Dejisko futbalových ME 2020: Bilbao

Na čítanie nasledujúceho textu vám stačia 4 minúty.

Španielske Bilbao, metropola Baskicka, je známe predovšetkým kvalitnou gastronómiou a skvelým futbalom. Okrem gurmánov – ktorí si môžu vychutnať miestne mäsové špeciality či tradičné tapas – si prídu na svoje aj milovníci architektúry. Spoznajte mesto, ktoré bude hostiť ME 2020 a zápas Slovenska proti Španielsku.

Čo zažiť

Futbal. Aj v tomto prípade je hlavnou motiváciou na návštevu Bilbaa európsky šampionát. Slovenská futbalová reprezentácia sa v tejto metropole Baskicka predstaví proti domácim Španielom. Dejiskom bude štadión San Mamés, ktorý má kapacitu 53 000 divákov.

V roku 2015 sa tento futbalový stánok stal najkrajšou športovou budovou roka na Svetovom architektonickom festivale v Singapure. Zvonku aj zvnútra pôsobí majestátne, z akejkoľvek tribúny však budete mať skvelý výhľad na hraciu plochu.

Okrem zápasu Slovákov sa na San Mamés odohrajú zvyšné dva duely Španielska – proti Švédsku a Poľsku, rovnako aj jeden osemfinálový zápas.

Viac o ME 2020 nájdete TU.

san mames bilbao stadion me 2020 slovenskoFOTO: Euskaldunaa, CC BY-SA 4.0

Guggenheimovo múzeum. Najnavštevovanejšie miesto v Baskicku. Zároveň unikátne architektonické dielo a výkladná skriňa moderného umenia. Keď pôjdete dovnútra, určite neprehliadnete šteniatko. Pri východe zase kraľuje obrovská tarantula.

Naša delegátka Alex píše na svojom blogu, že v múzeu sa dajú stráviť aj tri hodiny, počas ktorých sa nebudete nudiť. Navyše, z tohto miesta si odnesiete istotne krásne a originálne fotografie (z interiéru i exteriéru).

NÁŠ TIP: Nenechajte si ujsť novinky v našom FAN shope.
Potešte svoju futbalovú dušu suvenírmi slovenskej reprezentácie už od 0,99 €.

guggenheimovo muzeum bilbaoFOTO: Elcarito/Unsplash

Historické centrum. V španielčine Casco Viejo. Je povinnou zastávkou a pestrou paletou architektúry, múzeí aj života v Bilbau. Navštívte kaviareň či reštauráciu, nasávajte atmosféru Baskicka a pohľadajte tematické suveníry.

Mercado de la Ribera. Ak ste navštívili trh napríklad v Barcelone, ten v Bilbau sa vám bude páčiť ešte viac. Mercado de la Ribera je najväčším krytým trhom v Európe a ponúka čerstvé suroviny – ovocie aj zeleninu, pinchos rôzneho druhu (vysvetľujeme v časti čo piť a jesť), morské plody a stovky predávajúcich, ktorí sa budú usilovať u vašu pozornosť. Okolie trhu má svoju atmosféru, okrem elegantných mostov ponad rieku si môžete vychutnať západ slnka v jednej z neďalekých reštaurácií, ktoré ponúkajú skvelý výhľad.

Lanovka a vyhliadka nad mestom. Lanovka v Bilbau, ktorá premáva už od roku 1915, uchváti aj skúsených cestovateľov. Okrem jedinečných výhľadov z tejto atrakcie je skvelým nápadom aj príjemné posedenie na vyhliadke Mirador de Artxanda – blízko stanovišťa lanovky. Môžete si tam vychutnať miestne špeciality alebo sa len kochať panorámou mesta.

bilbaoFOTO: Neil Martin/Unsplash

Čo vidieť

Plaza Nueva. Námestie z 19. storočia, ponúkajúce príjemné posedenie. Obklopujú ho obklúky budov, pod ktorými nájdete desiatky kaviarní či oddychových miest.

Visutý most. Puente Bizkaia je most, patriaci do zoznamu UNESCO. Spája dva brehy bez akéhokoľvek narušenia lodnej premávky. Túto netypickú atrakciu si môžete okrem fotenia naplno vychutnať trojako: prejsť po ňom pešo (vo výške 50 metrov), zviezť sa špeciálnou gondolou (trvanie asi 90 sekúnd) alebo využiť loďku, ktorá vás prepraví na druhú stranu rieky.

puente bizkaia bilbaoFOTO: getxo.eus

Parky a promenády. Zelených relaxčných plôch je v celom Bilbau hneď niekoľko. Park Doňa Casilda ponúka okrem jazera a zelene aj peknú scenériu mesta, Jardines de Albia sú obľúbeným oddychovým miestom miestnych a sú domovom najslávnejšej historickej kaviarne – Café Iruňa. Pre fanúšikov prechádzok odporúča Madridčanka.com promenádu popri rieke Nervión, pre odvážnejších je k dispozícii prenájom kanoe.

Čo piť a jesť

Víno. Buď biele txacoli alebo červené rioja. Vína si môžete vychutnať skoro v každom pinchos bare alebo zakúpiť v klasickom obchode. Ich cena je priaznivá, začínajú sa už na 60 centoch. Biele txacoli odporúčame k morským plodom, červené skôr k mäsovým pochúťkam.

Pivo. Ak ste fanúšikom craftových pív, Bilbao si rýchlo obľúbite. Sú na každom rohu. Okrem nich sa však môžete tešiť aj na klasické svetoznáme značky vrátane tých španielskych.

Tapas. Vraj najlepšie v celom Španielsku, píše blogerka z Life is a journey. Priamo v Bilbau sa však tapas hovorí pinchos. Patrí medzi najznámejšie jedlá v regióne i v krajine. Pinchos sa dá prirovnať k slovenskej jednohubke. Obsahuje chlieb, šunku, syr a ďalšie suroviny či rozličné omáčky, ktoré dotvárajú chuť tejto miestnej špeciality.

pinchos bilbaoFOTO: tierrasinsolitas.com

Treska. Obľúbený pokrm Slovákov, ktorý v inej podobe nájdu aj v Bilbau. Ryba treska sa na španielsky spôsob pripravuje na cesnaku a olivovom oleji. Keď sa tieto suroviny spoja, koža ryby začne pukať – vtedy je chrumkavá a najlepšia. V jedálnom lístku treba hľadať bacalao alebo bacalao pil-pil (podľa zvuku, ktorý ide z panvice, keď sa pripravuje). Túto lahôdku nájdete takmer v každej baskickej reštaurácii.

Chorizo. Pre milovníkov mäsa tutovka. Ak niekde nájdete chorizo, rozhodne neoľutujete. Je to klobása zabalená do tortily, zaručene chutnej špeciality. Placky sa na trhoch alebo v pouličných baroch robia priamo pred hosťami.


FOTO: Jorge Fernández Salas/Unsplash