Dejisko futbalových ME 2020: Dublin

Na čítanie nasledujúceho textu vám stačia 3 minúty.

Metropola Írska bude jedným z dejísk európskeho futbalového šampionátu. V Dubline sa predstaví slovenská reprezentácia najprv proti Poľsku, neskôr odohrá zápas proti výberu Švédska. Pozrite si, čo všetko sa dá zažiť, vidieť a ochutnať v hlavnom meste Írska. Na všetky atrakcie vám radi zabezpečíme zájazdy.

Čo zažiť

Futbal. Hlavný dôvod, prečo ísť v júni 2021 do Dublinu. Tamojší futbalový stánok pojme 51 000 divákov a patrí medzi architektonické skvosty. Je domovom írskej futbalovej aj ragbyovej reprezentácie. Slováci na ňom odohrajú dva zápasy, ktoré budú na tomto turnaji kľúčové. Viac o ME 2020 nájdete TU.

Na Aviva Stadium Slovensko neprehráva. V doterajších dvoch zápasoch s domácou reprezentáciou sa zdrodila v rokoch 2011 a 2016 remíza 0:0, resp. 2:2. Z významných zápasov sa na štadióne odohralo aj čisto portugalské finále Európskej ligy v roku 2011 medzi Portom a Bragou (1:0).

dublin arena slovensko futbal 2020FOTO: Tarafuku10 – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14719301

Prehliadka pivovaru Guinness. Jedna z najznámejších značiek piva na svete. Milovníci tmavého moku musia navštíviť domov Guinnessu. Ten ponúka rozličné prehliadky, ktoré poskytujú zaujímavý príbeh piva, proces jeho výroby aj ochutnávku. Ako bonus sa môžu návštevníci pivovaru naučiť, ako správne načapovať Guinness.

Maják Poolbeg. Nachádza sa na východnom cípe mesta a je dokonalým miestom pre vaše zábery. Zároveň je to perfektná prechádzka po móle, ktoré ponúka výhľady na dublinský prístav či Dublin Arénu.

NÁŠ TIP: Nenechajte si ujsť novinky v našom FAN shope.
Potešte svoju futbalovú dušu suvenírmi slovenskej reprezentácie už od 0,99 €.

poolbeg majak dublinFOTO: Gabriel Ramos/Unsplash

Prehliadka Jameson Distillery. Legendárna whiskey, ktorú poznajú na celej zemeguli. Ochutnajte alebo si vytvorte vlastnú whiskey pod dozorom miestneho špecialistu. Ak máte radi miešané drinky, rovnako si ich môžete vyrobiť. Výber je na vás. Návštevu alkoholovej legendy však neoľutujete. Veď kde inde ochutnať pravú írsku whiskey…

Tradičné írske tance. Zaujímavé spestrenie kultúrneho vyžitia, ktoré býva mnohokrát aj v dublinských puboch. Írski tanečníci tancujú vystretí, majú moderné kostýmy a parochne. Milan Bez Mapy píše, že v bare v Arlington hoteli bývajú takéto predstavenia dokonca zadarmo.

Čo vidieť

Temple bar. Zábava, hudba, tanec, pivo aj dobré jedlo. Miesto, ktoré v Dubline nesmiete vynechať. Patrí zrejme medzi najnavštevovanejšie v meste, no má jedinečnú atmosféru. Je symbolom metropoly a je skvelým miestom na strávenie večera. Pozor však na vyššie ceny…

temple bar dublinFOTO: Leonhard Niederwimmer/Pixabay

Katedrály. Katedrála sv. Patrika je najväčším kostolom v Írsku. Zaujímavosťou je, že ako dekan v ňom pôsobil Jonathan Swift, autor Gulliverových ciest. Druhou cirkevnou stavbou, ktorá stojí za zmienku, je katedrála Christ Church. Tá patrí medzi najkrajšie diela v celom Dubline. Bez fotky s ňou neodchádzajte!

Knižnica Trinity College. Ako z filmu. Úžasné priestory, obrovské police a tisíce kníh. Niektoré časti knižnice sú len pre zamestnancov či študentov, turisti si však môžu tiež vychutnať atmosféru veľkolepej budovy. Knihomoli, toto je povinná jazda!

kniznica trinity college dublinFOTO: Alex Block/Unsplash

Dublinské múzeá. Je ich veľa, no najviac vás zaujme to, ktoré je vlastne cintorínom slávnych osôb, politikov či spisovateľov. Treba vidieť aj Malé múzeum, v ktorom sa dozviete všetko o histórii, kultúre aj politike krajiny. Fanúšikovia dejín ocenia Národné múzeum ukrývajúce sekciu Vikingov či časť, ktorá rozpráva príbehy o nájdených telách v írskych močiaroch.

Dublinské dvere. Všimnite si, že sú rôzne a pestrofarebné! Dvere v Dubline sú kapitolou samou osebe. Šikovnému fotografovi však nesmú uniknúť. Dokáže spočítať, koľko farebných dverí ste videli?

Slovakpoint. Ak vám začne chýbať domovina, nezúfajte. Nájdete ju aj v Dubline, na adrese 42 Arran Quay. Obchod s názvom Slovakpoint ponúka slovenské i české potraviny za prijateľné ceny. Na zápas našej reprezentácie si tak môžete zobrať rozličné slovenské produkty.

dublin futbaltour majstrovstva europy 2020 slovenskoFOTO: Thiago Rocha, Matteo Grando, Andrea Leopardi/Unsplash

Čo piť a jesť

Írske raňajky. Podobné ako tie anglické. Na tanieri si nájdete slaninu, vajíčko, klobásu, paradajky či huby. Nemôže chýbať toast. Keď budete obedovať, vyskúšajte Irish Stew, dusené mäso so zeleninou, ktoré je národnou špecialitou. Okrem neho odporúčame coddle, takpovediac írsky guláš. Ak dostanete chuť na niečo sladké, zvoľte blaa (naozaj sa to tak píše) – je to niečo ako naše plnené buchty. Tiež si ho môžete vychutnať s rôznymi druhmi výplní.

Keď ste milovníkom kávy, bude to jednoduché. Predsa tá írska. Obsahuje aj whiskey, takže za volant už nesadajte. Z alkoholických nápojov sú írskymi klasickými voľbami pivo Guinness, whiskey Jameson či likér Baileys.

guinness dublin slovensko majstrovstva europyFOTO: pixabay.com


FOTO: Diogo Palhais/Unsplash