Derby pražských „S“: Súboj o českú metropolu naberá na obrátkach

4 minúty čítania

Blíži sa prvé derby pražských S v aktuálnej sezóne. Priaznivci Slavie a Sparty majú vo svojom kalendári zapísaný 24. september 2023 (čas 18.00 h) červenými písmenami nielen preto, že ide o nedeľu, ale bude to zároveň aj futbalový sviatok. Každé jedno derby medzi týmito mužstvami totiž takým je, hoci, alebo práve preto, že má už poradové číslo 308.

Autor: Ladislav Harsányi

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram Tik-Tok

Fortuna Arena, štadión Slavie v Prahe 10 – Vršoviciach s kapacitou 19 370 sediacich divákov, najmodernejší a najväčší v Česku, kde sa derby odohrá, hlásili už niekoľko týždňov pred výkopom vypredané! Všetky lístky rozchytali fanúšikovia už v prvej vlne predpredaja. Tí, na ktorých sa neušlo, ešte dúfali, že sa na poslednú chvíľu dostanú do hľadiska vďaka tomu, že niektoré svoje miesta odhlásia permanentkári. Tak ako v minulej sezóne, aj tentoraz bojujú oba kluby plece pri pleci o líderskú pozíciu v českej Fortuna lige. Medzi sebou si to už rozdali Sparta a Slavia (9. septembra) v najvyššej súťaži žien, „zošívané“ vyhrali 1:0.

Poslednú bitku vyhrala Sparta

Doposiaľ posledné derby medzi týmito mužstvami sa odohralo v rámci nadstavby najvyššej futbalovej súťaže 13. mája na Letnej. Vyhrala ho Sparta 3:2, ktorá víťazstvom získala dôležité body smerom k zisku titulu, ktorý nakoniec aj uchmatla po deviatich rokoch. O úvodné dva góly zápasu sa postarali Slováci. Skóre otvoril po polhodine hry po výstavnom priamom kope sparťan Lukáš Haraslín ( v septembri 2021 taktiež zo štandardky rozhodol o výhre Sparty 1:0). Uplynulo však iba päť minút, keď Ivan Schranz vyrovnal na 1:1. Misky váh nakoniec naklonil na svoju stranu v dramatickom zápase tím z Letnej, keď v nadstavenom čase premenil penaltu kapitán Ladislav Krejčí ml. (3:2). 

Historické čriepky

  • Urazení Sparťania

Hneď prvé derby medzi nimi sa skončilo škandálom. V rámci turnaja štyroch pražských klubov na Cisárskej lúke sa postavili 29. marca 1896 proti sebe futbalisti v červeno-bielych „polených“ košeliach s červenou päťcípou hviezdou a chlapci v čiernych tričkách s veľkým bielym S na prsiach. Padol jediný gól hráča Sparty, lenže ten rozhodca Josef Rössler-Ořovský po zápase odvolal a „do zápisu“ šiel výsledok 0:0. 

Vtedy platilo pravidlo, že výsledok musia odsúhlasiť kapitáni oboch tímov. A keďže slavistický proti nemu protestoval, Sparťania urazení odišli z turnaja. Zrodila sa tak nevraživosť týchto klubov. Ďalší pokus zorganizovať derby bol úspešný až o jedenásť a pol roka (13. októbra 1907) neskôr. Na ihrisku Slavie sa to skončilo 2:2. Premiérový gól uznaný v derby sa viaže k slavistovi menom Josef Bělka, ktorý však bol odchovancom Sparty. Do materského klubu sa vrátil v roku 1910, kariéru napokon končil v Slavii. Tá svojho protivníka pokorila o mesiac neskôr 9:1, čo je doposiaľ jej najvyššie víťazstvo nad Spartou

  • Susedia na Letnej

Hoci dnes každý spája s Letnou Spartu, ako prví mali svoj domov v tejto časti Prahy slavisti (prisťahovali sa tam ešte v roku 1897), pričom v roku 1901 tam otvorili nové ihrisko, dokonca vybudovali poschodovú tribúnu. Sparťania zakotvili na Letnej v roku 1905. Prvé derby na mieste dnešného štadióna Sparty sa odohralo 25. októbra 1914, hostia vyhrali 1:0, keď v bránke „rudých“ chytal slávny komik Vlasta Burian. Hoci štadióny oboch tímov boli vzdialené od seba nejakých 200 krokov, nevraživosť medzi susedmi trvala až do roku 1932.

Napríklad v súboji rok predtým zaznamenali 50 faulov, 5 výronov, otras mozgu a zlomenú nohu. „Zošívaní“ podali na súpera trestné oznámenie. V roku 1932 kluby uzatvorili zmier, ktorý spečatili aj písomnou formou. Po druhej svetovej vojne si rivali pomohli aj tak, že jeden druhému poskytli dočasný domov. V roku 1950 sa Slavia ocitla bez vlastného stánku, istý čas hrávala aj na sparťanskej Letnej a keď „rudým“ rekonštruovali ich domov v 60. rokoch, hrali v Edene, odohrali tam aj zápas PEM proti Realu Madrid.

Bilancia a rekordné zápisy

Najvyššie víťazstvo Slavie (9:1) z roku 1907 sme už spomínali, Sparta si najviac zgustla na rivalovi po výsledku 8:1, bolo to 14. júna 1952. Diváci si najčastejšie zakričali gól v derby pražských S 3. júla 1943, v pohárovom zápase Slavia vyhrala 8:4 na trávniku súpera. Josef Bican v drese Slavie je najúspešnejším strelcom histórie derby s 35 gólmi. V „rudom“ drese do siete „zošívaných“ najčastejšie trafil Josef Ludl (19 presných zásahov).

Po rozdelení Československa patrili v českej lige prvé dva ročníky Sparte, v roku 1996 mohla Slavia prvý raz sláviť titul po 49 rokoch. Potom zase kraľovala lige dlho Sparta, ktorá do roku 2014 pridala ďalších desať titulov. Na trinásty si musela počkať do roku 2023. Slavia triumfovala okrem spomenutého roku 1996 v rokoch 2008, 2009, 2017, 2019, 2020 a 2021.

ZÁJAZD NA PRAŽSKÉ DERBY SLAVIA VS SPARTA