História svetových šampionátov: Anglicko (1966) a Mexiko (1970)

7 minút čítania
Autor: Ladislav Harsányi

Hrdý Albión mohol konečne usporiadať svetový šampionát a nakoniec dobyl svet po víťaznej finálovej bitke s Nemeckom (4:2 po predĺžení). Horúčavy a vysoké nadmorské výšky hovorili v neprospech mexickej organizácie MS, ale svetový šampionát 1970 sa stal jedným z najvydarenejších záverečných turnajov.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram.

Anglicko 1966

Titul pre kolísku futbalu

Veľa nechýbalo a majstrovstvá sveta by sa začali obrovským trapasom. Angličania totiž neustrážili sošku bohyne Nike, určenú pre budúcich majstrov sveta. Ukradol ju zlodej, keď ju pred turnajom vystavili v expozícii známok v londýnskom Westminsteri. Situáciu zachránil pes Pickles, ktorý ju „vyňuchal“ pohodenú v parku, zabalenú v novinách.

Zdroj: Mirror.co.uk/foto: Mirrorpix – pózujúci pes Pickles

Brazília popri skúsených hráčoch vzala so sebou aj viacero mladíkov (Jairzinho mal 21, Tostao 19 a Edu iba 17) a úradujúci majstri sveta skončili už po skupinových bojoch. Prvý raz od štvrťfinále MS 1954 prehrali a opäť ich zdolali Maďari. Rovnako prehrali aj s Portugalčanmi. Tých, na čele s Eusébiom (9 gólov), zastavilo až v semifinále Anglicko a v súboji o tretie miesto ukulo bronzový kov.

Domáci Angličania po menšom úvodnom zaváhaní s Uruguajom (0:0) až do konca kráčali po víťaznej ceste. Veľká finálová bitka s Nemeckom priniesla vzrušujúcu drámu. Jej hrdinom bol autor hetriku Geoff Hurst, prvý a doposiaľ posledný hráč, ktorý strelil tri góly vo finále MS. Hetrik skompletizoval v 120. minúte vo chvíľach, keď už na ihrisko prenikali diváci. Z náhradníka, ktorý zaskočil po skupinových bojoch za zraneného Jimmyho Greavesa, sa vykľula kľúčová postava Anglicka.

„Bachramov povedal, že to bol gól a platil. Aj nemecký hráč Beckenbauer vravel, že sme boli najlepším tímom a nielen v tomto zápase, ale na celom turnaji. Mali sme skvelé mužstvo, a ak by aj jeden gól neplatil, boli sme najsilnejší v predĺžení. Šťastím nevyhráte svetový šampionát a my sme boli najlepší.“
Geoff Hurst, autor kontroverzného gólu vo finále

Jeho gól na 3:2 v 101. minúte sa však stal najdiskutovanejším v histórii šampionátov. Hurstova strela sa odrazila od brvna za bránkovú čiaru, ale dodnes sa vedú spory, čI lopta bola za ňou celým objemom. Hlavný rozhodca Gottfried Dienst po konzultácii s ruským asistentom Tofikom Bachramovom gól uznal. Mimochodom, druhým asistentom rozhodcu v dueli bol Slovák Karol Galba.

Zdroj: tottenhamhotspur.com/foto: Getty Images (2018) – Sir Geoff Hurst a súčasný anglický reprezentačný útočník Harry Kane

Anglicko – NSR 4:2 (1:1, 2:2), góly: 18., 101. a 120. Hurst, 58. Peters – 12. Haller, 89. Weber.
Hralo sa v londýnskom Wembley pred 93 802 divákmi, rozhodoval Gottfried Dienst (Švajčiarsko).
Zostava majstrov sveta: Banks – Cohen, Wilson, J. Charlton, B. Moore – Stiles, Ball, Peters – B. Charlton, Hurst, Hunt.

Zaujímavosti šampionátu

• mexický brankár Antonio Carbajal účinkoval už na svojom piatom šampionáte, čo dokázali okrem neho v dejinách záverečných turnajov MS po ňom už iba Nemec Lothar Mätthaus, Talian Gianluigi Buffon a Mexičan Rafael Marquéz
  • Brazília vyhrala všetkých 59 zápasov s Garrinchom v zostave, pričom táto séria sa prerušila v jubilejnom šesťdesiatom proti Maďarsku. Bol to jeho posledný zápas za Seleção
  • kapitán argentínskej reprezentácie Antonio Rattin v brutálnej futbalovej bitke proti Anglicku nepochopil napomenutie rozhodcu, pokračoval v protestoch. Arbiter ho vykázal z ihriska, ale on nechcel ísť dolu… FIFA sa pre to rozhodla zaviesť žlté a červené karty už na nasledujúcich MS v Mexiku
  • senzáciou turnaja boli neznámi Severokórejčania, ktorí v skupine  šokujúco zdolali Taliansko, remizovali s Čile a postúpili zo skupiny. Vo štvrťfinále vyhrávali nad Portugalskom už 3:0, ale Eusebio štyrmi gólmi (dva z penált) zvrátil duel a favorit nakoniec vyhral 5:3
  • prvý raz mal svetový šampionát svojho maskota, leva Willyho, ktorého obliekli do britskej vlajky

