Abú Dhabí – miesto, ktoré navždy ostane zapísané v histórii F1

4 minúty čítania
Autor: Jakub Vaverka

Jeden rok je veľmi dlhá doba. V jeho priebehu dokázal Max Verstappen z Red Bull Racing dramatickým spôsobom vyhrať Veľkú cenu Abú Dhabí v roku 2021 a stať sa premiérovo majstrom sveta, okrem toho, v predstihu stihol svoj titul v ďalšom ročníku obhájiť. Tentoraz tak do Spojených arabských emirátov pricestuje ako dvojnásobný svetový šampión.

Sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach Facebook Instagram.

Nenapodobiteľný scenár

Bolo to zaslúžené? Bolo to kontroverzné? Spomienky na minulý ročník Formuly 1 sa rôznia v závislosti od toho, komu fandíte a ako podrobne tento šport sledujete. Každopádne, minuloročné preteky v Abú Dhabí sa navždy zapísali do histórie a nedá sa očakávať, že podobný scenár sa bude opakovať pravidelne. Max Verstappen v poslednom kole ročníka predbehol Lewisa Hamiltona a získal vytúžený titul. Či to bolo s „kostolným poriadkom“ sa rieši prakticky dodnes, ale výsledky sú platné.

V Abú Dhabí sa jazdí od roku 2009, pričom na trati Yas Marina, ktorá leží približne 30 kilometrov od samotného mesta, sa podarilo vyhrať Sebastianovi Vettelovi (2009, 2010, 2013), Lewisovi Hamiltonovi (2011, 2014, 2016, 2018, 2019), Kimimu Räikkönenovi (2012), Nicovi Rosbergovi (2015), Valttterimi Bottasovi (2017) a spomínanému Maxovi Verstappenovi (2020, 2021), ktorý sa pokúsi tento rok o hetrik.

Dátum: 17. – 22.11.2022
Miesto: Yas Marina – Abú Dhabí, Spojené arabské emiráty

Na čo sa tešiť tento rok?

Aj keď sa to niekedy nemusí zdať, boj o titul majstra sveta nie jediným lákadlom kráľovnej motoršportu. Každý jeden bod do konečného hodnotenia, každá jedna pozícia, majú svoj zmysel. Morálny aj finančný. Okrem toho, viacero pilotov chce buď potvrdiť svoje kvality, alebo ukázať, že aj napriek nepodareným veľkým cenám majú, čo ponúknuť. Niektorí, ako napríklad Daniel Ricciardo či Nicholas Latifi, sa so štartovým poľom F1 budú lúčiť.

Zdroj: theculturetrip.com, archdaily.com / foto:mohamad atif mohamad nadzir

Venujte sebe alebo svojim blízkym originálny darček v podobe čokoládového adventného kalendára alebo puzzle s motívom F1 👉 FanShop

Veľká cena Abú Dhabí je emotívna záležitosť v exotickom prostredí. Vždy je to prvotriedna šou. Toto mesto neleží ďaleko od Dubaja, kde, ak sa rozhodnete do Spojených arabských emirátov vycestovať, sa rozhodne nebudete nudiť. Toto je zoznam vecí a miest, ktoré v Abú Dhabí, rozhodne treba vidieť:

  • prehliadka centra mesta
  • safari alebo výlet do púšte
  • múzeum Louvre
  • luxusný hotel Emirates Palace
  • mešita šejka Zayeda

Spojenie F1 a futbalu

Pretekársky víkend v SAE je v roku 2022 na programe medzi 17. až 20. novembrom. Zrejme viete, kam tým mierime. Majstrovstvá sveta vo futbale v neďalekom Katare presne 20.11.2022 štartujú a budú trvať približne mesiac. MS budú špecifické aj tým, že pravdepodobne pôjde o posledný šampionát futbalových kráľov: Messiho a Ronalda.

Preto sa turistom naskytá príležitosť spojiť Formulu 1, svetový futbal a letnú (zimnú) dovolenku do jedného nezabudnuteľného výletu.

Aj keď sa to môže zdať na prvý pohľad nepredstaviteľné, keď si to rozmeníte na jednotlivé body tripu, všetko sa dá zvládnuť k najväčšej spokojnosti.

👉 Finále sezóny F1: Veľká cena Abu Dhabí (letecky) 🏁