Finále Európskej ligy v Lyone – brána do Ligy majstrov

Píše Richard Hanzlík, z prvého neobjektívneho športového portálu TakUrcitee.sk

Di Caprio vyhral vo filme Titanic svoj lístok na plavbu v krčme tesne predtým, ako loď zdvihla kotvy. Európska liga je posledné roky podobne lákavou vstupenkou do prvej európskej ligy. Jej víťaz totiž okrem prestížnej ceny získa aj miestenku v nasledujúcej sezóne Ligy majstrov. A to už je motivácia, kvôli ktorej sú mužstvá ochotné urobiť takmer všetko. Spomeňte si napríklad na Manchester United, ktorý trofej získal minulý rok.

Do Lyonu mužstvá svetového kalibru

Manchester United, Sevilla, Chelsea, Atlético Madrid. To sú mená posledných víťazov EL. Žiadny z nich by neurobil hanbu ani vo finále Ligy majstrov. Veľké meno by nemalo chýbať ani tento rok. Niektoré osemfinálové dvojice prinesú naozaj futbalovú lahôdku a papierové predpoklady sľubujú znovu finále veľkých mužstiev.

AC Miláno sa snaží dostať na priečky, kam patrí a do cesty sa mu postaví Arsenal Londýn. Ak chce Wenger zachrániť sezónu, je Európska liga naozaj poslednou šancou. Lenže Miláno ťahá pod Gattusom naozaj dobrú sériu a tiež si robí zálusk na Ligu Majstrov.

Atlético Madrid je v tomto ročníku La Ligy najbližším prenasledovateľom Barcelony a proti Lokomotivu Moskva by nemalo mať žiadny problém s postupom. Konečne sa rozstrieľal Griezmann, ktorý akoby chcel v poslednej sezóne získať nejaký titul.

Medzi ašpirantov na finále musíme určite zaradiť aj Dortmund, ale ten musí najprv preskočiť Red Bull Salzburg. Zaujímavo vyzerá aj konfrontácia Marseille proti Bilbau, ale skôr sa do finále dostane domáci Lyon, ktorý má ešte o jednu motiváciu navyše, nakoľko sa finále odohrá na jeho Stade de Lyon. Nabil Fekir strieľa ostrými.

Nástupca Stade de Gerland

Boli to slávne časy, keď Lyon s Juninhom Pernambucanom trápil na svojom krásnom Stade de Gerland súperov tej najvyššej kvality. Real Madrid by mohol rozprávať. Klub si ale povedal, že potrebuje nový, väčší štadión, spĺňajúci tie najvyššie parametre. Preto sa v roku 2008 rozhodol začať výstavbu. Ale aby ste si nemysleli, staručký Gerland stále stojí a svoje zápasy na ňom hrávajú miestny rugbisti. Tradícia krásneho stánku je teda zachovaná.

Nech sa do finále EL dostane ktorékoľvek z mužstiev, nie je pochýb o tom, že Lyon bude žiť futbalom. A je dobre, ak sa finálové zápasy hrajú v takýchto atraktívnych destináciách.

Lyon stojí na troskách mesta Lugdunum, ktoré bolo kedysi centrom Galie. Momentálne je centrom obchodu a hlavným mestom krajiny v oblasti gastronómie. Vďaka svojej historickej dôležitosti v Lyone nájdete aj unikátne nálezisko Rímskej štvrte s amfiteátrom.

V starom meste stoja za návštevu štvrte Saint-Jean a Saint-Georges, kde okrem stredovekej architektúry nájdete aj miestne pamiatky – ​ Hôtel de Gadagne je budova z 15. storočia, v ktorej sídlia hneď dve múzeá. Historické a múzeum bábok.

Keď je už reč o múzeách, v meste sídli aj druhé najlepšie v krajine. Na prvej priečke je samozrejme Louvre, v Lyone však nájdete ​Musée des Beaux Arts.

Históriou a atmosférou dýcha štvrť Colline de la Croix-Rousse, postavená na strmom kopci. Je plná takzvaných ​traboules, teda oblúkovitých chodieb medzi a popod budovami.

Srdcom mesta je Presqu’ile District, poloostrov s krásnou architektúrou a budovami. Za všetky stačí spomenúť najväčšie námestie v Európe Place Bellecou so sochou kráľa Ľudovíta XIV. V rovnakej štvrti sa nachádza aj námestie ​Place des Terreaux. V 13. storočí bolo súčasťou mestského opevnenia, v 17. storočí ho prestavali na námestie a bolo svedkom mnohých popráv gilotínou počas Veľkej francúzskej revolúcie. V severnej časti je dokonca fontána navrhnutá Frédéricom Bartholdim, tvorcom Sochy slobody.

Hlavné mesto jedla

Miestna kuchyňa je ovplyvnená 16. storočím, kedy si ​Caterina de‘ Medici dala do mesta priviezť kuchára z Florencie. Vznikla tak unikátna kombinácia talianskeho know-how a miestnych čerstvých ingrediencií. Ak teda chcete ochutnať niečo z miestnych špecialít, najlepší salám sa volá Rosette de Lyon. Z hlavných jedál je to napríklad kohút na víne, lyonský šalát alebo jednoduché lyonské zemiaky. Z dezertov stojí za zmienku Marron glacé, čo sú vlatne gaštany v cukrovom sirupe.

Finále Európskej ligy tak bude naozaj lahôdkou, či už po futbalovej, alebo turistickej stránke. Nenechajte si ujsť vrchol Európskej ligy 2018 a cestujte do Lyonu spolu s CK FutbalTour.sk. Ponuku zájazdu nájdete TU.

 

0 visitors have seen this post