Mexiko 1970

Brazília si privlastnila Rimetov pohár

Brazília sa opäť raz predviedla v plnom lesku, podľa mnohých produkovala vôbec najkrajší futbal histórie, svoju „jogo bonito“ (krásnu hru). Po generačnej výmene mužstvu velil kapitán Carlos Alberto, pribudli Everaldo, Clodoaldo či Rivellino a v plnom rozkvete, po nevydarenom vystúpení tímu na MS 1966, zažiarili Gérson, Jairzinho, Tostao. No a nezabudnime na Pelého, ktorý ako jediný hráč na svete sa mohol popýšiť tromi titulmi majstrov sveta. Vyhlásili ho za najlepšieho hráča turnaja.

Zdroj: libero.id – Pelé s tromi titulmi (Rimetov pohár) majstra sveta

Finálová jazda Brazílčanov bola dôstojným vyvrcholením šampionátu, keď sa im podarilo rozbiť talianske catenaccio a triumfovali 4:1. Selacao vyhralo všetky svoje kvalifikačné zápasy a rovnako absolvovalo celý mexický šampionát. Keďže ako prvý tím sa stal trojnásobným majstrom sveta, Rimetov pohár si mohli Brazílčania nechať. Trénerom víťazov bol Mario Zagallo, ktorý predtým získal dva tituly majstrov sveta ako hráč.

Taliani mali taktiež hviezdny tím a po 32 rokoch sa prebojovali do finále. Facchetti, Mazzola, Boninsegna, Riva, to boli všetko veľkí hráči, ale na Brazílčanov nestačili. Bronzoví Nemci v zostave s „Bombardérom národa“ Gerdom Müllerom, s desiatimi gólmi najlepším strelcom turnaja, prehrali jediný zápas – semifinálový s Talianskom, aj to až po predĺžení.

„Bolo to spontánne. Jednoducho som si kľakol a prežehnal sa. A prečo-začo, to neviem. Niekto vyskakuje, niekto robí saltá, niekto kotrmelce. Ja som sa prežehnal. Ak si dobre pamätám, bol som prvý, kto tak spravil. Dnes to robí každý druhý hráč, ktorý dá gól alebo ešte len ide na ihrisko.“
Ladislav Petráš, s odstupom rokov o tom, prečo sa prežehnal po góle

Po dodatočnom marseillskom súboji s Maďarskom (4:1) mohli po anglickej odmlke opäť cestovať futbalisti Československa na majstrovstvá sveta. Hoci sa dostali do najťažšej skupiny – s Brazíliou, Anglickom a Rumunskom, nula bodov na konte bolo sklamaním. V tíme mali veľkú prevahu Slováci (17 z 22-členného kádra). Medzi príčinami neúspechu sa spomínal fakt, že sa neprerušila liga. Keď sa dohrávala, väčšina tímov už bola v Mexiku. Senzačne zahral jediný hráč – Ladislav Petráš. Iba on skóroval z nášho tímu – pamätne trafil do siete Brazílie, prežehnal sa po ňom, a skóroval aj proti Rumunsku, tentoraz hlavou.

Zdroj: az-online.de/foto: picture alliance – Evgeni Lovchev (Sovietský zväz) dostal ako prvý hráč v histórii futbalu žltú kartu, ktorú mu udelil nemecký rozhodca Kurt Tschenscher

Brazília – Taliansko 4:1 (1:1), góly: 18. Pelé, 66. Gérson, 71. Jairzinho, 86. Carlos Alberto – 37. Boninsegna.
Hralo sa v Mexiko City pred 107 412 divákmi, rozhodoval Rudolf Glöckner (NDR).
Zostava majstrov sveta: Félix – Brito, Piazza, Carlos Alberto, Everaldo – Clodoaldo, Gérson, Tostao, Rivellino – Jairzinho, Pelé.

Zaujímavosti turnaja

• bol to šampionát noviniek, zaviedli sa žlté a červené karty a po prvý raz sa mohlo striedať – dvoch hráčov v jednom zápase
  • televízia po prvý raz prenášala zápasy MS vo futbale vo farbe
  • v predĺžení semifinálového duelu Taliansko – Nemecko padlo päť gólov, čo je najviac zo všetkých predĺžení v histórii MS
  • Pelé a Uwe Seeler účinkovali už na štvrtom šampionáte a na všetkých skórovali
  • kapitána anglickej reprezentácie Bobbyho Moora zadržali kolumbijské úrady v Bogote a až po intervencii britského premiéra ho pustili päť dní pred prvým zápasom krajiny na šampionáte