športov. V začiatku, a vidieť to aj z tohto článku, totiž množstvo futbalových hráčov, hrávalo aj iné športy. A ak si to klub mohol finančne dovoliť, združoval viacero športových odvetví. A hoci dnes už sú všetky kluby samostatné spoločnosti, to Athletic už z názvu neodstránili.

Zdroj: wearebrighton.com

Z tých najčastejšie používaných názvov nám už veľa neostáva, tak snáď ten posledný, Albion. Albion je názov, ktorý vyvoláva vlastenecké obrazy Anglicka, pričom jeho odvodenie z latinského „albus“ („biely“) pravdepodobne odkazuje na biele útesy Doveru. Slovo Albion si kluby dávali do názvu najmä v 19. storočí, kedy bolo Britské impérium na vrchole a popularita monarchie bola obrovská. Vlastenecké cítenie a hrdosť na Britániu preto priviedlo kluby k tomu, aby sa pomenovali práve podľa prezývky svojej krajiny.

 

VSTUPENKY a ZÁJAZDY NA ANGLICKÚ LIGU