Formula 1 na vlastné oči: Kráľovná motošportu nikdy nebola dostupnejšia

4 minúty čítania
Autor: Jakub Vaverka

Formulová sezóna 2023 sa naplno rozbehla a aktuálne máme za sebou preteky mimo európskych destinácii. Miesta, ktoré nie sú pre slovenských fanúšikov z kategórie najdostupnejších. Avšak, kalendár F1 v sebe skrýva viacero lokácií, kam to Slováci majú doslova na skok.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram Tik-Tok

VC Emilia-Romagna 🇮🇹

Už 21. mája je na programe Veľká cena Emilia-Romagna v talianskej Imole (približne 850km od našich hraníc). V malebnej destinácii sa dá navštíviť aj mesto Modena a múzeum Ferrari v neďalekom Maranelle. Počas uplynulých dvoch sezón na tomto mieste vyhral Max Verstappen z Red Bull Racing a najväčším favoritom bude aj v prebiehajúcom ročníku. To, či sa mu podarí papierové predpoklady potvrdiť na trati, môžete sledovať priamo z tribúny aj vy.

VC Rakúska 🇦🇹

Na prelome júna a júla sa kolotoč Formuly 1 presunie do Rakúska, pričom tieto preteky sú od Slovenska vzdialené niečo vyše 700 kilometrov. VC u našich západných susedov patrí medzi najdostupnejšie, pričom je to naozaj vynikajúci zážitok. Za všetko hovorí náš vypredaný autobusový zájazd.

V Rakúsku je doma Red Bull Racing, stajňa, ktorá má úradujúceho majstra sveta Maxa Verstappena a taktiež je aktuálnym víťazom pohára konštruktérov. Na tomto mieste sa môžete tešiť na „oranžové“ pole a elektrizujúcu atmosféru, ktorá vtiahne do diania aj tých najväčších introvertov. Nehovoriac o rakúskej gastronómii, kde si prídu na svoje prakticky všetci.

VC Maďarska 🇭🇺

A čo tak Hungaroring na konci júla, ktorý leží približne 2-3h autom od Slovenska? Každoročne sa na pretekoch F1 v Maďarsku zúčastňuje množstvo slovenských fanúšikov a iné to nebude ani tento rok. Maďari robia kvalitnú organizáciu, Formula 1 tu ponúka trať, kde sa neustále niečo deje a čo i len najmenšia chyba môže znamenať posun v konečnom poradí o niekoľko miest.

Vzhľadom na to, že sa okruh nachádza neďaleko Budapešti, metropola našich južných susedov je vhodným doplnkovým programom, ktorý ponúka poriadnu dávku kultúry a histórie. Z našej ponuky ostávajú už len dve možnosti zájazdov:

VC Talianska – Monza 🇮🇹

A aby toho nebolo málo, do úvahy pre slovenských priaznivcov z hľadiska najväčšej dostupnosti prichádza úvod septembra a Veľká cena Talianska. Tradičné podujatie prinesie zážitok na celý život, ale už iba samotná cesta tam je plná prvkov, na ktoré sa len tak nezabudne. A ak ste milovníkmi panenskej prírody, jazier či dokonca pláží, nemali by ste váhať, kým je ešte voľná kapacita.

VC Španielska 🇪🇸

V roku 2016 vyhral VC Španielska vtedy pomerne neznámy 18-ročný Max Verstappen, a to pri svojom debute za Red Bull. Dá sa povedať, že barcelonské prostredie odštartovalo hviezdnu kariéru Holanďana, ktorý tu triumfoval aj v roku 2022. Okruh v nádhernej Barcelone je jedným z vôbec najstarších v rámci kalendára F1. Prvé preteky v rámci motošportu tu boli už v roku 1913, a tak tento rok oslávi legendárna trať jubilejných 110 rokov. Okrem krásneho mesta teda láka trať aj svojou históriou.

Či už ide o Taliansko, Rakúsko, Maďarsko, ale aj Španielsko, sú krajiny, kde sa zo Slovenska dá dostať viacerými spôsobmi a pomerne prakticky. Nie je to exotika ako Singapur, Spojené arabské emiráty či Bahrajn, ale európske veľké ceny Formuly 1 majú bohatú históriu a množstvo sprievodného programu, ktorý priaznivcov dostane do varu.

Či už sa na stupeň víťazov dostanú Verstappen, Hamilton, Pérez, Leclerc či Sainz alebo Russell, Alonso, Norris či ďalší, bude sa na čo pozerať na všetkých vyššie spomenutých tratiach.

VSTUPENKY A ZÁJAZDY na FORMULU 1